PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019 – VÝBĚR ŘÍJENPrůzkumu První volba lékárníka, který realizuje druhým rokem e-learningový portál Educomm.cz mezi svými registrovanými uživateli, se zúčastnilo letos v období od 24. ledna do 18. března celkem 659 zaměstnanců lékáren celé ČR (461 lékárníků a 198 farmaceutických asistentů).

Celkem bylo v průzkumu zařazeno 62 kategorií podle zdravotních obtíží, se kterými klienti do lékáren nejčastěji přicházejí. Účastníci průzkumu z řad registrovaných lékárníků a farmaceutických asistentů uváděli z volně prodejných léčivých přípravků (LP), doplňků stravy (DS), kosmetických produktů (K) či potraviny pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Přípravek, kterému důvěřují a jsou přesvědčeni o jeho benefitech, pro které ho mohou pacientům doporučit v tzv. samoléčbě.

Jaké jsou preference přípravků u typicky sezonních podzimních potíží?

Nemoci z nachlazení a chřipka jsou nejčastějším důvodem kratších pracovních neschopností a absencí ve školní docházce. Menší děti, které nemají ještě zcela dovyvinutý imunitní systém, jsou jimi ohroženi nejvíce. Často jsou u nich zasaženy horní cesty dýchací a středouší. Víte, že základní prevencí v období zvýšeného výskytu chřipky, je pravidelné mytí rukou? Chřipkový virus totiž může na předmětech běžné potřeby přežívat až 48 hodin. Na oblečení pak asi 12 hodin.

Aby byly naše dýchací cesty průchodné, má tělo obranný reflex v podobě kýchání a vykašlávání. Kašel proto také patří mezi příznaky nemocí z nachlazení. Většinou nachlazení začíná bolestí v krku, ucpaným nosem a později, asi do 3 - 5 dnů, nastupuje kašel. Pokud je kašel dlouhodobý, poškozuje epitel dýchacích cest. V případě chřipkového onemocnění může být kašel silnější, spojený s bolestí na hrudi. U nemocí z nachlazení se častěji objevuje suchý kašel, který může postupně přejít ve vlhký. Vlhký kašel pozorujeme zejména u akutního zánětu průdušek a u zápalu plic. Trvá-li kašel déle než týden, je vhodné vyhledat lékaře, aby byla vyloučena jiná příčina (astma, zápal plic, černý kašel aj.). Suchý kašel může doprovázet i alergickou reakci nebo je výsledkem pobytu v extrémně suchém prostředí, jaké poskytují klimatizované prostory. 


Podívejte se na žebříček TOP 5 dalších vybraných kategorií letošního průzkumu První volba lékárníka 2019


Do konce letošního ročníku Magazínu vás budeme i nadále pravidelně informovat o dílčích výsledcích průzkumu První volba lékárníka 2019, sledujte tedy pečlivě každé další vydání.

-red-

Zdroj: Průzkum První volba lékárníka 2019, educomm.cz

 

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Lactase Sedatif Právní poradna Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

MINERÁLNÍ SOLI NA(D) ZLATO POZOR NA INTOLERANCI LAKTÓZY LZE UŽÍVAT KOLAGEN I V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: PYLOVÁ ALERGIE ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... REZISTENCE BAKTERIÍ NA ANTIBIOTIKA JE VĚTŠÍ PROBLÉM, NEŽ SE ZDÁ TELEMEDICÍNA ANO – ALE ROZUMNĚ PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE KOJENECKÁ VÝŽIVA NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PTALI JSTE SE BĚHEM ONLINE KONFERENCE… REPORTÁŽ: PŘEDÁNÍ PEČETI ODBORNÁ LÉKÁRNA HEMOROIDY NEMUSÍ BÝT TABU, NENÍ NUTNO SE DRŽET STEREOTYPU PŘI JEJICH ŘEŠENÍ ZA TÁROU TOP 5 ČLÁNKŮ DUBNA NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 5-2020 KNIŽNÍ NOVINKY ROZHOVOR S FARMACEUTICKÝM TECHNOLOGEM DAVIDEM VETCHÝM ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA I. KAZUISTIKY Z PRAXE KLINICKÉHO FARMACEUTA JAK POSÍLIT IMUNITNÍ SYSTÉM VITAMINEM D JAK PODPOŘIT PLODNOST V KARANTÉNĚ? 10 DŮVODŮ, PROČ SE NECHAT OČKOVAT ČÍHÁ V POTRUBÍ UZAVŘENÝCH PROVOZOVEN LEGIONELLA? STUDIE JÁ A COVID-19 AKTIVITY INOVATIVNÍHO FARMACEUTICKÉHO PRŮMYSLU NA PODPORU BOJE PROTI EPIDEMII KORONAVIRU

RELAX

KLOUBNÍ VÝŽIVA PRO PSY CANVIT CHONDRO FILLERINA V BOJI S ČASEM PROČ JSOU ZINEK A SELEN DŮLEŽITÉ PRO NAŠE TĚLO NOVÁ GENERACE PROBIOTIK V KOMBINACI S PREBIOTIKY! PSYCHOLOGIE KRIZOVÝCH SITUACÍ JAK V KARANTÉNĚ NEPŘIBRAT A ZŮSTAT FIT? OCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADY JAK SPRÁVNĚ UCHOVÁVAT POTRAVINY? ONLINE KONFERENCE HEALTHCOMM UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz