PACIENTI HRAJÍ O ČASSrdeční arytmie mají na svědomí pětkrát vyšší riziko cévní mozkové příhody, fibrilace síní je u 20 procent pacientů přímým důvodem mozkové mrtvice a smrti. Nemocných, kteří potřebují dlouhodobé léčení, stále přibývá. Pokud odstanou včas správné léky, mohou kvalitně žít řadu let.

„V současnosti musí indikovaný pacient nejdříve absolvovat antikoagulační léčbu tradičními léky na ředění krve, která snižuje srážlivost krve a zabraňuje vzniku sraženin," vysvětluje prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., předseda České kardiologické společnosti. „Teprve v případě neudržitelnosti můžeme předepsat NOAC."

Nejčastější příčina smrti

V Evropě každý rok zemře více než 500 tisíc lidí, a to i z mladší generace, na některou formu tromboembolismu, ischemických iktů se léčí asi 22 tisíc ročně. Cévní mozková příhoda je ve světě třetí nejčastější příčinou úmrtí. U nás postihne asi 40 tisíc osob ročně a více než čtvrtina z nich na ni zemře. A mnoho těch, kteří přežili, mají různě silné a nepříjemné postižení.

Warfarin má své výhody i nevýhody

Samozřejmě stále patří mezi léky, které zachraňují životy, ale má svá pravidla užívání a určité nevýhody - pacient musí dodržovat stravovací omezení a nejméně jednou za měsíc absolvovat Quick test. Warfarin se kromě prevence iktů u pacientů s fibrilací síní, ischemické srdeční choroby a u nemocných s mechanickou náhradou chlopně uplatňuje i v předcházení tromboembolismu v ortopedii, především po totální endoprotéze a při prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy a plicní embolie. 

Nová orální antikoagulancia

Jsou to především čtyři léky, které jsou účinné, bezpečné, nenáročné, ale ne levné. Jejich síla se projevuje v nižším výskytu ischemických příhod a v bezpečnosti podávání. Ti, kteří je užívají, netrpí tolik krvácivými příhodami, ke kterým může dojít při přílišném zředění krve. Tyto moderní léky jsou například v sousedním Německu běžně dostupné.

„Chceme, aby byly k dispozici pro co nejvíce nemocných, ale obávám se," dodává prof. Linhart, „že debata o uvolňování preskripčních omezení se kvůli ekonomickým důsledkům pandemie Covid může výrazně zpomalit."


Moderní tzv. „NOAC" (nová orální antikoagulancia) jsou podle lékařů účinnější, bezpečnější a nenáročné. Přesto je užívá pouze 24 % pacientů s diagnózou fibrilace síní. Největší překážkou většímu rozšíření je fakt, že je lékaři nemohou napsat pacientům rovnou, ale až v „druhé linii, tedy až ve chvíli, kdy nevyhovují tradiční léky.


Nejen léčení, ale i prevence

NOAC znamenají nejen kvalitní léčbu, ale i významnou prevenci popisovaných nemocí, pokud jsou nasazeny včas.

„Pokud by všichni pacienti s fibrilací síní mohli užívat NOAC, ubyly by tisíce mozkových příhod a zdravotnictví by ušetřilo stovky tisíc, možná miliony korun," tvrdí MUDr. Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku iHETA. Nahrazení warfarinu u přibližně třetiny pacientů s fibrilací síní mělo podle statistik významný dopad na jejich zdraví a délku života. Rozšíření léčby tohoto typu podle něj brání neuskutečnění dohody o úhradě mezi zdravotními pojišťovnami, SÚKL a výrobci. 

Rychlé srdce

„Lidé riziko fibrilace síní někdy podceňují a nejdou k lékaři, mnozí o své diagnóze ani neví," říká PhDr. Ivana Plechatá, ředitelka organizace Průvodce pacienta.

Návštěvníci lékáren by se mohli dozvědět o projektu „Rychlé srdce", kde najdou řadu informací a zajímavostí o svých potížích se srdcem a samozřejmě i rad, jak jim čelit.


SEZNAM SPECIALIZOVANÝCH CENTER

Centra vysoce specializované péče o pacienty s kardiovaskulárním onemocněním

naleznete na stránkách projektu „Rychlé srdce", který realizuje již druhým rokem nezisková organizace Průvodce pacienta, z.ú

ZDE


Mgr. Jana Ulíková

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Profertil Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKREAČNÍ SPORT PRO ZDRAVÍ KDYŽ JE NA VINĚ MUŽ ANEB I PÁNOVÉ MAJÍ PROBLÉMY S POČETÍM VÍTE, CO POMÁHÁ NA PIGMENTOVÉ SKVRNY? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: BOLESTI V KRKU V LÉTĚ ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY KDY A PROČ UŽÍVAT PROBIOTIKA? PŘÍRODOVĚDCI A INFORMATICI TESTOVALI ZNÁMÉ LÉKY NA NOVÝ KORONAVIRUS ZBAVTE SE PŘEBYTEČNÉ VODY V TĚLE MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA MUDr. JAN HUGO - LÉČBA BRADAVIC PŘI ZÁCHRANĚ ZRAKU SE HRAJE O ČAS TOP 5 ČLÁNKŮ ČERVENCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 8-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PARACETAMOL: BEZPEČNÁ LÉČBA SPOČÍVÁ V JEHO SPRÁVNÉM UŽÍVÁNÍ ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA III. SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY NADĚJÍ PRO LÉČBU COVID-19 JE ZAMEZIT ROZVOJI CYTOKINOVÉ BOUŘE SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM OČIMA PRÁVNÍKA: KAŽDÝ JE POVINEN PŘEDCHÁZET VZNIKU ŠKOD ZVÝŠENÍ KOMPENZACÍ PRO AMBULANCE V RÁMCI ÚHRADOVÉ VYHLÁŠKY BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM

RELAX

NA HORY ČI NA CESTY – VŽDY BEZ BOLESTI ACM – ZAMĚŘENO NA VLASY, NEHTY A PLEŤ S NEDOKONALOSTMI VYHODNOCENÍ EXPERTNÍ OCHRANY POKOŽKY SOUTĚŽ O SÉRUM S KMENOVÝMI BUŇKAMI NA ZESVĚTLENÍ PIGMENTACE LÉTO V TATRÁCH CYKLISTÉ POZOR! JÍZDA NA KOLE MŮŽE ZHORŠOVAT KVALITU SPERMIÍ CHCETE POZNAT KRÁSY SLOVENSKÉ A ČESKÉ PŘÍRODY SPOLU S NEVŠEDNÍMI ZÁŽITKY, KTERÉ ATMOSFÉRU JEŠTĚ UMOCNÍ? JAKO ŠLÁPNOUT NA HŘEBÍK SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM PACIENTA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ GRADA
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz