PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019 – VÝBĚR SRPENO 17 % více uživatelů vzdělávacího portálu educomm.cz se letos zapojilo do nezávislého průzkumu První volba lékárníka. Účastníci z řad registrovaných lékárníků a farmaceutických asistentů uváděli již druhým rokem z volně prodejných léčivých přípravků (LP), doplňků stravy (DS), kosmetických produktů (K) či potraviny pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Přípravek, kterému důvěřují a jsou přesvědčeni o jeho benefitech, pro které ho mohou pacientům doporučit v tzv. samoléčbě. Celkem bylo letos do průzkumu zařazeno 62 kategorií, které představovaly obtíže, se kterými klienti do lékáren nejčastěji přicházejí.

V roce 2019 se do průzkumu První volba lékárníka zapojilo celkem 659 zaměstnanců lékáren celé ČR (461 lékárníků a 198 farmaceutických asistentů).

 

V srpnu si představíme část výsledků Průzkumu (vyjádřené TOP 5 žebříčkem přípravků s nejvyšší četností uvedení) v kategoriích, které řeší problémy, s nimiž se lékárníci mohou u svých klientů setkat v druhé polovině letních prázdnin.

Lidé v letních horkých dnech velmi podceňují přechod z venkovního prostředí do klimatizovaných prostor a naopak. Mnohým může tato změna způsobit rýmu, kašel či bolest v krku. Velmi časté jsou blokády krční nebo bederní páteře. Je dobré řídit se pravidlem, že nastavení klimatizace by mělo být maximálně o 10 stupňů nižší oproti venkovní teplotě. „V létě bychom měli myslet na to, že pokud budeme v klimatizovaných prostorách delší dobu, je dobré se přiobléknout. Pokud se potíme a máme na sobě vlhké oblečení, klimatizace nám může způsobit nejeden zdravotní problém", říká Lucie Michalů, vedoucí sestra lékařské služby první pomoci EUC Klinika Praha - Malešice.

Léto a dovolená jsou dobou cestování, kdy se při dlouhém sezení v dopravních prostředcích často přihlásí ke slovu nejen problémy s křečovými žilami, ale často i s hemoroidy. Statistiky uvádějí, že v České republice trápí hemoroidy až kolem 50 % obyvatel nad 45 let věku. Není však výjimkou, že tímto problémem trpí i mladí lidé. Při dovolené u moře je dobré dodržovat několik zásad, například po koupání ve slané vodě je z hlediska prevence možného zhoršení potíží sprcha nebo omytí „postižených partií" nejen příjemné, ale i nutné. Před odchodem na pláž se doporučuje použít na oblast konečníku ochrannou mast, při zhoršení potíží pak používání čípků, které zklidní podrážděnou oblast. Cestování, především do exotických destinací, s sebou často přináší problémy s nedostatkem vody, a tedy potíže s potřebnou hygienou. Ideálním řešením jsou přibalené vlhké ubrousky na intimní partie, kterými je možné konečník ošetřit.1

Mnoho lidí chce během léta udělat něco navíc pro své zdraví a naplánují si proto aktivní dovolenou, kterou spojí se sportovními aktivitami. Netrénované tělo ale není připraveno na náhlou zátěž a může reagovat bolestí kloubů. Stejně tak hrozí různá poranění kloubů, jako je podvrknutí či naražení při pádu. Vše zhorší fakt, má-li náš aktivní "turista" o nějaké to kilíčko navíc!

Klouby se nenechají přetěžovat beztrestně," varuje MUDr. Kateřina Cajthamlová v rozhovoru pro Český rozhlas Region a pokračuje: „Například prvním ukazatelem nadměrné váhy jsou bolesti kolenních vazů nebo svalů." Člověk, který má hmotnost o 15-20 % vyšší, než odpovídá jeho věku a výšce, zpravidla pociťuje bolesti kloubů a může mít úrazy. Nejčastěji trpí kolena, kotníky a kyčelní klouby.2

Podle průzkum STEM/MARK zaměřeného na zjišťování životosprávy a postoje ke zdravému životnímu stylu z října 2018, kterého se celkem zúčastnilo 501 respondentů, vyplynulo, že většina aktivních i bývalých kuřáků se alespoň jednou pokusila přestat kouřit. Více než polovině (55 %) z těch, kteří to zkusili, se to však nepodařilo a k cigaretám se následně vrátili. Průzkum dále ukázal, že ačkoliv má kouření v Česku klesající tendenci, stále existuje řada kuřáků, kteří by s cigaretami chtěli skončit, ale nedaří se jim to.3

Přesuny do letních destinací letadlem s dítětem do tří měsíců věku obecně pediatři nedoporučují. Pro novorozence je totiž létání zcela nevhodné kvůli tlakovým změnám v letadle. Dá se říci, že čím je dítě starší, tím lépe cestu snáší. Většina společností disponuje personálem, který je ochotný během letu ohřát připravené kojenecké mléko. Pamatujte však, že na palubu si smíte vzít tekutiny a gely v jednotlivých baleních o maximálním objemu 100 mililitrů. Vše musí být uloženo do společného průhledného, uzavíratelného sáčku s maximálním objemem do jednoho litru. 

Dílčí výsledky Průzkumu První volba lékárníka 2019 vám budeme přinášet i nadále na našich stránkách. Sledujte tedy pozorně Magazín HealthComm.


Z výsledků nezávislého průzkumu První volba lékárníka 2019 na portálu educomm.cz 

Chramst

Zdroje a odkazy:
1. https://zilniporadna.cz/aktualita/hemoroidum-leto-nesvedci-528
2. https://region.rozhlas.cz/nemusite-trpet-co-zpusobuje-bolesti-kloubu-prozrazuje-katerina-cajthamlova-7250941
3. Kvantitativní průzkum zaměřený na zjišťování životosprávy a postoje ke zdravému životnímu stylu obecné internetové populace (15-59 let) z října 2018 zpracovaný agenturou STEM/MARK. Průzkumu se zúčastnilo 501 respondentů.
 

PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019, výběr:

květen ZDE

červen ZDE

červenec ZDE

Kategorie Bolest zubů ZDE

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz