KROKY KE ZDRAVÍChůzi zvládáme asi od jednoho roku našeho věku. Proč jí tedy věnovat pozornost? Protože jsme pohyb a jeho nejběžnější formu - chůzi nechali tak trochu „ležet ladem". Vozíme se auty nebo městskou dopravou, jezdíme po eskalátorech a stoupáme díky výtahům. Zapomněli jsme, že naše tělo potřebuje chůzi pro posílení a tonizaci svalů zad a dolních končetin, pro silné kosti, pro správnou cirkulaci krve, pro mozek, pro trávicí ústrojí, pro plíce, pro...

SRDCE

Výstupy z epidemiologických studií ukazují, že i malá vylepšení v množství nachozených kroků za den přinášejí viditelné zdravotní přínosy pro kardiovaskulární systém. Pacienti si zlepší nejen svou fyzickou kondici, ale i hodnoty krevního tlaku nebo lipidové profily. Mezi dlouhodobé přínosy patří snížené riziko ischemické srdeční choroby, koronární příhody a úmrtnosti. Pacienti by měli postupně zvyšovat úroveň chůze, s minimálním cílem doporučení 150 minut týdně. Lékaři naopak mohou ujistit své pacienty, že riziko zranění při této formě „cvičení" je minimální. Ve studii zveřejněné v časopise Journal of American Geriatrics Society vědci již v roce 1996 potvrdili, že muži a ženy nad 65 let (vzorek 1645 osob), kteří chodili nejméně 4 hodiny každý týden, měli nižší riziko kardiovaskulárních chorob a hospitalizací s nimi spojených.1

K podpoře dobře slouží krokoměry, které hlídají počet kroků, nachozené kilometry, ale zároveň mohou motivovat k zvyšování výkonu.


Kresby z 15. století ukazují na to, že tvůrcem konceptu krokoměru byl Leonardo da Vinci. 


KREVNÍ TLAK

Vědci z Wakayama Medical College v Japonsku provedli v roce 2000 experiment na mužích (těsně před 50. rokem věku) s mírnou hypertenzí, kde 83 účastníků ušlo 10 000 kroků denně po dobu 12 týdnů. 32 z nich mělo před experimentem systolický krevní tlak vyšší než 140 mmHg a / nebo diastolický krevní tlak nad 90 mmHg. Sledovaly se i další parametry, jako byla hodnota BMI, kapacita plic a srdeční frekvence. Na konci výzkumu, po 12 týdnech, vykazovali muži významný pokles krevního tlaku a zvýšenou výdrž (zlepšení kondice).2 


Délka kroku je vzdálenost od špičky jednoho chodidla ke špičce druhého.

U většiny je to cca půl metru.

Doporučuje se ujít 10 kroků, změřit vzdálenost a získaný údaj vydělit 10.

Příklad: 10 kroků = 5,5 m (celková ušlá vzdálenost)/10 = 55 cm).


DEPRESE, ŠPATNÁ NÁLADA A STRES

Na fakultě Kineziologie a tělesné výchovy v Torontu zkoumali v letech 2012 až 2013, zda fyzická aktivita chrání před nástupem deprese. Do metaanalýzy zahrnuly celkem 30 studií, které přinesly slibné důkazy, že jakákoli úroveň fyzické aktivity, včetně chůze <150 minut týdně, může zabránit depresi.3 Chůze snižuje hladinu stresu zlepšením krevního oběhu, který pak lépe dodává živiny a kyslík buňkám. Také stimuluje receptory nervového systému a snižuje produkci stresových hormonů.

1 J Am Geriatr Soc 44: 113-120, 1996, 2 Hypertens Res. 2000 Nov; 23 (6): 573-80, 3 Am J Prev Med. 45.11.2013, 45 (5): 649-57. 

KOLIK KROKŮ VEDE KE ZDRAVÍ?

Otázkou se zabývá i MUDr. Karel Nešpor, CSc., emeritní primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice. Jeho zamyšlení vám nyní přinášíme.


Opravdu stačí jen 7500 kroků?

MUDr. Karel Nešpor, CSc.

V roce 1965 zjistil Dr. Yoshiro Hatano, že typický Japonec ujde za den něco mezi 3500 až 5000 kroky. Pro udržení dobrého zdraví doporučoval zvýšit denní dávku na 10 tisíc kroků. Toto doporučení se stalo populární po celém světě a řídí se jím i někteří lidé v Česku.

Nověji se stejnou problematikou zabývala profesorka Lee z Harvardské university. Ta zkoumala velký soubor žen, jejichž věkový průměr byl 72 let. Podle profesorky Lee ujde Američanka tohoto věku za den v průměru 2700 roků. Už zvýšení denní dávky na 4400 kroků podstatně snižuje mortalitu. Nejlepší je podle tohoto novějšího výzkumu ujít 7500 kroků nebo více.

Paní profesorka se ovšem zabývala pouze staršími ženami a mortalitou. Ideální počet kroků např. pro muže středního věku, který si chce nejen prodloužit život, ale i zlepšit jeho kvalitu, může být tedy vyšší. I když americká média prezentují výzkum profesorky Lee jako přelomový, osobně bych ho považoval spíše za potvrzení práce Dr. Hatano.

Práce profesorky Lee může ale povzbudit k větší fyzické aktivitě i lidi, pro které by bylo 10 tisíc kroků příliš namáhavé.

Literatura:
1. Lee IM, Shiroma EJ, Kamada M a spol. Association of Step Volume and Intensity With All-Cause Mortality in Older Women. JAMA Intern Med. 2019 May 29. [Epub ahead of print]
Zdroj: www.drnespor.eu
Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz