SCHŰSSLEROVY SOLI V LÉČBĚ NACHLAZENÍPharmDr. Jana Strieglerová

Změna počasí a ochlazení sebou přináší zvýšený počet pacientů s příznaky nachlazení. Mezi nejčastější symptomy, se kterými do lékárny přichází, patří rýma, kašel, zvýšená teplota, bolest uší a pocit únavy.

První příznaky nachlazení bývají často podceňovány a při nerespektování přirozených potřeb organismu a nenasazení včasné a efektivní léčby, pak může dojít k celkovému zhoršení stavu a rozvoji nemoci. 

Podpůrná opatření při nachlazení:

- Klid v domácím prostředí a eliminace pracovního nasazení a stresu

- Spánek - stará lidová moudrost praví, že spánek je nejlepší lékař

- Napaření nohou v teplé vodě - často se tak zabrání silnějším projevům nemoci

- Hygiena sliznice nosu - proplach nosní konvičkou roztokem slané vody

- Vitamin C - nejlépe v přírodní formě (šťáva a sušené plody z rakytníku a aronie)

- Bylinné čaje s obsahem šípku, lípy, slézu, mateřídoušky

- Odlehčená strava s omezením mléčných výrobků, cukru a bílé mouky (silný hovězí vývar, zeleninové polévky)

Každá buňka organismu obsahuje minerální látky a potřebuje je pro svou funkci. Množství minerálů se v různých tkáních liší. Při nedostatku některé z minerálních látek nebo funkční blokádě jejího vstřebávání a využívání ze stravy pak dochází ke vzniku fyzických příznaků nebo nemoci.

Schűsslerovy soli, tzv.tkáňové soli, jsou minerální látky, které mají velmi dobrou biologickou dostupnost do cílových tkání. Podporují funkci iontových pump na membráně buňky a přispívají tak ke vzniku minerální rovnováhy v buňce a mezibuněčných prostorech. Podporují také vstřebávání minerálních látek obsažených ve stravě.

Doplněním konkrétní minerální látky pak dochází k harmonizaci funkce buňky a nastartování léčebného procesu v organismu.

Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12 podáváme na počátku všech infekcí. Má protizánětlivé účinky a podporuje obranyschopnost organismu. Je vhodná i při zvýšené teplotě, suchém kašli a bolestech ucha (v kombinaci se solí č. 4 Kalium chloratum D6). Tato sůl se doporučuje užívat ihned od prvních příznaků, a to v intenzivním dávkování 2 tablety po 5-10 min. Po zlepšení celkového stavu, snížení teploty nebo celkové úlevě pokračujeme v dávkování této soli 3x denně 2 tablety po celou dobu léčby nachlazení a pak ještě několik dnů ve fázi rekonvalescence. Ferrum phosphoricum D12 se může kombinovat s dalšími, níže uvedenými, solemi podle vzhledu sekretu.

Sůl č. 4 Kalium chloratum D6 podporuje léčbu zánětu na sliznicích, který se projevuje tvorbou sekretů (např. rýma nebo vlhký kašel). Na jazyku může být bílý povlak, který je vhodné opatrně seškrabávat.

Sůl č. 6 Kalium sulfuricum D6 je vhodná u akutních i chronických hnisavých katarů sliznic (dlouhodobá rýma a vlhký kašel, sinusitida). Na sliznicích se tvoří zelenožlutý hlen.

Sůl č. 8 Natrium chloratum D6 se podává při vodnaté sekreci z nosu nebo naopak při pocitu suché nosní sliznice.

Sůl č. 12 Calcium sulphuricum D6 má silné protizánětlivé účinky a je vhodná při hnisavých procesech na sliznicích, které mohou mít už i chronický charakter (hnisavá rýma, chronická sinusitida, chronická bronchitida). Sliznice produkují žlutý sekret.


Schűsslerovy soli se mohou užívat jednotlivě nebo v kombinaci, v závislosti na průběhu nemoci a rozvoji příznaků.

Dávkování: 3x denně 2 tablety od každé vybrané soli. Tablety se nechávají rozpustit v dutině ústní nebo ve vodě. Další možností je rozpouštění tablet v horké vodě, tzv. horký nápoj, který se pak pozvolně popíjí, a to nejlépe hned od prvních příznaků nemoci. Účinek je rychlejší a efektivnější. Jako jednu dávku do této horké varianty podáváme 5 tablet od každé vybrané soli.


Léčba akutní rýmy a sinusitidy se může efektivně podpořit použitím nosního spreje Euphorbium-compositum Heel.

Schűsslerovy soli se mohou velmi vhodně doplňovat s další léčbou, např. fytoterapií nebo homeopatií. Pokud například přetrvává vlhký kašel, je vhodné přidat tymiánový nebo břečťanový sirup. Z homeopatie můžeme podávat při vlhkém kašli 2x denně Antimonium tartaricum 15 CH. Na celkovou podporu organismu a imunitního systému to může být např. echinacea nebo lichořeřišnice.

Literatura:
1. Heepen, H., G.: Schüssler - Salze. München: GU, 2009. 
2. Heepen, H., G.: Die sanften drei der Naturheilkunde. München: GU, 2015.

 

 


Euphorbium compositum Heel nosní sprej, roztok

Složení: 100 g roztoku obsahuje: Euphorbium D6 1,0 g, Pulsatilla pratensis D3 10,0 g, Luffa operculata D3 10,0 g, Calcii sulfidum D8 1,0 g. Indikace: Homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě rýmy infekčního nebo alergického původu (např. senná rýma) a k léčbě akutní či chronické sinusitidy. Dávkování: Dospělí (děti starší 12 let): Běžné dávkování: 3-5x denně 1-2 vstřiky do každého nosního otvoru. Akutní nebo počáteční dávkování: První den: Každou ½ až 1 hodinu 1-2 vstřiky do každého nosního otvoru. Nejvýše však 8x denně. Další den běžné dávkování. Děti 2-5 let: Běžné dávkování: 3-4x denně 1 vstřik do každého nosního otvoru. Akutní nebo počáteční dávkování: První den: Každou ½ až 1 hodinu 1 vstřik do každého nosního otvoru. Nejvýše však 5x denně. Další den běžné dávkování. Děti 6-11 let: Běžné dávkování: 3-5x denně 1 vstřik do každého nosního otvoru. Akutní nebo počáteční dávkování: První den: Každou ½ až 1 hodinu 1 vstřik do každého nosního otvoru. Nejvýše však 8x denně. Další den běžné dávkování. Způsob podání: Z ochranného krytu uvolněte umělohmotný fixační kroužek. Sundejte oranžový ochranný kryt. Stisknutím pumpičky aplikujte nosní sprej do každého nosního otvoru. Po použití opět nasaďte ochranný kryt na pumpičku. Kontraindikace: Přecitlivělost na léčivou látku(y) nebo na kteroukoli pomocnou látku. Zvláštní upozornění: Ve velmi vzácných případech u predisponovaných astmatických pacientů bronchospasmus. Obsahuje benzalkonium-chlorid, který může u citlivých jedinců způsobit podráždění sliznice. Dlouhodobé používání může způsobit edém nosní sliznice. Interakce: Nejsou známy. Nebyly provedeny žádné studie interakcí. Těhotenství a kojení: Nejsou k dispozici žádné klinické údaje vztahující se k těhotenství nebo kojení. Těhotné a kojící ženy by se o užívání přípravku měly poradit s lékařem. Uchovávání: Žádné zvláštní podmínky. Balení: 20ml. Držitel rozhodnutí o registraci: Biologische Heilmittel Heel GmbH, Dr.-Reckeweg Straße 2-4,76532 Baden-Baden, Německo. Registrační číslo: 93/391/93-C. Datum poslední revize textu: 20.8.2018. Výdej léčivého přípravku možný bez lékařského předpisu. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.


Inzerce


Podobná problematika:

Schűsslerovy soli pro sportovce ZDE

Schűsslerovy soli při detoxu ZDE

Schűsslerovy soli v péči o pokožku a vlasy ZDE


Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Profertil Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKREAČNÍ SPORT PRO ZDRAVÍ KDYŽ JE NA VINĚ MUŽ ANEB I PÁNOVÉ MAJÍ PROBLÉMY S POČETÍM VÍTE, CO POMÁHÁ NA PIGMENTOVÉ SKVRNY? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: BOLESTI V KRKU V LÉTĚ ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY KDY A PROČ UŽÍVAT PROBIOTIKA? PŘÍRODOVĚDCI A INFORMATICI TESTOVALI ZNÁMÉ LÉKY NA NOVÝ KORONAVIRUS ZBAVTE SE PŘEBYTEČNÉ VODY V TĚLE MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA MUDr. JAN HUGO - LÉČBA BRADAVIC PŘI ZÁCHRANĚ ZRAKU SE HRAJE O ČAS TOP 5 ČLÁNKŮ ČERVENCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 8-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PARACETAMOL: BEZPEČNÁ LÉČBA SPOČÍVÁ V JEHO SPRÁVNÉM UŽÍVÁNÍ ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA III. SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY NADĚJÍ PRO LÉČBU COVID-19 JE ZAMEZIT ROZVOJI CYTOKINOVÉ BOUŘE SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM OČIMA PRÁVNÍKA: KAŽDÝ JE POVINEN PŘEDCHÁZET VZNIKU ŠKOD ZVÝŠENÍ KOMPENZACÍ PRO AMBULANCE V RÁMCI ÚHRADOVÉ VYHLÁŠKY BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM

RELAX

NA HORY ČI NA CESTY – VŽDY BEZ BOLESTI ACM – ZAMĚŘENO NA VLASY, NEHTY A PLEŤ S NEDOKONALOSTMI VYHODNOCENÍ EXPERTNÍ OCHRANY POKOŽKY SOUTĚŽ O SÉRUM S KMENOVÝMI BUŇKAMI NA ZESVĚTLENÍ PIGMENTACE LÉTO V TATRÁCH CYKLISTÉ POZOR! JÍZDA NA KOLE MŮŽE ZHORŠOVAT KVALITU SPERMIÍ CHCETE POZNAT KRÁSY SLOVENSKÉ A ČESKÉ PŘÍRODY SPOLU S NEVŠEDNÍMI ZÁŽITKY, KTERÉ ATMOSFÉRU JEŠTĚ UMOCNÍ? JAKO ŠLÁPNOUT NA HŘEBÍK SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM PACIENTA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ GRADA
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz