PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019 – VÝBĚR ZÁŘÍČím jiným začít výběr „sezonních" vítězů nezávislého průzkumu První volba lékárníka 2019 v září, než připomínkou takových kategorií, kam spadají produkty, které řeší neduhy dětí, které se na ně navalí, sotva začne nový školní rok. Začátek školního roku je náročným obdobím pro celou rodinu, neboť se zcela mění letní zaběhlý režim: návrat z venkova (či exotické destinace) zpátky do měst, časné vstávání, příliv nových kamarádů a spolužáků, nové povinnosti, stres - to vše představuje zátěž na psychiku, ale i na imunitu dítěte. Velkou roli hraje nevyzrálost dětského imunitního systému, proto jsou děti pod tíhou všech nastalých změn vice náchylné k infekčním onemocněním. Skutečně jsou v září děti více nemocné, což potvrzují i údaje z ordinací pediatrů. 

Časté jsou virózy i bakteriální onemocnění. V září 2017 provedl portál lékárna.cz průzkum1, ve kterém více než 36 % maminek potvrdilo, že je jejich dítě po nástupu do školy více nemocné. 63 % pak zvýšenou nemocnost přičítalo právě dětskému kolektivu, do kterého se školák vrací. 16 % maminek uvedlo, že vliv má i stres, pod který se dítě ve škole dostává. Třetina maminek v průzkumu potvrdila, že jejich první kroky vedou začátkem školního roku kromě papírnictví i do lékárny. 75 % z nich nakupuje přípravky na posílení imunity, 67 % uvedlo v nákupu v lékárně i vitaminy.

Nervozita, napětí a stres se často odrazí nejen na stavu imunity, ale mohou způsobovat například tenzní bolest hlavy. Trpí jí velké procento populace a tuto tupou bolest často označují lidé chybně za migrénu. Kdo trpí migrénou, ví své. Tenzní bolest (na rozdíl od migrény) „nepulzuje" a není s ní spojen pocit na zvracení ani světloplachost. I tak je velmi nepříjemná a trvá často několik hodin. Bolesti nastupují pozvolna a pacienti je řeší pomocí volně prodejných analgetik. „Velmi často se setkáváme s nadužíváním analgetik. Každý pacient by si vždy měl pečlivě prostudovat příbalový leták a léky užívat podle instrukcí. Zejména je důležité dodržovat maximální dávkování a dobu léčby. Pokud léky nefungují, měl by místo navyšování léků navštívit svého lékaře", řekl v lednovém rozhovoru pro Magazín MUDr. Marek Hakl, primář Kliniky algeziologie a preventivní péče Medicinecare v Brně.

Důsledkem horkých letní dní (a UV záření) může být výsev oparu na rtu nebo nosní sliznici, nepříjemné vodnaté pupínky se ale mohou objevit i při snížené imunitě, horečce nebo v důsledku stresu. Opar způsobuje virus herpes simplex, který v sobě má asi 80 % populace. Při rychle nasazené léčbě, dodržování hygieny a nepropichování puchýřku, kdy se může do kůže dostane bakteriální infekce, trvá jeho zaléčení cca 10 dní.

Slunce vysušuje pleť a zapnutá klimatizace v parných dnech ztráty vody jen urychlí. Po létě je proto třeba dodat pokožce i vlasům nejen vláhu, ale i vitaminy, minerály a výživné látky, aby byly opět v kondici.

Do průzkumu První volba lékárníka 2019 2 bylo zařazeno 62 kategorií, které představovaly obtíže, se kterými klienti do lékáren nejčastěji přicházejí. Nezávislého průzkumu se zúčastnili letos v období od 24. ledna do 18. března jak zaměstnanci nezávislých lékáren celé České republiky, tak i řetězcové nebo nemocniční lékárny. Podmínkou účasti v průzkumu byla registrace na vzdělávacím portálu Educomm.cz. Další dílčí výsledky vám přineseme v říjnovém vydání Magazínu HealthComm.

Zdroje:
1. www.lekarna.cz
2. www.educomm.cz 
Zpět

DOPORUČUJEME

Canephron Canephron Magistraliter Kongresy Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem**** Alphega Družstvo lékáren Comfort Hotel Ústí nad Labem City*** Instagram

OBSAH

PROFI

LÉKÁRNÍCI BUDOU MÍT MOŽNOST VYHODNOCOVAT LÉKOVÉ ZÁZNAMY PACIENTŮ MIKROBIOM A VYBRANÁ ONEMOCNĚNÍ SCHÜSSLEROVY SOLI PRO ZDRAVĚJŠÍ PLEŤ, VLASY A NEHTY KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: ACH TY ZUBY Co nám radí dentální hygienistka? MÁLO SE HÝBEME! PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE BOLEST V KRKU VÝSLEDKY PRŮZKUMU JAK LÉKÁRNÍCI VNÍMAJÍ DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE? – I. ČÁST NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019 – VÝBĚR ŘÍJEN VLIV OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELIN NA KVALITU ŽIVOTA: DEPRESE AIFP: ZMĚNA VÝKLADOVÉ PRAXE USNADŇUJE POSKYTOVÁNÍ LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ ZA SYMBOLICKOU CENU TOP 5 ČLÁNKŮ ZÁŘÍ 2019 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 10-2019 KNIŽNÍ NOVINKY ŽILNÍ ZÁNĚT A HYPERTENZE V KLINICKÉM PROJEVU PŘI HOUBAŘENÍ POZOR NA KLÍŠŤATA DNY PAMĚTI V LÉKÁRNÁCH STARŠÍ RODIČKY ZVYŠUJÍ CELKOVOU PORODNOST GYNEKOLOGOVÉ Z 1. LF UK: KLÍČEM KE SNÍŽENÍ RIZIKA VZNIKU RAKOVINY VAJEČNÍKŮ JSOU LAKTOBACILY PACIENTI SE ZÁVAŽNÝM EOZINOFILNÍM ASTMATEM MAJÍ NOVOU ŠANCI DESATERO SPRÁVNÝCH NÁVYKŮ PŘI DLOUHODOBÉ PRÁCI S POČÍTAČEM

RELAX

CO JE SYNDROM SUCHÉHO OKA? BOŽSKÁ HOUBA REISHI VYHODNOCENÍ TESTOVÁNÍ LIKVIDNÍ FORMY HOŘČÍKU SOUTĚŽ S PŘÍRODNÍ KOSMETIKOU OMORFIA! Doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. - konference Incoforum PRO ZDRAVÍ JEDEN DENNĚ KŘTINY SE TŘEMI KMOTRAMI A JEDNÍM MODERÁTOREM PRO VITALITU A REGENERACI SDÍLÍME KRÁSU UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz