JDI MI K ŠÍPKU!Pokud někoho „pošleme k šípku", obzvlášť v říjnu, nemusí to být pro něj cesta marná. I když tímto rčením myslíme běžně příkaz, aby se osoba od nás vzdálila a nepřekážela nám, může si takový odehnaný člověk u šípku značně polepšit! Nasbírané šípky se dají doma zpracovat různými způsoby. My si ukážeme, jak si z šípků připravit olejíček. Pokud chceme šípky sušit, musíme to stihnout do prvních mrazíků a vybrat si slunný den bez deště.

Šípkový olej

Nasbírané, omyté, na vzduchu, v sušičce nebo v troubě usušené šípky rozdrtíme a smícháme s olejovou bází (kokosový, olivový nebo jiný rostlinný olej vyšší kvality a čistoty, ideálně lisovaný „za studena", zakoupený ve specializovaných prodejnách) v poměru 1:1 (mg: ml). Vybíráme šípky, které nejsou nahnilé a jsou dostatečně zralé. Usušený šípek je tvrdý a má tmavě červenou barvu.

Vzniklou směs uzavřeme v čisté skleněné dóze (zavařovací sklenici) a necháme na světlém místě. Opakovaně protřepáváním mísíme obě složky po dobu asi měsíce. Zbarvení směsi do sytě oranžova svědčí o dostatečném smísení obou složek.

Zhruba po 5-6 týdnech přecedíme přes čisté plátno, abychom se zbavili zbytků z podrcených šípků, do nádobky z tmavého skla. Olejíček se hodí na popáleniny, odřeniny a drobná poranění kůže. Dá se používat i na jizvy nebo v péči o stárnoucí pokožku. Tam všude se uplatní jeho regenerační schopnosti.

Mezi zajímavé a praktické vlastnosti šípkového oleje patří jeho „suchost" - rychle se vstřebává a nezanechává mastný film. Šípkový olej je proto pro každý typ pleti bohatým zdrojem antioxidantů, vitaminů (A, C a E) a minerálů (železo, vápník, hořčík, draslík aj.), které chrání pokožku před škodlivými volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Obsažený beta karoten navíc chrání kůži před UV zářením. 

Uplatnění šípkového oleje v domácí kosmetice:

Omlazení a revitalizace pleti

Hyperpigmentace, sjednocení tónu pleti

Suchá pokožka, křehké a lámavé vlasy a nehty

Jizvy, strie

Hydratační koupele

Odřeniny a drobná poranění kůže

 

-red-

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Lactase Sedatif Právní poradna Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

MINERÁLNÍ SOLI NA(D) ZLATO POZOR NA INTOLERANCI LAKTÓZY LZE UŽÍVAT KOLAGEN I V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: PYLOVÁ ALERGIE ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... REZISTENCE BAKTERIÍ NA ANTIBIOTIKA JE VĚTŠÍ PROBLÉM, NEŽ SE ZDÁ TELEMEDICÍNA ANO – ALE ROZUMNĚ PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE KOJENECKÁ VÝŽIVA NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PTALI JSTE SE BĚHEM ONLINE KONFERENCE… REPORTÁŽ: PŘEDÁNÍ PEČETI ODBORNÁ LÉKÁRNA HEMOROIDY NEMUSÍ BÝT TABU, NENÍ NUTNO SE DRŽET STEREOTYPU PŘI JEJICH ŘEŠENÍ ZA TÁROU TOP 5 ČLÁNKŮ DUBNA NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 5-2020 KNIŽNÍ NOVINKY ROZHOVOR S FARMACEUTICKÝM TECHNOLOGEM DAVIDEM VETCHÝM ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA I. KAZUISTIKY Z PRAXE KLINICKÉHO FARMACEUTA JAK POSÍLIT IMUNITNÍ SYSTÉM VITAMINEM D JAK PODPOŘIT PLODNOST V KARANTÉNĚ? 10 DŮVODŮ, PROČ SE NECHAT OČKOVAT ČÍHÁ V POTRUBÍ UZAVŘENÝCH PROVOZOVEN LEGIONELLA? STUDIE JÁ A COVID-19 AKTIVITY INOVATIVNÍHO FARMACEUTICKÉHO PRŮMYSLU NA PODPORU BOJE PROTI EPIDEMII KORONAVIRU

RELAX

KLOUBNÍ VÝŽIVA PRO PSY CANVIT CHONDRO FILLERINA V BOJI S ČASEM PROČ JSOU ZINEK A SELEN DŮLEŽITÉ PRO NAŠE TĚLO NOVÁ GENERACE PROBIOTIK V KOMBINACI S PREBIOTIKY! PSYCHOLOGIE KRIZOVÝCH SITUACÍ JAK V KARANTÉNĚ NEPŘIBRAT A ZŮSTAT FIT? OCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADY JAK SPRÁVNĚ UCHOVÁVAT POTRAVINY? ONLINE KONFERENCE HEALTHCOMM UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz