ZDRAVÉ SPORTOVÁNÍPharmDr. Jana Strieglerová

Sport a fyzická aktivita jsou důležitou součástí našeho života. Zejména pohyb v přírodě a na čerstvém vzduchu je potěšením nejen pro fyzické tělo, ale i duši. Je to vhodný způsob, jak eliminovat stres a pracovní zátěž.

Aby bylo sportování prospěšné a zdravé, je dobré myslet na několik základních rad:

Sport a pohyb by měly přinášet především radost a pohodu

Vybrat si takový druh pohybu, který bude nejlépe vyhovovat našemu tělu

Kdo fyzicky pracuje nebo má velmi stresující zaměstnání, potřebuje spíše relaxační cvičení jako jóga, taichi, procházky přírodou... Pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, je vhodný aktivní pohyb - nordic walking, jízda na kole, pilates, taibo aj.

Před cvičením asi 1 hodinu nejíst

To platí zejména před silovým cvičením! S plným žaludkem není cvičení příjemné, ani prospěšné.

Dodržovat pitný režim

Nejlépe je pít čistou vodu nebo vodu s citronem či domácí iontové nápoje (viz níže v textu).

Dopřát tělu dostatečný odpočinek a čas na regeneraci


VĚDĚLI JSTE, ŽE...

Při intenzivním pohybu a sportu se potíme.

Potních žláz máme na těle asi 2,5 mil., což je 200 / mmna dlani a 10-20 /mm2 na trupu.

Pot tvoří z největší části voda a ionty (Na+, K+ a Cl-), kyselina mléčná a močovina.

Při vydatném pocení pot obsahuje významně více sodíku a chloridů (u trénovaných jsou ztráty těchto minerálů menší).

Při velké zátěži v horku může tělo ztrácet až 1 litr potu / 1 hod / 1m2 tělesného povrchu.


Když láska chutná sladce a zrada hořce, jak chutná sport? Jednoznačně je slaný!

Vhodným pomocníkem pro sportovce všech věkových kategorií jsou Schűsslerovy soli, které pomáhají udržovat minerální rovnováhu v buňkách. Podporují tím tak její aktivitu i regenerační pochody. Schűsslerovy soli jsou vhodné pro přípravu zdravých a vyvážených iontových nápojů, které během sportu i po něm doplní chybějící minerály.

Ke sportovní aktivitě neodmyslitelně patří sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6. Působí relaxačně na fyzické i psychické úrovni. Je vhodná jako prevence svalových křečí a bolestí. Pomáhá zklidnit mysl a psychickou nepohodu. Podporuje regeneraci svaloviny po fyzické aktivitě.

Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12 podporuje krvetvorbu, a tím i okysličování tkání. Má protizánětlivé účinky a posiluje obranyschopnost a regenerační procesy v organismu.

Sůl č. 1 Calcium fluoratum D12 působí v oblasti pojivové tkáně, šlach a vazů. Chrání vazivo před přetížením a podporuje jeho pevnost a pružnost. Fluor je také důležitou součástí kostí a zubů a působí na jejich pevnost.

Sůl č. 2 Calcium phosphoricum D6 je důležitá pro svou funkci na buněčných membránách, kde ovlivňuje jejich propustnost. Podporuje správný růst a vývoj organismu, pevnost kostí, zubů a je první volbou při růstových bolestech. V období regenerace organismu, při poúrazových stavech a zlomeninách podporuje léčebné procesy a ukládání minerálů do kostí.

Sůl č. 9 Natrium phosphoricum D6 ovlivňuje acidobazickou rovnováhu v těle. Při nadměrné fyzické aktivitě dochází k zvýšené tvorbě kyseliny mléčné ve svalech a následnému vzniku svalových bolestí. Tato sůl podporuje odbourávání kyselin v těle přirozenou cestou.


VĚDĚLI JSTE, ŽE...

1litr potu obsahuje průměrně 1,5 až 3,5 g NaCl,

0,5 až 2,5 g Mg,

0,1 až 0,3 g K,

relativně malé množství Ca a stopových prvků. 


 

Schűsslerovy soli se mohou navzájem kombinovat. Jsou formou tablet, které se rozpouští v ústech nebo ve vodě. Po přípravu iontového nápoje je vhodné použít několik druhů solí a rozpustit je ve vodě. V průběhu sportování a po něm roztok popíjet. Schűsslerovy soli jsou vhodné pro pravidelné i rekreační, nejmenší i dospělé sportovce. 

1. Fyziologie a patofyziologie člověka v extrémních podmínkách, dostupné online z http://www.fsps.muni.cz/inovace-SEBS-ASEBS/elearning/fyziologie/fyziologie-a-patofyziologie

2. Fořt P. Sport a správná výživa, 1.vyd. Praha: Euromedia Group, k.s. - Ikar ,2002, 120-153 s. ISBN 80-249-0124-2


Název léčivého přípravku: Calcium fluoratum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Calcium fluoratum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No.1. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Výrobce: Dr. Peithner KG nunmehr GmbH & Co., Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu:20. 7. 2018.


inzerce

Designed by Onlyyouqj / Freepik

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Petit Drill Nové vinařství Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

LZE ZMÍRNIT POTÍŽE SPOJENÉ S NOŠENÍM ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ? SUCHÝ KAŠEL U DĚTÍ MUŽI SI ČASTO NEUVĚDOMUJÍ DŮLEŽITOST KOLAGENU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: KONEČNĚ ZÁŘÍ A RÝMA KOUKÁ Z TVÁŘÍ ZAJÍMALO NÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY II. ESENCIÁLNÍ FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE VITAMINY PRO TĚHOTNÉ NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA UKÁZKA Z PORTÁLU EDUCOMM: ESENCIÁLNÍ FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER I S ROSTLINAMI CVIČÍ HORMONY TOP 5 ČLÁNKŮ SRPNA 2020 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 9-2020 KNIŽNÍ NOVINKY NEZASTUPITELNÁ ROLE LÉKÁRNÍKA VE FARMAKOTERAPII PACIENTA NA SEZÓNU AKUTNÍCH RESPIRAČNÍCH INFEKCÍ JE TŘEBA SE PŘIPRAVIT SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY JE VŽDY NUTNÁ LOKÁLNÍ TERAPIE S ANALGETICKOU SLOŽKOU NA LÉČBU HEMOROIDÁLNÍHO ONEMOCNĚNÍ? PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE BOLEST V KRKU U DĚTÍ NEMOC MNOHA TVÁŘÍ BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM SOUTĚŽNÍ HRA ZPÁTKY DO ŠKOLY KOMPLETNÍ VÝSLEDKY PRŮZKUMU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020

RELAX

VIROVÁ NEBO BAKTERIÁLNÍ INFEKCE? NÁPLASTI DO KAŽDÉ RODINY VYHODNOCENÍ KOSMETICKÉ PÉČE SÉBIONEX KOŇSKÁ SÍLA V KLOUBNÍ VÝŽIVĚ CANVIT MOBILITA S JABLEČNOU PŘÍCHUTÍ INFORMAČNÍ PORTÁL NZIP ORGÁNY PODLE MĚSÍCŮ PRŮZKUM CHOVÁNÍ V DOBĚ KARANTÉNY LIDÉ NEROZPOZNÁVAJÍ PŘÍZNAKY DEHYDRATACE. ZA ÚNAVOU A BOLESTÍ HLAVY HLEDAJÍ JINÉ PŘÍČINY STRMÝ NÁRŮST V PRODEJI ANTIPSYCHOTIK, PŘEKVAPIVĚ NÍZKÝ U LÉKŮ NA ÚZKOST O NAŠEM PO VAŠEM: VOJTĚCH BERNATSKÝ UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz