PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019 – VÝBĚR ŘÍJENPrůzkumu První volba lékárníka, který realizuje druhým rokem e-learningový portál Educomm.cz mezi svými registrovanými uživateli, se zúčastnilo letos v období od 24. ledna do 18. března celkem 659 zaměstnanců lékáren celé ČR (461 lékárníků a 198 farmaceutických asistentů).

Celkem bylo v průzkumu zařazeno 62 kategorií podle zdravotních obtíží, se kterými klienti do lékáren nejčastěji přicházejí. Účastníci průzkumu z řad registrovaných lékárníků a farmaceutických asistentů uváděli z volně prodejných léčivých přípravků (LP), doplňků stravy (DS), kosmetických produktů (K) či potraviny pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Přípravek, kterému důvěřují a jsou přesvědčeni o jeho benefitech, pro které ho mohou pacientům doporučit v tzv. samoléčbě.

Jaké jsou preference přípravků u typicky sezonních podzimních potíží?

Nemoci z nachlazení a chřipka jsou nejčastějším důvodem kratších pracovních neschopností a absencí ve školní docházce. Menší děti, které nemají ještě zcela dovyvinutý imunitní systém, jsou jimi ohroženi nejvíce. Často jsou u nich zasaženy horní cesty dýchací a středouší. Víte, že základní prevencí v období zvýšeného výskytu chřipky, je pravidelné mytí rukou? Chřipkový virus totiž může na předmětech běžné potřeby přežívat až 48 hodin. Na oblečení pak asi 12 hodin.

Aby byly naše dýchací cesty průchodné, má tělo obranný reflex v podobě kýchání a vykašlávání. Kašel proto také patří mezi příznaky nemocí z nachlazení. Většinou nachlazení začíná bolestí v krku, ucpaným nosem a později, asi do 3 - 5 dnů, nastupuje kašel. Pokud je kašel dlouhodobý, poškozuje epitel dýchacích cest. V případě chřipkového onemocnění může být kašel silnější, spojený s bolestí na hrudi. U nemocí z nachlazení se častěji objevuje suchý kašel, který může postupně přejít ve vlhký. Vlhký kašel pozorujeme zejména u akutního zánětu průdušek a u zápalu plic. Trvá-li kašel déle než týden, je vhodné vyhledat lékaře, aby byla vyloučena jiná příčina (astma, zápal plic, černý kašel aj.). Suchý kašel může doprovázet i alergickou reakci nebo je výsledkem pobytu v extrémně suchém prostředí, jaké poskytují klimatizované prostory. 


Podívejte se na žebříček TOP 5 dalších vybraných kategorií letošního průzkumu První volba lékárníka 2019


Do konce letošního ročníku Magazínu vás budeme i nadále pravidelně informovat o dílčích výsledcích průzkumu První volba lékárníka 2019, sledujte tedy pečlivě každé další vydání.

-red-

Zdroj: Průzkum První volba lékárníka 2019, educomm.cz

 

Zpět

DOPORUČUJEME

Canephron Canephron Právní poradna První volba Kongresy Hotel Olympik Praha Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

VELKÁ PODZIMNÍ HRA VAGINÁLNÍ SUCHOST? ŽÁDNÉ TABU! BIOLOGICKY AKTIVNÍ LÁTKY V DOPLŇCÍCH STRAVY OVLIVŇUJÍCÍ ČINNOST MOZKU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE Dr. Conti a VR srdce MĚŘENÍ PRUŽNOSTI CÉV ODHALÍ MOŽNÁ RIZIKA PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE SUCHÝ KAŠEL VÝSLEDKY PRŮZKUMU JAK LÉKÁRNÍCI VNÍMAJÍ DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE? – II. ČÁST NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019 – VÝBĚR LISTOPAD VLIV OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELIN NA KVALITU ŽIVOTA: DEPRESE SCHŰSSLEROVY SOLI V LÉČBĚ NACHLAZENÍ TOP 5 ČLÁNKŮ ŘÍJNA 2019 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 11-2019 KNIŽNÍ NOVINKY ZÁSADY LÉČBY VARIXŮ DOLNÍCH KONČETIN FARMACEUTICKÉ ASISTENTY ZASTŘEŠÍ NOVÁ PROFESNÍ KOMORA PILOTNÍ SCREENING ODHALUJE JEDNU PLICNÍ NEMOC ZA DRUHOU MIGRÉNA JAKO ŽIVOTNÍ A PRACOVNÍ PŘEKÁŽKA 5 VYŠETŘENÍ, KTERÉ BY MĚLA ABSOLVOVAT KAŽDÁ ŽENA PO PADESÁTCE PŘÍPRAVEK NUCALA VÝZNAMNĚ SNIŽUJE EXACERBACE TĚŽKÉHO EOZINOFILNÍHO ASTMATU ŽENY SE BOJÍ GYNEKOLOGICKÉHO VYŠETŘENÍ, KTERÉ JIM MŮŽE ZACHRÁNIT ŽIVOT

RELAX

SYNDROM SUCHÉHO OKA NEPODCEŇUJTE, ALE ŘEŠTE OKAMŽITĚ! PLICNÍ LÉKAŘI MLUVÍ O DÝCHÁNÍ A STRESU VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ REISHI ANTI-AGE SÉRUM S VITAMÍNEM C Týden vědy a techniky AV ČR 2019 ELIŠKA A JAKUB OPĚT DOMINUJÍ ROZHOVOR S VOJTĚCHEM BABIŠTOU O KAMPANI SDÍLÍME KRÁSU - ON+ONA 4 DRUHY PODZIMNÍHO OVOCE, KTERÉ ÚTOČÍ NA SKLOVINU …a jak ji ochránit VERONIKA MAREŠOVÁ: ZEŠTÍHLUJE ČERNÁ BARVA? UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz