NADĚJNÁ ROSTLINNÁ VIROSTATIKAPreventivní, protektivní, nebo dokonce léčebný účinek rostlinných extraktů v boji proti virózám se dostává do popředí zájmu nejen u laické veřejnosti, ale i u výzkumných týmů odborníků, kteří hledají látky k omezení incidence onemocnění COVID-19. Od počátku epidemie proběhla řada slibných studií in vitro s rostlinnými extrakty používanými nejen v tradiční čínské medicíně, ale i s bylinami, které se již řadu let využívají v evropském regionu a mají své kořeny v místním lidovém léčitelství. K takovým tradičním rostlinám patří i středomořský stálozelený keř - cist krétský (Cistus creticus). Rostliny Cistus se používají v lidové medicíně jako protizánětlivé, antialergické, rány hojící, antimikrobiální, cytotoxické a vazodilatační látky. Příznivé vlastnosti rostlin Cistus jsou spojeny hlavně s obsahem polyfenolů, které jsou klasifikovány jako silné antioxidanty a lapače volných radikálů.1

Některé druhy cistů se silnými antivirotickými účinky se používaly v lidovém léčitelství už v období starověku, dostaly se i do řecké mytologie (měly sloužit k léčení bohů na Olympu) a své místo mají také v moderní medicíně. Odborníci z maďarské Complex Medical Centre Déli Kliniky v Budapešti se proto zaměřili na výzkum účinků polyfenolů cistu krétského, jehož extrakt obsahuje vysoké množství polárních sloučenin. Tyto sloučeniny se dobře vážou na povrch virů a buněk, narušují jejich bílkovinový obal, čímž se zvyšuje jejich přímý inhibiční účinek. Maďarský vědecký tým ověřil své hypotézy in vitro na kultivacích tzv. Vero buněk z ledvin kočkodana zeleného, které se standardně používají právě při testování virové replikace.

„Buněčná kultura ledviny kočkodana zeleného je velmi citlivá a SARS-CoV-2 se v ní výborně rozmnožuje. Po dosažených výsledcích se proto dá předpokládat, že extrakty cistu budou schopny zabránit rozmnožování viru a předcházet infekci i na sliznici dýchacích cest savců," uvedl Dr. István Jankovics, virolog a klinický mikrobiolog. V dalších fázích se chce tým Dr. Istvána Jankovicse zaměřit na testování in vivo.

Dosažené výsledky navíc potvrdily, že extrakt cistu krétského nejen že zamezuje růstu virů, ale zároveň usměrňuje patologické imunologické reakce, způsobené virovou infekcí, čímž pomáhá snižovat závažnost onemocnění.

V případě onemocnění SARS, MERS a ptačí chřipky extrakt z cistu usměrňuje takzvané cytokinové bouře, tedy závažné imunitní reakce, při nichž napadený lidský organismus produkuje imunitní buňky a proteiny, které mohou zničit jiné orgány. Právě tato imunitní reakce může podle některých expertů vysvětlovat úmrtí mladších pacientů s onemocněním covid - 19," dodal Dr. István Jankovics.

Ve snaze vyléčit virovou infekci si začne imunitní systém vytvářet zánětlivé cytokiny, které mohou způsobit víc problémů než samotná virová infekce, a to rozvojem výše jmenované cytokinové bouře. I další studie ukázaly, že mezi nejdůležitější složky, které inhibují koronaviry, patří právě polyfenoly z cistu, které jsou slibným materiálem pro vývoj vědecky ověřených antivirových fytoterapeutik.2 Extrakt cistu inhibuje růst virů, ale usměrňuje rovněž i patologické imunologické reakce (vyvolané virovou infekcí) správným směrem. 

Tým Dr. Jankovicse, držitele ceny Semmelweis za práci při chřipkové pandemii, nepodrobil výzkumu jen samotný cist krétský, ale protože zadavatelem studie byla maďarská společnost Fytofontana Kft., výrobce volně prodejné zdravotnické pomůcky I. třídy VIROSTOP ústní sprej, byly sledovány i další rostlinné výtažky (z echinacey, aceroly a dalších obsahových látek) z přípravku VIROSTOP ústní sprej, určeného k prevenci a odstranění příznaků chřipky a onemocnění z nachlazení. Studie ukázala, že kombinace obsahových složek posiluje účinek samotného cistu.

„Inhibiční účinek samotného cistu, byť trval i po 96 hodinách inkubace viru, byl nižší než v případě vzorku VIROSTOP u ústního spreje. V dalších testech proto chceme prověřit inhibiční účinek dalších rostlinných složek a jejich synergie," upozornil Dr. István Jankovics.

Potenciál extraktu cistu krétského při řešení virových infekcí, včetně koronavirové, se zdá jako nadějný.

-red-

Zdroj: Tisková online konference Před novým koronavirem SARS-CoV-2 účinně chrání středomořský keř cist krétský, Ogilvy, 15. 10. 2020


Reference:

1. Attaguile G., Russo A., Campisi A., Savoca F., Acquaviva R., Ragusa N., Vanella A. Antioxidační aktivita a ochranný účinek na štěpení DNA extraktů z Cistus incanus L. a Cistus monspeliensis L. Cell Biol. Toxicol. 2000; 16 : 83-90. doi: 10,1023 / A: 1007633824948. 

2. Rebensburg S, Helfer M, Schneider M, et al. Silná in vitro antivirová aktivita extraktu Cistus incanus proti HIV a Filovirům se zaměřuje na virové obálkové proteiny. Sci Rep . 2016; 6: 20394. 

Úvodní fotografie: "pink rock rose Cistus creticus" od "Paul Asman and Jill Lenoble" licencovaná pod CC BY 2.0.

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen
Herbisland
Herbion
Nalgesin
Nové vinařství Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKONVALESCENCE PO VIRÓZE KDE JE LIŠEJNÍK, TAM SE DOBŘE DÝCHÁ TENTO ROK JE NEJLEPŠÍM DÁRKEM NA VÁNOCE ZDRAVÍ. POŘIĎTE SI HO PRO SEBE I SVÉ BLÍZKÉ KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: PÁSOVÝ OPAR FARMAKOLOG MUDR. JAN STROJIL, PH.D.: O MEDIKACI V TĚHOTENSTVÍ ALPHEGA LÉKÁRNY INICIOVALY DIAGNOSTIKU SYNDROMU SUCHÉHO OKA V KAMENNÝCH LÉKÁRNÁCH ATOPICKÝ EKZÉM NENÍ JEN SUCHÁ KŮŽE A SUCHÁ KŮŽE NEMUSÍ ZNAMENAT ATOPICKÝ EKZÉM NANOČÁSTICE STŘÍBRA V DERMATOLOGII VETERINÁRNÍ MEDICÍNY NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE BOLEST ZUBŮ PROF. MUDR. VOJTĚCH THON, PH.D.: JAK JE NA TOM NAŠE IMUNITA ZJISTÍ UNIKÁTNÍ STUDIE V ČEM TKVÍ SÍLA KOSMETIKY EVERGETIKON? DUTINA ÚSTNÍ JAKO VSTUPNÍ BRÁNA INFEKCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 12-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PNEUMOKOK K ZDRAVÉMU STÁRNUTÍ NEPATŘÍ TOP 5 ČLÁNKŮ LISTOPADU 2020 SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY JAK PŘISPĚT K POSÍLENÍ IMUNITY A PREVENCI CHRONICKÝCH ZÁNĚTŮ V TĚLE NEJEN NA PODZIM POZOR NA VÝŽIVU SENIORŮ KORONAVIRUS SE PODLE VĚDCŮ MATEŘSKÝM MLÉKEM NEPŘENÁŠÍ KLINICKÉ HODNOCENÍ VAKCÍN (NEJEN) PROTI COVID-19

RELAX

NASAZENÁ ROUŠKA A KOMUNIKACE ZKUSTE TO LETOS ZDRAVĚJI! ZIMA JE ZÁTĚŽOVOU ZKOUŠKOU PRO PLEŤ CO NÁM PŘIPOMÍNAJÍ BARBORKY? CVIKY ZA TÁROU NEJEN PROTI BOLESTI ZAD BUDE CO SLAVIT? DOUFEJME! 4 ZPŮSOBY, JAK ŠETŘIT PŘÍRODU I VAŠI PENĚŽENKU DOPŘEJME SVÉMU TĚLU DOSTATEK ZINKU A SELENU VITAMIN D OČIMA ODBORNÍKA: ING. IVAN MACH UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz