ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA I.Nejčastějším důvodem návštěvy gynekologa jsou kromě pravidelných preventivních prohlídek jednoznačně projevy vaginálního dyskomfortu, mezi které patří neobvyklý výtok, svědění, pálení, popřípadě zarudnutí a otok v oblasti zevních ženských pohlavních orgánů. Ke zjištění původce případného onemocnění vulvy a pochvy (např. kvasinková či bakteriální infekce) zajistí lékař stěr pro mikrobiologické a kultivační vyšetření. Poševní ekosystém je přirozeně bohatý na bakterie, kvasinky a další fyziologické mikroorganismy, které, pokud není narušena rovnováha, nepředstavují pro zdraví ženy žádné riziko. Na udržení této rovnováhy se podílí hlavně laktobacily (Lactobacillus acidophilus), které fermentují růstové látky poševních mikroorganismů (glykogen) na kyselinu mléčnou. Ta napomáhá udržení kyselého pH pochvy a produkuje například peroxid vodíku, který je pro určité patogenní bakterie toxický. Při nedostatku laktobacilů může proto docházet k přemnožení některého z mikroorganismů a rozvoji jeho patogenity. K příčinám narušení citlivého vulvovaginálního ekosystému přispívá celá řada faktorů: hormonální změny a výkyvy, předchozí léčba antibiotiky, chronická onemocnění, nevhodná intimní hygiena, stres nebo jiné celkové oslabení organismu. Základem úspěchu terapie vulvovaginitid je správná diagnostika, cílená léčba a profylaxe pro eliminaci recidivy. 

Řada žen ale přichází se svými problémy v oblasti intimního zdraví nejprve do lékárny, jak potvrzuje i PharmDr. Gabriela Kroupová, Ph.D., vedoucí lékárník olomoucké lékárny AVE:

Potíže z oblasti vaginálního zdraví řešíme v lékárně několikrát do týdne, troufám si odhadnout, že ob den. Nejčastěji jsou k řešení projevy dyskomfortu vulvy a pochvy, ne vždy se ale musí nutně jednat o infekci."

1. Paní doktorko, gynekolog pro správnou diagnostiku provede gynekologickou prohlídku a kompletní klinické vyšetření pacientky. K dispozici má výsledky z laboratorního vyšetření vzorku poševního prostředí. Co má k správně určené terapii v ruce lékárník? Co je základním úspěchem léčby?

Základem ke správně určené terapii je dobře vedený rozhovor s pacientem za tárou. I když si pacientka přijde pro daný přípravek, je vhodné se ji vyptat, pro koho to má, jaké potíže a jak dlouho ji případně trápí. Také, zda se potíže neobjevují opakovaně. Velmi často tak můžeme zjistit, že pacientka používá jednu účinnou látku opakovaně bez dlouhodobého efektu. Chápu, že vaginální záněty a symptomy s nimi spojené je pro mnohé velmi intimní téma, o kterém se bojí hovořit, podobně jako my vyptat, ale jak říkám já: „Není vždy na místě sáhnout po antimykotiku." Na prvním místě je důležité ulevit od symptomů, a to co nejrychleji - to je ten užitek. A dále je třeba řešit příčinu, která nás mnohdy může překvapit. 

2. Pokud má již klientka recept od lékaře na antibiotikum, lze jí kromě poučení o správném užívání doporučit nějaké komplexní řešení pro rychlou úlevu od potíží? Máte ze své praxe příklad kombinované léčby?

Ze své praxe jsme naučeni k antibiotikům přidat probiotikum. Souhlasím. Ale věřím, že mé kolegyně - ženy, mi dají za pravdu, že vaginální zánět na jakémkoliv podkladu je velmi nepříjemný, mnohdy bolestivý, svědí, oblast je oteklá...nástup účinku antibiotik je i dva dny. Proto k antibiotikům, které ještě ve většině obsahují nifurantel s nystatinem, přidávám benzydamin ve formě výplachu, který podporuje účinek těchto antibiotik.1 Nástup účinku je tedy rychlejší, ale hlavně v mezidobí, než antibiotika začnou účinkovat, působí protizánětlivě, má lokálně anestetické i analgetické účinky.2 Je tedy schopen si poradit s nepříjemnými symptomy, které vaginální záněty provází. Tím se ženě rychleji uleví, a to je začátek úspěchu léčby. 

3. Infekce mohou mít nejčastěji bakteriální nebo kvasinkový původ, někdy se jedná o infekce smíšené. Lze doporučit výplachy pochvy u všech případů? Jak postupovat? Nemůže výplach vyplavit i fyziologické složky poševního epitelu? Může mít výplach i jiný účinek, než jen mechanické odstranění „nečistot"?

Ano lze. Tak jako nos je nutné vyčistit před podáním lokálního dekongescentu, tak i pochvu je nutno „nachystat" na podání antibiotika/antimykotika tak, aby zabralo co nejrychleji a nejlépe. Výplach s obsahem benzydaminu není jen odstranění nečistot, jedná se o účinnou látku, která má studiemi potvrzený účinek lokálně anestetický, analgetický, antiseptický, antiflogistický 2, a zároveň nenarušuje fyziologickou vaginální mikroflóru 3. Taky je výplach vhodný v případech, kdy si nejsme jisti diagnózou. Tady bych volila test na kvasinkovou infekci a než bude výsledek, výplach pacientce pomůže od nepříjemných symptomů - svědění, pálení, otok, výtok. 

Ukázka z přednášky PharmDr. Gabriely Kroupové: Řešení vaginálních potíží z pohledu lékárníka, odborný kongres pro zaměstnance lékáren, Liberec, březen 2020

 

4. Paní doktorko, jaké preventivní postupy v udržení intimního zdraví ženy se Vám zdají významné? Co můžete v lékárně nabídnout pro snížení rizika recidivy? 

Důležitá je určitě intimní hygiena, nejlépe za použití intimních mycích gelů. Pokud má pacientka opakované recidivy související s návštěvou wellness, bazénů, nebo je třeba vášnivá cyklistka, doporučuji výplach benzydaminem i zde. 

 

Děkuji za rozhovor

Chramst

Literatura a zdroje:

1. Šuška a kol.: Použitie Benzydamínu (ROSALGIN©) a Nifuratelu s Nystatinom (MACMIROR COMPLEX©) v liečbe akútnej vulvovaginitidy, Slav. Gynek. Porod., 16, 2009, 118-125.

2. Aktuální  SPC přípravku ROSALGIN granule pro vaginální roztok, ROSALGIN Easy vaginální roztok.

3. Molinari G.L. et al.: Bactericidal and fungicidal activity "in vitro" of benzydamine hydrochloride. Microbiologia Medica 8(2): 180-183, 1993.  

Další zdroje a literatura u autorky přednášky.


ROSALGIN 500 mg, granule pro vaginální roztok, ROSALGIN Easy 140 mg, vaginální roztok 

S: Benzydamini hydrochloridum 500 mg v 1 sáčku granulí pro přípravu vaginálního roztoku; 0,1 g ve 100 ml vaginálního roztoku. CH: Benzydamin vykazuje při lokální aplikaci silný analgetický, protizánětlivý a antiexsudativní účinek, redukuje bolest spojenou se zánětem. Prokázán byl rovněž jeho antimikrobiální a lokálně anestetický účinek. I: Zánětlivé projevy ženských genitálií jakéhokoliv původu, včetně těch, které vznikají sekundárně po chemoterapii nebo radioterapii. Profylaxe před i po operačním gynekologickém zákroku, běžná ženská hygiena. KI: Přecitlivělost na účinnou látku nebo pomocné látky. ZU: Dojde-li ke vzniku přecitlivělosti, je nutné léčbu přerušit. : Ojediněle projevy přecitlivělosti, jako pálení, svědění. IT: Nejsou známy. TL: Těhotenství a laktace nejsou kontraindikací. D: Ženy starší 15 let: Jeden sáček rozpustit v 0,5-1 litru pitné vody, připravený roztok aplikovat Rosalgin irigátorem 1-2x denně. Vaginální roztok Rosalgin Easy aplikovat 1-2x denně. U dětí od 6 let je možno použít přípravek k oplachům zevních pohlavních orgánů. Doba léčby je maximálně 14 dní. B: Sáčky 6, 10 ks; Lahvičky 5 x 140ml. Datum poslední revize textu SPC: Rosalgin 10. 11. 2016. Rosalgin Easy 13. 3. 2019. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Seznamte se prosím se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).


Zpět