JDI MI K ŠÍPKU!Pokud někoho „pošleme k šípku", obzvlášť v říjnu, nemusí to být pro něj cesta marná. I když tímto rčením myslíme běžně příkaz, aby se osoba od nás vzdálila a nepřekážela nám, může si takový odehnaný člověk u šípku značně polepšit! Nasbírané šípky se dají doma zpracovat různými způsoby. My si ukážeme, jak si z šípků připravit olejíček. Pokud chceme šípky sušit, musíme to stihnout do prvních mrazíků a vybrat si slunný den bez deště.

Šípkový olej

Nasbírané, omyté, na vzduchu, v sušičce nebo v troubě usušené šípky rozdrtíme a smícháme s olejovou bází (kokosový, olivový nebo jiný rostlinný olej vyšší kvality a čistoty, ideálně lisovaný „za studena", zakoupený ve specializovaných prodejnách) v poměru 1:1 (mg: ml). Vybíráme šípky, které nejsou nahnilé a jsou dostatečně zralé. Usušený šípek je tvrdý a má tmavě červenou barvu.

Vzniklou směs uzavřeme v čisté skleněné dóze (zavařovací sklenici) a necháme na světlém místě. Opakovaně protřepáváním mísíme obě složky po dobu asi měsíce. Zbarvení směsi do sytě oranžova svědčí o dostatečném smísení obou složek.

Zhruba po 5-6 týdnech přecedíme přes čisté plátno, abychom se zbavili zbytků z podrcených šípků, do nádobky z tmavého skla. Olejíček se hodí na popáleniny, odřeniny a drobná poranění kůže. Dá se používat i na jizvy nebo v péči o stárnoucí pokožku. Tam všude se uplatní jeho regenerační schopnosti.

Mezi zajímavé a praktické vlastnosti šípkového oleje patří jeho „suchost" - rychle se vstřebává a nezanechává mastný film. Šípkový olej je proto pro každý typ pleti bohatým zdrojem antioxidantů, vitaminů (A, C a E) a minerálů (železo, vápník, hořčík, draslík aj.), které chrání pokožku před škodlivými volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Obsažený beta karoten navíc chrání kůži před UV zářením. 

Uplatnění šípkového oleje v domácí kosmetice:

Omlazení a revitalizace pleti

Hyperpigmentace, sjednocení tónu pleti

Suchá pokožka, křehké a lámavé vlasy a nehty

Jizvy, strie

Hydratační koupele

Odřeniny a drobná poranění kůže

 

-red-

Zpět

DOPORUČUJEME

Canephron Canephron Právní poradna První volba Kongresy Hotel Olympik Praha Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

VELKÁ PODZIMNÍ HRA VAGINÁLNÍ SUCHOST? ŽÁDNÉ TABU! BIOLOGICKY AKTIVNÍ LÁTKY V DOPLŇCÍCH STRAVY OVLIVŇUJÍCÍ ČINNOST MOZKU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE Dr. Conti a VR srdce MĚŘENÍ PRUŽNOSTI CÉV ODHALÍ MOŽNÁ RIZIKA PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE SUCHÝ KAŠEL VÝSLEDKY PRŮZKUMU JAK LÉKÁRNÍCI VNÍMAJÍ DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE? – II. ČÁST NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019 – VÝBĚR LISTOPAD VLIV OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELIN NA KVALITU ŽIVOTA: DEPRESE SCHŰSSLEROVY SOLI V LÉČBĚ NACHLAZENÍ TOP 5 ČLÁNKŮ ŘÍJNA 2019 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 11-2019 KNIŽNÍ NOVINKY ZÁSADY LÉČBY VARIXŮ DOLNÍCH KONČETIN FARMACEUTICKÉ ASISTENTY ZASTŘEŠÍ NOVÁ PROFESNÍ KOMORA PILOTNÍ SCREENING ODHALUJE JEDNU PLICNÍ NEMOC ZA DRUHOU MIGRÉNA JAKO ŽIVOTNÍ A PRACOVNÍ PŘEKÁŽKA 5 VYŠETŘENÍ, KTERÉ BY MĚLA ABSOLVOVAT KAŽDÁ ŽENA PO PADESÁTCE PŘÍPRAVEK NUCALA VÝZNAMNĚ SNIŽUJE EXACERBACE TĚŽKÉHO EOZINOFILNÍHO ASTMATU ŽENY SE BOJÍ GYNEKOLOGICKÉHO VYŠETŘENÍ, KTERÉ JIM MŮŽE ZACHRÁNIT ŽIVOT

RELAX

SYNDROM SUCHÉHO OKA NEPODCEŇUJTE, ALE ŘEŠTE OKAMŽITĚ! PLICNÍ LÉKAŘI MLUVÍ O DÝCHÁNÍ A STRESU VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ REISHI ANTI-AGE SÉRUM S VITAMÍNEM C Týden vědy a techniky AV ČR 2019 ELIŠKA A JAKUB OPĚT DOMINUJÍ ROZHOVOR S VOJTĚCHEM BABIŠTOU O KAMPANI SDÍLÍME KRÁSU - ON+ONA 4 DRUHY PODZIMNÍHO OVOCE, KTERÉ ÚTOČÍ NA SKLOVINU …a jak ji ochránit VERONIKA MAREŠOVÁ: ZEŠTÍHLUJE ČERNÁ BARVA? UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz