VĚK JE JEN ČÍSLO, PLATÍ TO I O KONDICI CÉV?Už jste to nepochybně slyšeli mockrát - věk je jenom číslo. Je to pravda. Když jsme víceméně zdraví a přiměřeně se o sebe staráme, údajem v kalendáři se příliš nezabýváme. V našich příštích článcích vám poradíme, jak se s postupujícím věkem dobře vyrovnávat, a jak stárnout aktivně a zdravě.

Zdravý cévní systém je základ 

Víte, co tvrdí odborníci? Že jsme tak staří, jako jsou staré naše cévy. Samozřejmě, cévy a tepny stárnou spolu s námi, ale my jim nesmíme dovolit, aby byl tento proces rychlejší, než si my a naši lékaři přejeme.

Signálem, že něco v tomto smyslu není v pořádku, jsou například bolesti a pálení nohou, které mohou být důsledkem špatného prokrvení. Nohy a ruce mohou být i chladnější a mít jinou barvu. Onemocnění periferních cév a tepen může být doprovázeno i občasným kulháním nebo potížemi s křečovými žilami. Varovat by nás měly i špatně se hojící rány na nohou, bolesti svalů ve stehnu a lýtku a samozřejmě zhoršující se schopnost chůze. To není příznak stárnutí a stáří, jak si mnohdy říkáme, to je varování, že jsme něco zanedbali.

Zdraví cév lze změřit

Málokdo dobře zná stav svých cév. Ale máme pro vás dobrou zprávu - poměrně snadno se o nich můžete dozvědět víc. Ptáme se Mgr. Kateřiny Majerové, pracovnice marketingu společnosti Sanovia:


Kdy a kde se budeme moci dozvědět víc o zdraví našich cév?

K. M.: Na webu rezervace.mojelekarna.cz najdete aktuální seznam lékáren, které měření zdarma nabízí včetně informací, pro koho je měření určeno, proč si nechat měřit stáří cév v lékárně nebo jak se na ně připravit. Startujeme opět již v září ve všech koutech republiky.


Správný životní styl pomůže

Stav cévního systému a potažmo i míru kardiovaskulárního rizika výrazně ovlivňuje způsob stravování, cvičení a pohyb - ve vyšším věku často stačí i chůze, a také absence kouření. Tento zlozvyk ovlivňuje cévy velmi negativně. Je také nutné, abychom znali výši svého krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Zdravý životní styl přispívá k udržování průchodnosti cév. Lékárník anebo ve vážnějších případech lékař vám poradí, jak problémy s cévami řešit a předejít tak vážným zdravotním potížím.

Příště vám poradíme, jak na to.

Mgr. Jana Ulíková 

 

 

 

 

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz