LABORATORNÍ VYŠETŘENÍ PRO VEGANY A VEGETARIÁNYVegetariánská a veganská strava obsahuje širokou nabídku obilovin, ovoce, zeleniny, ořechů, luštěnin a semínek, u většiny vegetariánů též mléčné výrobky a vejce. V této stravě je dostatek vlákniny, kyseliny listové, hořčíku, draslíku, vitaminu A, C a E i antioxidantů. Vynecháním produktů živočišného původu v dospělém věku je třeba myslet na doplnění některých složek stravy, které jsou pro lidské zdraví potřebné a kontrolovat, zda organismus netrpí nízkou hladinou či deficitem těchto látek.

Oblasti nedostatku některých složek stravy nebo rozvíjející se poruchu metabolických dějů ukáže laboratorní vyšetření krve. Včas na problém upozorní, takže lze předejít případným důsledkům a poškození zdraví. Pravidelné kontroly pak ujistí, zda zvolená současná skladba diety a přidané doplňky stravy obsahují vše potřebné", vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Která laboratorní vyšetření jsou pro vegany a vegetariány potřebná?

Krevní obraz - patří k velmi důležitým vyšetřením. Ukazuje počet červených krvinek, které přenášejí kyslík do tkání, jejich velikost, množství krevního barviva hemoglobinu, na který se kyslík váže, a další parametry.

Nedostatečný příjem železa i bílkovin se projeví anémií z nedostatku železa. Postupně se objevují potíže jako je únava, slabost, točení hlavy či bolesti hlavy," upozorňuje MUDr. Petr Podroužek.

Pokud se tento stav neupraví, objeví se i dušnost, tj. pocit nedostatku vzduchu. Poté pacient již pravděpodobně vyhledá lékaře. Dále krevní obraz ukazuje počet bílých krvinek a podrobněji i tzv. diferenciální rozpočet bílých krvinek, jejich rozdělení na jednotlivé kategorie. Jednotlivé typy bílých krvinek mají specializované funkce. Změny v jejich procentuálním zastoupení mohou ukázat na možné onemocnění - například bakteriální či virové infekce.

Ferritin, hladina železa a transferrin - hlavní funkcí bílkoviny ferritinu je uskladnění železa v organismu. Dostatečné množství ferritinu je zásadní pro dostatečnou tvorbu hemoglobinu, které váže kyslík, a krvinky jej přenášejí do tkání. Snížení hladin ferritinu může vést k anémii z nedostatku železa a změnám v krevním obrazu. Doplnění zásob železa v organismu vyžaduje nejen suplementaci železem, ale i dostatek proteinů a energetických zdrojů pro tvorbu hemoglobinu. 


Transferrin je protein, jehož funkcí je vázat železo a transportovat jej do buněk,

hladina železa je doplňkovým vyšetřením.


Vitamin B12 - tento vitamin je nezbytný pro běžný metabolismus, syntézu DNA a obnovu tkání a buněk, například červených krvinek. Neléčený nedostatek může vést k megaloblastické anemii a důsledkem deficitu vitaminu B12 je degenerace centrálního nervového systému.

Kyselina listová (folát) - je naprosto zásadní pro řadu metabolických dějů. „Nedostatek vede k široké paletě zdravotních problémů, v těhotenství například k rozštěpovým vadám plodu. Nízká hladina kyseliny listové může být způsobena i nedostatkem vitaminu B6 a B12, které umožňují její vstřebávání", říká MUDr. Podroužek.

Homocystein - důsledkem sníženého příjmu vitaminu B12 a kyseliny listové je zvýšení hladiny aminokyseliny homocysteinu. Zvýšená hladina v krvi se považuje za rizikový faktor onemocnění cév, ischemické choroby srdeční, mozkových příhod, potratů a vývojových vad plodu, zejména nervové soustavy. Uvažuje se i o možném vlivu na problémy s otěhotněním.

Albumin, celková bílkovina, glukóza - hodnoty albuminu a celkové bílkoviny klesají při bílkovinové podvýživě, onemocnění jater, ledvin či střev a dalších onemocněních, jako je například nesnášenlivost lepku (celiakie). Hladina glukózy ukazuje aktuální stav metabolismu, měla by se pohybovat ve fyziologickém rozmezí. 

TSH, fT4 - poruchy štítné žlázy patří k nejčastějším endokrinologickým onemocněním. Pro posouzení funkce štítné žlázy se měří nejčastěji hladina thyreotropního hormonu (TSH) a volného thyroxinu (fT4). Včasná diagnostika a léčba omezí řadu nebezpečných důsledků a komplikací onemocnění, v období těhotenství zejména rizika pro vývoj plodu. Příznaky poruchy - nedostatečné funkce štítné žlázy (hypothyreózy) se vyvíjejí pomalu, často několik let. Zpočátku to bývá jen častější únava, později se připojuje zimomřivost, zácpa, přibývání na váze bez zvýšeného příjmu kalorií, svalová slabost, smutek či deprese, snížená srdeční frekvence. A naopak - zvýšená funkce štítné žlázy (hyperthyreóza) urychluje metabolismus i srdeční frekvenci, způsobuje úbytek na váze i při zvýšeném příjmu kalorií, nervozitu, podráždění, třes prstů, nespavost, pocení, pocit horka, průjem, podráždění očí.

Vápník (kalcium) - je prvek důležitý nejen pro stavbu kostí a zubů, ale i pro tvorbu a funkci tkání, hormonů, srážení krve, buněčného dělení - jeho role je skutečně univerzální. Na udržování jeho hladiny se podílí i další regulační látky, zejména vitamin D.

Moč chemicky a sediment - z látek vylučovaných do moči může veganská a vegetariánská strava obsahovat větší množství sodíku, draslíku či šťavelanů (oxalátů), které mohou vázat kalcium a další minerály, a představovat riziko tvorby kamenů v močovém traktu. 

Uvedená laboratorní vyšetření vhodná pro vegany a vegetariány lze doplnit vyšetřením hladiny vitaminu D.

V naší populaci, včetně dětí, jsou hladiny tohoto hormonu, zvláště v zimním a jarním období, velmi často nízké, což může vést nejen k poruchám ve vývoji a zdraví kostí a zubů, ale i imunity, funkce svalů a nervů, v těhotenství k poruchám vývoje plodu a dalším potížím," uzavírá MUDr. Petr Podroužek, CSc.

Bližší informace jsou dostupné na www.euclaboratore.cz.  

Zpět

DOPORUČUJEME

Canephron Canephron Magistraliter Kongresy Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem**** Alphega Družstvo lékáren Comfort Hotel Ústí nad Labem City*** Instagram

OBSAH

PROFI

LÉKÁRNÍCI BUDOU MÍT MOŽNOST VYHODNOCOVAT LÉKOVÉ ZÁZNAMY PACIENTŮ MIKROBIOM A VYBRANÁ ONEMOCNĚNÍ SCHÜSSLEROVY SOLI PRO ZDRAVĚJŠÍ PLEŤ, VLASY A NEHTY KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: ACH TY ZUBY Co nám radí dentální hygienistka? MÁLO SE HÝBEME! PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE BOLEST V KRKU VÝSLEDKY PRŮZKUMU JAK LÉKÁRNÍCI VNÍMAJÍ DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE? – I. ČÁST NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019 – VÝBĚR ŘÍJEN VLIV OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELIN NA KVALITU ŽIVOTA: DEPRESE AIFP: ZMĚNA VÝKLADOVÉ PRAXE USNADŇUJE POSKYTOVÁNÍ LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ ZA SYMBOLICKOU CENU TOP 5 ČLÁNKŮ ZÁŘÍ 2019 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 10-2019 KNIŽNÍ NOVINKY ŽILNÍ ZÁNĚT A HYPERTENZE V KLINICKÉM PROJEVU PŘI HOUBAŘENÍ POZOR NA KLÍŠŤATA DNY PAMĚTI V LÉKÁRNÁCH STARŠÍ RODIČKY ZVYŠUJÍ CELKOVOU PORODNOST GYNEKOLOGOVÉ Z 1. LF UK: KLÍČEM KE SNÍŽENÍ RIZIKA VZNIKU RAKOVINY VAJEČNÍKŮ JSOU LAKTOBACILY PACIENTI SE ZÁVAŽNÝM EOZINOFILNÍM ASTMATEM MAJÍ NOVOU ŠANCI DESATERO SPRÁVNÝCH NÁVYKŮ PŘI DLOUHODOBÉ PRÁCI S POČÍTAČEM

RELAX

CO JE SYNDROM SUCHÉHO OKA? BOŽSKÁ HOUBA REISHI VYHODNOCENÍ TESTOVÁNÍ LIKVIDNÍ FORMY HOŘČÍKU SOUTĚŽ S PŘÍRODNÍ KOSMETIKOU OMORFIA! Doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. - konference Incoforum PRO ZDRAVÍ JEDEN DENNĚ KŘTINY SE TŘEMI KMOTRAMI A JEDNÍM MODERÁTOREM PRO VITALITU A REGENERACI SDÍLÍME KRÁSU UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz