NEJDE JEN O ČISTOU KŮŽIS lupénkou, zánětlivým kožním onemocněním, se potýkají asi 4 procenta populace. Není to ale jen nemoc kůže, jejím důsledkem jsou často velmi závažná a život ohrožující onemocnění. Postihuje i pokožku ve vlasech a nehty, ale působí i na další orgány; u pacientů existuje přibližně čtyřicetiprocentní riziko psoriatické artritidy s častým postižením kloubů rukou a nohou, a také cukrovky, hypertenze, kardiovaskulárních onemocnění; právě metabolický syndrom představuje soubor nemocí a rizikových faktorů aterosklerózy, diabetu, kardiovaskulárních a mozkových příhod.

Velmi často jde s onemocněním ruku v ruce i deprese. Z důvodu tohoto typu zánětu se postiženým aktivizují tukové buňky, takže až 70 % psoriatiků je obézních, a tím se riziko všech výše uvedených nemocí násobí.

Správné léčení co nejdříve

Při léčbě této nemoci je nutné sledovat celkový stav pacienta. Ten by měl všechny své potíže, i když zdánlivě nesouvisejí s kůží, konzultovat jak s dermatologem, tak s praktickým lékařem," zdůrazňuje prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady v Praze.

Vhodné léčení je možné nastavit současně pro psoriázu i pro psoriatickou artritidu, a je třeba je zahájit včas. Tato, zpravidla systémová léčba, působí na zánět v celém organismu. Jejím nejnovějším typem je léčba biologická," doplňuje profesor Arenberger.

Změna životního stylu

Co pomůže? Snížení tělesné hmotnosti, pravidelná pohybová aktivita, výrazné omezení alkoholických nápojů a především nekouření. Rozhodně není od věci zaměřit se na zdravou stravu. V zemích, kde často konzumují ryby, se psoriáza prakticky nevyskytuje. V období výraznějších kožních atak nemoci je vhodné vyloučení ostrých kořeněných jídel a citrusů.

Zeptali jsme se i na možnou souvislost se střevním mikrobiomem. Prof. Arenberger k tomu říká:

Problém mikrobiomu se objevuje v celé řadě onemocnění, kvalitu a složení střevních bakterií mohou ovlivňovat i některé moderní léky v onkologii nebo dermatoonkologii. U lupénky jsme zatím nedělali podrobnější výzkumy, ale víme, že například kouření velmi výrazně ovlivňuje mikrobiom na kožním povrchu. Právě dráždění kůže patologickými bakteriemi, jsou to např. zlaté stafylokoky, je problém. Mohou se snadno dostat na kožní povrch a vystřídat ony ,hodné', které naši kůži chrání proti nejrůznějším infekcím. To se týká především kuřáků. Je to ale třeba dál zkoumat. Kožní mikrobiom není jednoduché vyšetřovat a diagnostikovat - na rozdíl od střevních bakterií. I ty mohou mít různé složení a možná ovlivňovat i tento zánět. Poznatky gastroenterologů s výměnou špatných bakterií v nemocném střevním traktu za zdravé od dárců tomu nasvědčují."

 


Co víme o lupénce:

Onemocnění má genetický základ.

Imunitní systém pacienta je přehnaně aktivní - kožní buňky se v místě zánětu obměňují až sedmkrát rychleji než u zdravé kůže, a tak dochází k jejímu nadměrnému šupinatění.

Ke vzplanutí nemoci výrazně přispívá stres, infekce - například angína, poranění, některá léčiva. 


K preventivním opatřením patří:

+ myslet na správnou životosprávu

+ vyhýbat se dráždění kůže (například neopírat lokty o podložku)

+ nosit volné bavlněné oblečení

+ opatrně používat parfémované přípravky

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

DOPORUČUJEME

Canephron Canephron Magistraliter Kongresy Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem**** Alphega Družstvo lékáren Comfort Hotel Ústí nad Labem City*** Instagram

OBSAH

PROFI

LÉKÁRNÍCI BUDOU MÍT MOŽNOST VYHODNOCOVAT LÉKOVÉ ZÁZNAMY PACIENTŮ MIKROBIOM A VYBRANÁ ONEMOCNĚNÍ SCHÜSSLEROVY SOLI PRO ZDRAVĚJŠÍ PLEŤ, VLASY A NEHTY KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: ACH TY ZUBY Co nám radí dentální hygienistka? MÁLO SE HÝBEME! PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE BOLEST V KRKU VÝSLEDKY PRŮZKUMU JAK LÉKÁRNÍCI VNÍMAJÍ DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE? – I. ČÁST NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019 – VÝBĚR ŘÍJEN VLIV OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELIN NA KVALITU ŽIVOTA: DEPRESE AIFP: ZMĚNA VÝKLADOVÉ PRAXE USNADŇUJE POSKYTOVÁNÍ LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ ZA SYMBOLICKOU CENU TOP 5 ČLÁNKŮ ZÁŘÍ 2019 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 10-2019 KNIŽNÍ NOVINKY ŽILNÍ ZÁNĚT A HYPERTENZE V KLINICKÉM PROJEVU PŘI HOUBAŘENÍ POZOR NA KLÍŠŤATA DNY PAMĚTI V LÉKÁRNÁCH STARŠÍ RODIČKY ZVYŠUJÍ CELKOVOU PORODNOST GYNEKOLOGOVÉ Z 1. LF UK: KLÍČEM KE SNÍŽENÍ RIZIKA VZNIKU RAKOVINY VAJEČNÍKŮ JSOU LAKTOBACILY PACIENTI SE ZÁVAŽNÝM EOZINOFILNÍM ASTMATEM MAJÍ NOVOU ŠANCI DESATERO SPRÁVNÝCH NÁVYKŮ PŘI DLOUHODOBÉ PRÁCI S POČÍTAČEM

RELAX

CO JE SYNDROM SUCHÉHO OKA? BOŽSKÁ HOUBA REISHI VYHODNOCENÍ TESTOVÁNÍ LIKVIDNÍ FORMY HOŘČÍKU SOUTĚŽ S PŘÍRODNÍ KOSMETIKOU OMORFIA! Doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. - konference Incoforum PRO ZDRAVÍ JEDEN DENNĚ KŘTINY SE TŘEMI KMOTRAMI A JEDNÍM MODERÁTOREM PRO VITALITU A REGENERACI SDÍLÍME KRÁSU UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz