KNIŽNÍ NOVINKYNOL-nakladatelství odborné literatury s.r.o. (ve spolupráci s Medical Tribune CZ) vydalo před časem dvě publikace; červenou pro lékaře a zelenou pro zájemce o správné zdravé hubnutí. Obě publikace jsou k dispozici i jako e-book.

Manuál praktické obezitologie nejen pro praktické lékaře

Pokud pacienti nedostanou konkrétní a srozumitelnou radu, mohou se stát „obětí" neseriózních informačních zdrojů, a navíc často zaplatí nemalé částky za „zaručené" hubnoucí prostředky, kterých je v současnosti plný internet. Inspirací pro lékaře všech odborností může být publikace kolektivu autorů pod vedením doc. MUDr. Martina Matoulka, Ph.D., z III. interní kliniky VFN v Praze. 


doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Předseda České společnosti tělovýchovného lékařství a vědecký sekretář České obezitologické společnosti, člen Lékařské komise ČOV. Tělovýchovný lékař, obezitolog, endokrinolog.

Věnuje se přes 20 let redukčním programům a preskripci pohybových programů osob s různým omezením obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, osteoporóza a dalších. Vydává noviny Obesity NEWS.


Autoři čtenářům vysvětlují principy moderní obezitologie včetně psychologického hlediska, principy, jak sestavit individuální jídelníček, farmakoterapii, význam pohybové aktivity i spánkové apnoe a možností bariatrické chirurgie. 

Lékaři mohou svým pacientům doporučit pacientskou verzi knihy, a to: 

Manuál úspěšného hubnutí

V ordinaci bývá zpravidla málo času na podrobnou diskusi s pacientem. Proto autoři připravili i laickou verzi Manuálu, který je jazykově a graficky přizpůsoben tomu, aby byl srozumitelný co nejširší veřejnosti. Zaměřili se na empatický a motivující přístup k lidem, kteří se rozhodli „něco se sebou udělat" a potřebují pochvalu za každý, byť malinký pokrok.

Publikace obsahuje všechny vědecky a více než dvacetiletými zkušenostmi ověřené metody vedoucí ke ztrátě kilogramů bez jo-jo efektu. Otištěné kazuistiky dokládají, že lze redukovat i více desítek kilogramů.

https://www.nakladatelstvi-nol.cz/


Jan Hugo, Martin Vokurka, Markéta Fidlerová a kol.
Slovník lékařských zkratek, 2. rozšířené a aktualizované vydání
Maxdorf 2019, 320 str.,
ISBN: 978-80-7345-633-7
Cena: 595 Kč
Formát: 160×225 mm, pevná vazba

Zkratky jsou typickým rysem moderní medicíny a platí to pro lékařskou dokumentaci, odbornou literaturu, prezentace na lékařských kongresech či klinické studie. Většina lékařů ovládá zkratky užívané na vlastním pracovišti, ale s postupující diverzifikací podoborů již zdaleka ne všechny zkratky v rámci své specializace. Texty z jiných pracovišť či z jiných oborů tak vyžadují stálé dohledávání zkratek, přičemž vyhledat zkratku na internetu bývá obtížné - stejná zkratka bývá kromě medicíny užívána i v desítkách dalších kontextů.

Slovník lékařských zkratek je výsledkem mnohaleté práce, během níž byly zpracovány stovky dokumentů, titulů lékařských časopisů a prezentací. Slovník tak umožňuje vyhledání naprosté většiny běžných i méně běžných zkratek s vysokou efektivitou.

Po úspěchu 1. vydání - a jeho kompletním rozebrání - vychází nyní v druhém rozšířeném a doplněném vydání.


Jiří Widimský a kolektiv
Hypertenze, 5. aktualizované vydání
Maxdorf 2019, 560 str., edice Jessenius
ISBN: 978-80-7345-621-4
Cena: 795 Kč
Formát: 154×230 mm, vazba pevná 

Arteriální hypertenze patří v rozvinutých zemích, včetně České republiky, k nejčastějším a bez pochyby medicínsky i ekonomicky nejzávažnějším onemocněním. Je jedním z klíčových rizikových faktorů vzniku kardiovaskulárních onemocnění a zásadním způsobem přispívá ke kardiovaskulární úmrtnosti, která se u obou pohlaví pohybuje kolem 50 %.

Dobrou zprávou je, že farmakoterapie hypertenze prodělala v posledních 15 letech rychlý vývoj, který k tradičním osvědčeným antihypertenzivům přidal další lékové skupiny, včetně účinných kombinací. Horší je však využití těchto léčebných možností v široké lékařské obci.
Páté vydání knihy Hypertenze - nejvýznamnější publikace na českém trhu věnované problematice krevního tlaku - přináší aktuální stav poznání, včetně recentních platných doporučení. Autorský kolektiv vedený prof. MUDr. Jiřím Widimským, CSc., je složen z předních odborníků v této problematice. Věříme, že publikace přispěje k zvýšení efektivity léčby hypertenze v ČR.


Sabine Groth
Cesta hrdinky
Hledání zdrojů ženské síly
Překlad Alena Bezděková
Vydavatelství: Portál
brož., 288 s., 469 Kč

Hledáte sebe samu? Vydala jste se po nesnadné cestě ke své skutečné podstatě?

Kniha německé terapeutky inspirovaná slavným titulem „Ženy, které běhaly s vlky" byla napsána na pomoc všem ženám, které se na podobnou pouť vydaly. Text je koncipován jako průvodce, který doporučuje zvláště zajímavá místa a varuje před úskalími, inspiruje a nabízí dosud nepoznané zážitky.


Lenka Šnajdrová
Léčivý rodokmen
Jak prababičky ovlivňují náš život
Vydavatelství: Portál
brož., 192 s., 265 Kč

Některá vaše trápení a starosti mají své kořeny v dobách, kdy jste se ještě nenarodili.

Tato kniha se zaměřuje právě na ně - může proto nabídnout mnohem víc než obyčejný rodokmen sestavený z údajů na matrikách. Pomůže vám, abyste sami prozkoumali osudy svých předků, a především vyhledali oblasti, které mohou ovlivňovat vaše životy.


Adam Kahane
Spolupráce s nepřítelem
Jak vyjít s lidmi, s nimiž nesouhlasíme
Překlad Hana Antonínová
Vydavatelství: Portál
brož., 128 s., 249 Kč

Spolupráce se v dnešním světě stává stále náročnější a zároveň nezbytnější.

Pokud chceme, aby vzniklo něco, na čem nám opravdu záleží, často musíme spolupracovat s lidmi, i když s nimi nesouhlasíme, nemáme je rádi nebo jim nedůvěřujeme.

Velmi praktickou a inspirativní knihu zakončuje popis šestitýdenního kurzu pružné spolupráce.


Jana Urbanová, Ludmila Brunerová, Jan Brož
Diabetes typu MODY, Diagnostika a léčba u dospělých pacientů
Maxdorf 2019, 64 str., barevné ilustrace, edice Jessenius
ISBN: 978-80-7345-627-6
Cena: 195 Kč
Formát: 125×190 mm, měkká (V2)

Pacienti s diabetem typu MODY (Maturity-Onset Diabetes of the Young) byli ještě donedávna spíše opomíjenou skupinou diabetiků, rozptýlenou bez správné diagnózy mezi pacienty s běžnějšími typy diabetu. Až širší dostupnost genetického vyšetření a zjištění, že frekvence monogenního diabetu v populaci je významně vyšší, než se původně předpokládalo, společně s odhalením některých specifik jeho léčby, zvýšilo zájem o jeho správnou diagnostiku. Avšak i přes rostoucí povědomí lékařů o MODY jako o samostatném a relativně častém podtypu diabetes mellitus, až 90 % pacientů s MODY zůstává stále neodhalených, a po dlouhou řadu let nesprávně zařazených a léčených nejčastěji pod diagnózou diabetu 1. či 2. typu.

Ke správné klasifikaci dochází o mnoho let později (v průměru až o 13 let). Lze se však domnívat, že v řadě případů jedinci s MODY zůstanou skryti pod nálepkou jiného typu diabetu trvale. Přitom rozpoznání MODY představuje pro pacienty značný přínos, jelikož zásadně mění pohled na prognózu nemocného, a především často umožňuje změnit dosavadní způsob vedení léčby diabetu.


Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Sedatif Excilor Oscilloconinum Právní poradna Kongresy Levopront Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

PSYCHICKÉ POTÍŽE V OBDOBÍ KORONAVIROVÉ EPIDEMIE VELKÁ VELIKONOČNÍ SOUTĚŽ INCA COLLAGEN - ČESKÝ PRODUKT S PŘIDANOU HODNOTOU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: ZLOMENINY ROZHOVOR S PROFESOREM BENEŠEM O MOZKU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: PREVENCE KARDIOVASKULÁRNÍCH CHOROB MOŽNOSTI FYTOFARMAK PŘI ZVLÁDÁNÍ ÚZKOSTNÝCH PORUCH HEMOROIDY: PŘÍČINY, PREVENCE A ŘEŠENÍ NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PROTEKTIVNÍ FAKTORY V SOUVISLOSTI S COVID-19 PSYCHOLOGIE KRIZOVÝCH SITUACÍ FAKULTU JADERNOU A FYZIKÁLNĚ INŽENÝRSKOU ČVUT PROMĚNILI VĚDCI V MANUFAKTURU TOP 5 ČLÁNKŮ BŘEZNA 2020 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 4-2020 KNIŽNÍ NOVINKY AIFP: VE VÝVOJI JE NA 30 ANTIVIROVÝCH LÉČIV ČÍM NAHRADIT PARACETAMOL? NĚKOLIK TIPŮ Z PŘÍRODY NA ZLEPŠENÍ OBRANYSCHOPNOSTI V DOBÁCH VIROVÝCH INFEKCÍ VYHODNOCENÍ TESTOVÁNÍ KLOUBNÍ PÉČE PACIENTI S NÁHLOU ZTRÁTOU ČICHU BY MĚLI DODRŽOVAT KARANTÉNU ANTROPOLOGOVÉ POMÁHAJÍ S VÝVOJEM DĚTSKÝCH RESPIRÁTORŮ REPRODUKČNÍ ZDRAVÍ MUŽŮ OD DĚTSTVÍ DO DOSPĚLOSTI COVID-19: JEN DOBRÉ ZPRÁVY KDO JE VINÍKEM V PŘÍPADĚ ONEMOCNĚNÍ COVID-19?

RELAX

ZÁZRAK JMÉNEM KYSELINA HYALURONOVÁ COSMECEUTICAL JE NEJVYŠŠÍ STANDARD PÉČE O PLEŤ VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ PARASOFTIN EXFOLIAČNÍCH PONOŽEK ŽIJEME V ČASE INFORMAČNÍ OBEZITY JAK CHRÁNIT SEBE A SVÉ OKOLÍ JAK VYŘEŠIT NEDOSTATEK TALENTŮ? OCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADY 6 TIPŮ PRO ZDRAVÉ BĚHÁNÍ SPRÁVNÉ MYTÍ RUKOU UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz