MINERÁLNÍ SOLI NA(D) ZLATOMUDr. Eva Kettmannová

Proč vlastně toto život znepříjemňující onemocnění postihuje skoro polovinu populace nad 50 let? Žíly v oblasti konečníku neobsahují chlopně (na rozdíl od žil dolních končetin), návrat krve proti gravitaci se kvůli nedostatku pohybu a nadměrnému sezení nebo stání zhoršuje. Přímá korelace těchto potíží se stravou chudou na vlákninu, bohatou na alkohol a pálivá jídla je v každé příručce zdravé výživy, proto bych se chtěla zaměřit na jiné aspekty tohoto onemocnění.

Z pohledu psychosomatického se může jednat o dlouhodobé setrvávání pod zatěžujícím tlakem. To vysvětluje, proč na hemoroidy překvapivě často trpí mladí štíhlí zdravě se stravující lidé v manažerských pozicích. Další souvislostí může být potlačovaná agrese. Dědičná predispozice k slabosti vazivové tkáně je sice evidentně faktor vedoucí ke tvorbě hemoroidu v mladším věku, ale dobrá zpráva je, že i „geneticky" zatížený jedinec má šanci ovlivnit intenzitu příznaků svým přístupem - v psychické rovině vědomým zpracováním témat jako „Co mě tíží?", „Proč nemůžu nechat volný průchod vlastní vitalitě, proč zadržuji svou životní energii?". V rovině fyzické - dopřát si relaxaci, uvolnění celého těla víckrát denně (třeba jen na 5 minut), přičemž se soustředit zejména na oblast hráze a konečníku a ptát se, jestli se v této oblasti nekumuluje zbytečné napětí.

„Last but not least" rada pro případ, že už ke komplikacím spojeným s hemoroidy došlo: zde je důležitá volba šetrných nenávykových prostředků:

K akutní exacerbaci hemoroidů obvykle dochází díky více faktorům - například teplé počasí vede k dilataci žilního systému, a zároveň v tomto období konzumujeme ve větší míře grilovaná kořeněná jídla. Akutní exacerbace se projevuje především pálením, svěděním, bolestivostí a krvácením v oblasti řitního otvoru. Tyto projevy můžeme zmírnit pomocí homeopatických léků Arnika 9C, Hamamelis virginiana 5C, Aesculus hyppocastanum 5C a Calendula 5C. Lokálně můžeme použít obklad z ředěných dubových kapek. 

V poslední době se stává stále víc populárním Systém 12 minerálních solí Dr. Schüsslera. Tyto minerální soli jsou vhodné i k samoléčbě u nekomplikovaných běžných potíží. U akutní exacerbace hemoroidů doporučuji tuto kombinaci:

 Schüsslerova sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12

+

Schüsslerova sůl č. 4 Kalium chloratum D6

+

Schüsslerova sůl č. 8 Natrium chloratum D6

Od každé soli 5x denně 2 tablety nebo rozpustit denní dávku do 2dcl vody a popíjet po doušcích.

Záměrem Dr. Schüsslera bylo vytvořit šetrný a netoxický systém léčiv, které jsou univerzálně využitelné podle patofyziologických příznaků u běžných onemocnění. V léčbě hemoroidů, jak je uvedeno výše, to bude sůl č. 3, protože zastavuje krvácení a má protizánětlivý účinek stejně jako sůl č. 4; dále sůl č. 8, která díky tomu, že reguluje vodohospodářství, má příznivý efekt mimo jiné i na konzistenci stolice.

Po úspěšném zvládnutí hemoroidální krize doporučuji navázat touto 3 měsíční kúrou:

 Schüsslerova sůl č. 1 Calcium fluoratum D12

                            +

Schüsslerova sůl č. 11 Silicea D12

Užívat střídavě 2x 2 tbl za den. Délka užívání jsou 2-3 měsíce.

Tato kombinace přirozeně podporuje zpevnění žilní stěny při zachování její elasticity, proto je nutné dlouhodobé užívání. U jedinců s rodinnou predispozicí ke tvorbě hemoroidů doporučuji tuto kúru pravidelně 1x ročně.


inzerce

Název léčivého přípravku: Ferrum phosphoricum/Kalium chloratum/Natrium chloratum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Calcium sulphuricum/Natrium sulphuricum/Kalium sulphuricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 3/No. 4/No. 8. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu: 29.8.2019. 

Zpět