SCHŰSSLEROVY SOLI V LÉČBĚ NACHLAZENÍPharmDr. Jana Strieglerová

Změna počasí a ochlazení sebou přináší zvýšený počet pacientů s příznaky nachlazení. Mezi nejčastější symptomy, se kterými do lékárny přichází, patří rýma, kašel, zvýšená teplota, bolest uší a pocit únavy.

První příznaky nachlazení bývají často podceňovány a při nerespektování přirozených potřeb organismu a nenasazení včasné a efektivní léčby, pak může dojít k celkovému zhoršení stavu a rozvoji nemoci. 

Podpůrná opatření při nachlazení:

- Klid v domácím prostředí a eliminace pracovního nasazení a stresu

- Spánek - stará lidová moudrost praví, že spánek je nejlepší lékař

- Napaření nohou v teplé vodě - často se tak zabrání silnějším projevům nemoci

- Hygiena sliznice nosu - proplach nosní konvičkou roztokem slané vody

- Vitamin C - nejlépe v přírodní formě (šťáva a sušené plody z rakytníku a aronie)

- Bylinné čaje s obsahem šípku, lípy, slézu, mateřídoušky

- Odlehčená strava s omezením mléčných výrobků, cukru a bílé mouky (silný hovězí vývar, zeleninové polévky)

Každá buňka organismu obsahuje minerální látky a potřebuje je pro svou funkci. Množství minerálů se v různých tkáních liší. Při nedostatku některé z minerálních látek nebo funkční blokádě jejího vstřebávání a využívání ze stravy pak dochází ke vzniku fyzických příznaků nebo nemoci.

Schűsslerovy soli, tzv.tkáňové soli, jsou minerální látky, které mají velmi dobrou biologickou dostupnost do cílových tkání. Podporují funkci iontových pump na membráně buňky a přispívají tak ke vzniku minerální rovnováhy v buňce a mezibuněčných prostorech. Podporují také vstřebávání minerálních látek obsažených ve stravě.

Doplněním konkrétní minerální látky pak dochází k harmonizaci funkce buňky a nastartování léčebného procesu v organismu.

Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12 podáváme na počátku všech infekcí. Má protizánětlivé účinky a podporuje obranyschopnost organismu. Je vhodná i při zvýšené teplotě, suchém kašli a bolestech ucha (v kombinaci se solí č. 4 Kalium chloratum D6). Tato sůl se doporučuje užívat ihned od prvních příznaků, a to v intenzivním dávkování 2 tablety po 5-10 min. Po zlepšení celkového stavu, snížení teploty nebo celkové úlevě pokračujeme v dávkování této soli 3x denně 2 tablety po celou dobu léčby nachlazení a pak ještě několik dnů ve fázi rekonvalescence. Ferrum phosphoricum D12 se může kombinovat s dalšími, níže uvedenými, solemi podle vzhledu sekretu.

Sůl č. 4 Kalium chloratum D6 podporuje léčbu zánětu na sliznicích, který se projevuje tvorbou sekretů (např. rýma nebo vlhký kašel). Na jazyku může být bílý povlak, který je vhodné opatrně seškrabávat.

Sůl č. 6 Kalium sulfuricum D6 je vhodná u akutních i chronických hnisavých katarů sliznic (dlouhodobá rýma a vlhký kašel, sinusitida). Na sliznicích se tvoří zelenožlutý hlen.

Sůl č. 8 Natrium chloratum D6 se podává při vodnaté sekreci z nosu nebo naopak při pocitu suché nosní sliznice.

Sůl č. 12 Calcium sulphuricum D6 má silné protizánětlivé účinky a je vhodná při hnisavých procesech na sliznicích, které mohou mít už i chronický charakter (hnisavá rýma, chronická sinusitida, chronická bronchitida). Sliznice produkují žlutý sekret.


Schűsslerovy soli se mohou užívat jednotlivě nebo v kombinaci, v závislosti na průběhu nemoci a rozvoji příznaků.

Dávkování: 3x denně 2 tablety od každé vybrané soli. Tablety se nechávají rozpustit v dutině ústní nebo ve vodě. Další možností je rozpouštění tablet v horké vodě, tzv. horký nápoj, který se pak pozvolně popíjí, a to nejlépe hned od prvních příznaků nemoci. Účinek je rychlejší a efektivnější. Jako jednu dávku do této horké varianty podáváme 5 tablet od každé vybrané soli.


Léčba akutní rýmy a sinusitidy se může efektivně podpořit použitím nosního spreje Euphorbium-compositum Heel.

Schűsslerovy soli se mohou velmi vhodně doplňovat s další léčbou, např. fytoterapií nebo homeopatií. Pokud například přetrvává vlhký kašel, je vhodné přidat tymiánový nebo břečťanový sirup. Z homeopatie můžeme podávat při vlhkém kašli 2x denně Antimonium tartaricum 15 CH. Na celkovou podporu organismu a imunitního systému to může být např. echinacea nebo lichořeřišnice.

Literatura:
1. Heepen, H., G.: Schüssler - Salze. München: GU, 2009. 
2. Heepen, H., G.: Die sanften drei der Naturheilkunde. München: GU, 2015.

 

 


Euphorbium compositum Heel nosní sprej, roztok

Složení: 100 g roztoku obsahuje: Euphorbium D6 1,0 g, Pulsatilla pratensis D3 10,0 g, Luffa operculata D3 10,0 g, Calcii sulfidum D8 1,0 g. Indikace: Homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě rýmy infekčního nebo alergického původu (např. senná rýma) a k léčbě akutní či chronické sinusitidy. Dávkování: Dospělí (děti starší 12 let): Běžné dávkování: 3-5x denně 1-2 vstřiky do každého nosního otvoru. Akutní nebo počáteční dávkování: První den: Každou ½ až 1 hodinu 1-2 vstřiky do každého nosního otvoru. Nejvýše však 8x denně. Další den běžné dávkování. Děti 2-5 let: Běžné dávkování: 3-4x denně 1 vstřik do každého nosního otvoru. Akutní nebo počáteční dávkování: První den: Každou ½ až 1 hodinu 1 vstřik do každého nosního otvoru. Nejvýše však 5x denně. Další den běžné dávkování. Děti 6-11 let: Běžné dávkování: 3-5x denně 1 vstřik do každého nosního otvoru. Akutní nebo počáteční dávkování: První den: Každou ½ až 1 hodinu 1 vstřik do každého nosního otvoru. Nejvýše však 8x denně. Další den běžné dávkování. Způsob podání: Z ochranného krytu uvolněte umělohmotný fixační kroužek. Sundejte oranžový ochranný kryt. Stisknutím pumpičky aplikujte nosní sprej do každého nosního otvoru. Po použití opět nasaďte ochranný kryt na pumpičku. Kontraindikace: Přecitlivělost na léčivou látku(y) nebo na kteroukoli pomocnou látku. Zvláštní upozornění: Ve velmi vzácných případech u predisponovaných astmatických pacientů bronchospasmus. Obsahuje benzalkonium-chlorid, který může u citlivých jedinců způsobit podráždění sliznice. Dlouhodobé používání může způsobit edém nosní sliznice. Interakce: Nejsou známy. Nebyly provedeny žádné studie interakcí. Těhotenství a kojení: Nejsou k dispozici žádné klinické údaje vztahující se k těhotenství nebo kojení. Těhotné a kojící ženy by se o užívání přípravku měly poradit s lékařem. Uchovávání: Žádné zvláštní podmínky. Balení: 20ml. Držitel rozhodnutí o registraci: Biologische Heilmittel Heel GmbH, Dr.-Reckeweg Straße 2-4,76532 Baden-Baden, Německo. Registrační číslo: 93/391/93-C. Datum poslední revize textu: 20.8.2018. Výdej léčivého přípravku možný bez lékařského předpisu. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.


Inzerce


Podobná problematika:

Schűsslerovy soli pro sportovce ZDE

Schűsslerovy soli při detoxu ZDE

Schűsslerovy soli v péči o pokožku a vlasy ZDE


Zpět

DOPORUČUJEME

Canephron Právní poradna První volba Kongresy Hotel Olympik Praha Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

VELKÁ VÁNOČNÍ HRA JAK ZVLÁDNOUT PŘEDVÁNOČNÍ OBDOBÍ V POHODĚ PŮVOD SUROVIN V DOPLŇCÍCH STRAVY KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: BUDOU VÁNOCE ŠŤASTNÉ A VESELÉ? VR: PLÍCE VE ZDRAVÍ A NEMOCI DEMENCE NEMUSÍ NUTNĚ DOPROVÁZET STÁŘÍ A NEJEN SENIOŘI TRPÍ PORUCHAMI PAMĚTI INDIVIDUALIZOVANÁ PROBIOTIKA JSOU REVOLUCÍ V PROBIOTICKÉ SUPLEMENTACI VÝSLEDKY PRŮZKUMU JAK LÉKÁRNÍCI VNÍMAJÍ DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE? – III. ČÁST NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU APLIKACE ZÁCHRANKA A MOBILNÍ ROZHLAS BUDOU SPOLEČNĚ VAROVAT PŘED NEBEZPEČÍM DOBRÝ ANDĚL JAK ULEVIT OD ZAŽÍVACÍCH POTÍŽÍ? TOP 5 ČLÁNKŮ LISTOPADU 2019 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 12-2019 KNIŽNÍ NOVINKY VELKÝ ÚKLID MOZKU PŘI SPÁNKU POMÁHÁ V PREVENCI ALZHEIMEROVY NEMOCI FARMACEUTICKÉ ASISTENTY ZASTŘEŠÍ NOVÁ PROFESNÍ KOMORA CHOPN JE PREVENTABILNÍ NEMOC VZÁCNÁ ONEMOCNĚNÍ V ČECHÁCH BUDOUCÍ LÉKÁRNÍCI NA PRAŽSKÉM KONGRESU UNIKÁTNÍ TYP VAZBY ENZYMU BILIRUBIN OXIDÁZA JE ZÁSADNÍ PRO ROZVOJ BIOTECHNOLOGICKÝCH APLIKACÍ OBRAZY SI „ŘEKNOU“, JAK SE NA NĚ MÁ ČLOVĚK DÍVAT

RELAX

VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ UMĚLÝCH SLZ JAK NAJÍT VNITŘNÍ KLID? VYHODNOCENÍ KLOUBNÍ PÉČE ANTI-AGE SÉRUM S VITAMÍNEM C STUDUJ ZDRÁVKU: FARMACEUTICKÝ ASISTENT ČÍM SE ZAHŘÁT V SYCHRAVÝCH DNECH? VSAĎTE NA ZÁZVOR, OBYČEJNOU VODU SE SKOŘICÍ A OBILNINOVÉ KAŠE PĚT ZNAKŮ, KTERÉ DĚDÍME PO TATÍNKOVI JAK NA VÁNOCE S MINIMEM ODPADU? MÝTY O BARVÁCH: RŮŽOVÁ UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz