PACIENTI S REVMATOIDNÍ ARTRITIDOU MAJÍ VĚTŠÍ SKLONY K PLICNÍM CHOROBÁMBolesti kloubů a špatný pohyb - takto si drtivá většina lidí i samotných pacientů představuje nemoc zvanou revmatoidní artritida. Málokdo však ví, že tato choroba proniká hluboko do orgánů a může postihnout i plíce. Pokud se plíce zavčas neléčí, může to pro pacienty dopadnout tragicky.

I proto provedlo v minulých měsících pacientské sdružení Revma Liga ČR dotazníkové šetření mezi svými členy. Cílem bylo zjistit, jak jsou na tom revmatici s informovaností a s jakým přístupem a případně léčbou se setkávají. Výsledky sdružení poprvé zveřejní 12. října 2021 v rámci Světového dne artritidy. V Česku trpí revmatoidní artritidou přibližně 70 000 lidí, nález na plicích má podle odborníků až 30 % z nich.

......

„Nenapadlo mě dávat do souvislosti zadýchávání se s revmatoidní artritidou, revmatolog se mě na toto nikdy neptal." - „Bylo by dobré, aby lidé s tímto onemocněním věděli, že revma může zasáhnout prakticky vše. Já jsem ty plíce špatně odhadl a vezla mě rychlá." - „Sama jsem si vyhledala pomoc na plicním oddělení, přetrvávající kašel už byl neúnosný." - „Pneumologa jsem si našla sama, protože jsem měla přes rok strašné záchvaty kašle, dušnosti a nález na plicích. Revmatologovi to bylo naprosto jedno."

......

To jsou některé z odpovědí 355 respondentů, kteří se ve většině s nemocí potýkají sedm a více let.

Z dotazníku pacientů mimo jiné vyplývá, že pouze 32,9 % revmatologů řeší dýchací potíže pacientů s pneumologem. Přitom 58 % dotazovaných uvádí, že prožívá pocit nedostatečného okysličení a zadýchává se z nevysvětlitelných příčin.

„Většina dotazovaných si je vědoma možného plicního postižení při revmatické nemoci. Dozvěděli se o tom od svého ošetřujícího lékaře, případně samostudiem či vlastní zkušeností. Přesně 48,2 % lidí uvedlo, že pokud kromě revmatu trpí i dušností, tak o tom revmatologa informuje, ale zároveň 56,1 % napsalo, že to jejich lékař neřeší. To je opravdu alarmující," říká Edita Müllerová, předsedkyně pacientské organizace Revma Liga ČR, která se snaží zlepšit život pacientům s revmatoidní artritidou již 30 let. S výsledky dotazníku plánuje seznámit spolupracující lékaře a nadále s nimi řešit dostupnost zdravotních služeb a včasný záchyt plicních potíží u revmatických nemocí. 

Revmatická onemocnění (revma) postihují pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), mnohdy i některé jiné orgány. Mezi nejčastější a nejznámější patří zejména revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc a dna.

Rozdělují se do několika základních skupin:

  • revmatická onemocnění zánětlivá (revmatoidní artritida, tzv. systémové nemoci a další)
  • degenerativní revmatické nemoci (artróza)
  • infekční artritidy
  • metabolické a endokrinní choroby spojené s revmatickými stavy (dna) a mimokloubní revmatismus

Revma a plicní choroby

Podle lékařů mají pacienti s revmatoidní artritidou obecně větší sklony k plicním chorobám, ať už jsou to chronické bronchitidy, nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Naopak pacienti s CHOPN, kteří navíc kouří, mají větší pravděpodobnost rozvoje revmatoidní artritidy. Bezpříznakový nález na plicích pak lékaři zaznamenají až u 30 % revmatiků, vážnější změny u přibližně 5 % z nich.

„Samotná revmatoidní artritida se v plicích může projevit tzv. záněty vmezeřeného pojiva, které způsobují vazivovatění (fibrotizaci) tkáně, a tím pádem snižování funkčnosti plic. Z toho může pramenit dušnost a kašel," říká prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., vedoucí oddělení experimentální revmatologie v Revmatologickém ústavu.

„Záněty na plicích jsou léčitelné, klíčové je však zánětlivé změny u revmatologických pacientů včas zachytit. U rizikových pacientů je tak důležité provést funkční vyšetření plic, rentgen nebo CT plic. Následně by měla být ve spolupráci s pneumology nasazena vhodná léčba," dodává prof. Šenolt s tím, že fibrotické změny jsou obzvláště nebezpečné v tom, že jsou již nevratné.

„V současné době mají pneumologové k dispozici k léčbě fibróz imunosupresiva a nově v centrech také moderní antifibrotickou léčbu. Tu sice pacienti zatím mohou získat jen s pomocí tzv. paragrafu 16, ale i to je velký pokrok. Čas je v tomto ohledu klíčový faktor - čím dříve se plicní onemocnění odhalí, tím lépe léčba zabírá, protože plíce ještě nejsou tak poškozené," uzavírá Edita Müllerová.

......

Věděli jste, že...

Revmatoidní artritida se může vyskytnout v jakémkoliv věku, děti nevyjímaje?
Podle nadace Arthritis Foundation se první příznaky revmatoidní artritidy nejčastěji objevují mezi 30. a 60. rokem života.

Revmatické nemoci mohou postihovat také plíce, srdce, nervový systém, ledviny, kůži nebo oči?
Diagnostika proto není jednoznačná. Mezi příznaky těchto nemocí patří především:

  • bolesti kloubů a svalů, 
  • zánět, otok, začervenání či zatuhnutí kloubů,
  • zánět očí,
  • únava, teploty,
  • suchost očí a úst.

Jedním z častých mimokloubních projevů onemocnění je například anemie?
Chudokrevnost provází celou řadu pacientů s revmatoidní artritidou.

Zdroj: MaVePR
Reference: www.revmaliga.cz, www.revmaticke-nemoci.cz

Zpět