PROČ ZVOLIT CHELÁTOVOU FORMU MAGNESIA, ČÍM JE VÝJIMEČNÁ?Při doporučování jednotlivých sloučenin magnesia je velmi dobré vědět jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými formami magnesia, které máme v lékárně na výběr.


V srpnovém Magazínu jsme v rubrice Na vlastní kůži probrali možné formy magnesia, se kterými se setkáváme v lékárenském sortimentu.

V září testuje v tomto čase našich „sedm statečných" doplněk stravy Magnesium chelate + B6.

Jak testování dopadne se dozvíme v říjnovém vydání.


Hořčík se velmi dobře vstřebává ve formě organických solí (např. laktát, glycinát nebo citrát hořečnatý). Naopak vstřebatelnost anorganických solí hořčíku (uhličitan, síran, oxid) je velice nízká, někdy až nulová. Některé organické soli jako laktát či citrát mohou mít pro citlivější jedince nežádoucí laxativní efekt. Takovou nástavbou organického zdroje hořčíku je magnesium bisglycinát (chelátová forma magnesia).

Chelátové formy minerálů jsou nejlépe využitelné našim tělem a výrazně účinnější než některé organické a anorganické formy minerálů. Chelát představuje vazbu minerálu na dva „nosiče" obvykle aminokyseliny, kdy je sevřen v tzv. chelátových kleštích, kdy samotný minerál je ukotvený mezi dvěma aminokyselinami: aminokyselina - magnesium - aminokyselina. Tím se cheláty značně liší od standardních organických a anorganických forem. Chelát představuje speciální organickou formu minerálu, ve které je minerál zabudován například v listech rostlin (špenát, salát atd.). Z tohoto důvodu je tato forma pro náš organizmus z hlediska vstřebávání a využití nejvhodnější.

Porovnání vstřebatelnosti vybraných forem hořčíku
Tabulka: Dr. Crisafi Porovnání biologické dostupnosti forem hořčíku (Zdroj: Daniel J Crisafi, NDA, MH, PhD.)

Pokud výrobce chelátovou formu použije, musí o ní informovat na etiketě, či v popisu výrobku. Jedná se pak o označení jako magnesium chelate nebo přímo daná sloučenina magnesium bisglycinát, popřípadě magnesium diglycinát.

Takovým přípravkem je i Magnesium chelate od společnosti Salutem Pharma. Jeho výhodou je i likvidní forma, která ještě posiluje biodostupnost chelátu. V nabídce je s výbornou višňovou příchutí, což určitě ocení i sedm z vás, kteří byli vylosováni ze správných odpovědí na soutěžní otázku srpnové rubriky Na vlastní kůži.

Více na www.salutempharma.cz


 

Zdroje a literatura:
1.Magnesium Carbonate, Citrate, Glycinate: What's The Difference?, published by Anna Bolton O'Byrne on November 23, 2014 in Facts and Tips for Using Magnesium
2. Cheláty vs. organické a anorganické formy minerálů, Zdraví, 18. 3.2015, dostupné z:http://www.ustavprovyzivu.cz/?p=82
3. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
4. Greenwood, Norman N.; Earnshaw, A. (1997), Chemistry of the Elements (2nd ed.), Oxford: Butterworth-Heinemann, ISBN 0-7506-3365-4 p 910
5. https://www.bulletproof.com/supplements/vitamins-minerals/best-magnesium-supplement/
6. Table by Dr. Crisafi Comparing Bioavailability of Magnesium Forms, https://naturalcalm.ca/magnesium-carbonate-citrate-glycinate-whats-the-difference/

Designed by Freepik
Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz