LZE ZMÍRNIT POTÍŽE SPOJENÉ S NOŠENÍM ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ?PharmDr. Jana Strieglerová

Nošení roušek a respirátorů není pro mnoho lidí příjemné. Celodenní práce v lékárně se zakrytými ústy i nosy s sebou nese časté nepříjemnosti a omezuje zdravotníky v práci i soustředěnosti a má vliv na pracovní výkon. Do lékáren také přichází pacienti, kteří žádají o pomoc při potížích vzniklých při nošení roušek.

Potíže se projevují na tělesné i psychické úrovni a jsou ukázkou toho, jak velký vliv na organismus tento faktor má. Pocity strachu, úzkosti, ohrožení a manipulace jsou jen malým výčtem toho, co se v nitru zdravotníků i jejich pacientů odehrává.

Na fyzické úrovni jsou to nejčastěji příznaky spojené s nedostatečným okysličením tkání a kožní potíže v obličeji v oblasti zakrytých rouškou. Organismus je třeba vnímat jako jeden celek, nelze vyčlenit pouze jednu část a tu léčit. Fyzické i psychické příznaky se prolínají a je dobré k nim přistupovat celostně.

Mezi nejčastější potíže s nošením roušek patří pocity nedostatku kyslíku, a s tím spojené důsledky (únava, pocity na omdlení, snížená soustředěnost, bolesti hlavy, nižší výkonost,...). 

Kromě obecných doporučení jako pobyt na čerstvém vzduchu, pravidelný pitný režim a vyvážená pestrá strava bohatá na enzymy a antioxidanty lze doporučit užívání Schűsslerových minerálních solí, které podpoří metabolismus a minerální rovnováhu na úrovni buňky.

Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12 je důležitá pro krvetvorbu a metabolismus železa. Podporuje prokrvení tkání, což má vliv i na koncentraci.

Sůl č. 6 Kalium sulfuricum D6 má protizánětlivé účinky a spolu se železem se podílí na přenosu kyslíku v buňkách.

Tyto dvě soli je vhodné užívat společně, 3x denně 2 tablety (dospělí), děti do 12 let 1 tabletu od každé soli. Tablety se rozpouští v ústech nebo ve sklenici vody a popíjí.

Při stavech spojených s mentální únavou a bolestí hlavy lze přidat sůl č. 5 Kalium phosphoricum D6, která je vhodná pro všechny, kteří pracují ,,hlavou,, a v průběhu práce nebo po příchodu domů mají bolesti hlavy spojené často se světloplachostí a tělesnou slabostí a potřebou jít si lehnout. Mladší školáci někdy po příchodu ze školy usnou. 

Při velkém psychickém vyčerpání a únavě lze doporučit:

Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum + sůl č. 6 Kalium sulfuricum + sůl č. 5 Kalium phosphoricum 3x denně 2 tablety od každé soli pro dospělé, dětem mladším 12 let 3x denně 1 tabletu

+  před spaním sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6, která podpoří usínání a celkovou relaxaci organismu.

Schéma užívání

                   Sůl číslo

ráno

                   3+6+5

poledne

                   3+6+5

odpoledne

                   3+6+5

večer

                         7

Schűsslerovy minerální soli se skvěle doplňují s Bachovými květovými esencemi, které harmonizují psychiku na velmi jemné úrovni, což se ve svém důsledku projeví jak po stránce psychické, tak fyzické. První pomocí při stavech úzkosti a strachu může být polykomponentní přípravek Rescue Remedy, který je složený z nejakutnějších esencí.

Další květové esence se vybírají podle konkrétních příznaků:

Olive při úplném fyzickém vyčerpání, Red chestnut při neúměrném strachu o své blízké, Mimulus při strachu z konkrétních věcí a situací, Aspen při strachu, který nelze přesně definovat, Rock rose při paralyzujícím strachu, který může vést až k panickým reakcím, Elm při duševním i fyzickém vyčerpání spojeném s pocitem selhání, Mustard při melancholických a depresivních náladách nebo Vervain při neschopnosti vypnout a pocitu, že jsme pořád „v jednom kole".

Mezi další časté příznaky patří kožní potíže v obličeji v oblastech zakrytých rouškou. Většinou se jedná o lokalizovaná drobná zánětlivá ložiska, pustuly, zhoršení akné, zarudlou a podrážděnou pokožku. Zde kromě lokální péče lze doporučit užívání Schűsslerových solí s protizánětlivým a čisticím účinkem.

Sůl č. 9 Natrium phosphoricum D6 podporuje látkovou výměnu, má odkyselující a protizánětlivé účinky. Pleť je mastná, lesklá, s výsevem pupínků na bradě a kolem úst

Sůl č. 10 Natrium sulfuricum D6 pomáhá při detoxikačních procesech v organismu, podporuje činnost jater a hojení zánětlivých kožních lézí.

Sůl č. 12 Calcium sulfuricum D6 se užívá při zánětlivých a hnisavých kožních i slizničních onemocněních.

Tyto soli se mohou užívat v kombinaci 2-3 solí podle příznaků. Dávkování 3x denně 2 tablety (dospělí), děti do 12 let 1 tabletu.

K lokální péči, též při ekzémech na rukou po častém mytí, se osvědčil Halicar. Tato mast se používá u alergických či atopických ekzémů, dále také při symptomatické léčbě neurodermitid. 

 

Literatura:

1. Richard Kellenberger, Christine Kopsche, Friedrich Kopsche: Minerální soli Dr. Schüsslera- Brána k tělesnému a duševnímu zdraví, Fontána, 2018.

2. J.T. Holub: Jak léčit chronická onemocnění homeopatií, Bachovými esencemi a Schűsslerovými solemi, CPress, 2016.


Firemní prezentace

Název léčivého přípravku: Ferrum phosphoricum/Kalium sulfuricum/Kalium phosphoricum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Ferrum phosphoricum/Kalium sulfuricum/Kalium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 7/No. 5. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu: 29.8.2019.


Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen
Herbisland
Herbion
Nalgesin
Nové vinařství Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKONVALESCENCE PO VIRÓZE KDE JE LIŠEJNÍK, TAM SE DOBŘE DÝCHÁ TENTO ROK JE NEJLEPŠÍM DÁRKEM NA VÁNOCE ZDRAVÍ. POŘIĎTE SI HO PRO SEBE I SVÉ BLÍZKÉ KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: PÁSOVÝ OPAR FARMAKOLOG MUDR. JAN STROJIL, PH.D.: O MEDIKACI V TĚHOTENSTVÍ ALPHEGA LÉKÁRNY INICIOVALY DIAGNOSTIKU SYNDROMU SUCHÉHO OKA V KAMENNÝCH LÉKÁRNÁCH ATOPICKÝ EKZÉM NENÍ JEN SUCHÁ KŮŽE A SUCHÁ KŮŽE NEMUSÍ ZNAMENAT ATOPICKÝ EKZÉM NANOČÁSTICE STŘÍBRA V DERMATOLOGII VETERINÁRNÍ MEDICÍNY NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE BOLEST ZUBŮ PROF. MUDR. VOJTĚCH THON, PH.D.: JAK JE NA TOM NAŠE IMUNITA ZJISTÍ UNIKÁTNÍ STUDIE V ČEM TKVÍ SÍLA KOSMETIKY EVERGETIKON? DUTINA ÚSTNÍ JAKO VSTUPNÍ BRÁNA INFEKCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 12-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PNEUMOKOK K ZDRAVÉMU STÁRNUTÍ NEPATŘÍ TOP 5 ČLÁNKŮ LISTOPADU 2020 SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY JAK PŘISPĚT K POSÍLENÍ IMUNITY A PREVENCI CHRONICKÝCH ZÁNĚTŮ V TĚLE NEJEN NA PODZIM POZOR NA VÝŽIVU SENIORŮ KORONAVIRUS SE PODLE VĚDCŮ MATEŘSKÝM MLÉKEM NEPŘENÁŠÍ KLINICKÉ HODNOCENÍ VAKCÍN (NEJEN) PROTI COVID-19

RELAX

NASAZENÁ ROUŠKA A KOMUNIKACE ZKUSTE TO LETOS ZDRAVĚJI! ZIMA JE ZÁTĚŽOVOU ZKOUŠKOU PRO PLEŤ CO NÁM PŘIPOMÍNAJÍ BARBORKY? CVIKY ZA TÁROU NEJEN PROTI BOLESTI ZAD BUDE CO SLAVIT? DOUFEJME! 4 ZPŮSOBY, JAK ŠETŘIT PŘÍRODU I VAŠI PENĚŽENKU DOPŘEJME SVÉMU TĚLU DOSTATEK ZINKU A SELENU VITAMIN D OČIMA ODBORNÍKA: ING. IVAN MACH UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz