KLÍŠŤATA JSOU AKTIVNÍ I NA PODZIMSezóna klíšťat u nás vrcholí od dubna do října, avšak kvůli změnám klimatu dochází k nárůstu počtu infekcí i v dalších měsících roku. Období, kdy bychom měli být před klíšťaty na pozoru, se stále prodlužuje. Například u onemocnění klíšťovou encefalitidou se v loňské sezóně 2019 překročil o 40 % pětiletý průměr předcházejících let a trvala od března do listopadu. I další nemocí přenášenou klíšťaty - Lymskou boreliózou se díky vlhkému počasí můžete nakazit právě v říjnu nebo v listopadu, kdy spadané listí poskytuje klíšťatům bezpečný úkryt.


Aktuální předpověď aktivity klíšťat na našem území můžete sledovat od dubna do října na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem ZDE


Jako u každé další nemoci, je proti borelióze nejlepším řešením prevence. Zatím nelze proti ní účinně očkovat. Pokud se pohybujeme v rizikovějších oblastech, vhodnější je na ven volit dlouhé kalhoty a oblečení světlé barvy, na kterém jsou klíšťata dobře vidět. Ještě důležitější je prohlídka celého těla, nejlépe dvojí. Ihned po návratu z přírody máme šanci na kůži najít ještě nepřisátá klíšťata. Druhá kontrola by měla proběhnout večer před spaním - pokud jsme některé klíště přehlédli, a přece jen se zvládlo přisát, při včasném odstranění se nemoc do těla nestihne rozšířit.

Oblečení zvenku je dobré vytřepat nad vanou. Obzvláště obezřetní by potom měli být majitelé psů. Nejen, že klíšťata číhají i na psích výbězích a na trávnících uprostřed sídlišť, ale navíc mohou klíšťata z čtyřnohého miláčka na lidi přelézt i po několika dnech. Tohoto cizopasníka tak na sobě můžete nalézt, i když jste celý den trávili doma.

Je potřeba si také uvědomit, že borelie nepřenášejí jen klíšťata, ale také komáři, muchničky a další hmyz. Pokud používáte ochranné spreje, dejte si pozor zvláště u těch, které se nanášejí přímo na kůži. Šetrnější jsou většinou ty s přírodním složením.


Jako přírodní repelent lze použít levanduli, citronovou trávu a tymián.


Táhlý průběh a nepříjemné následky

Místo po přisátém klíštěti kontrolujeme, jedním z příznaků boreliózy je totiž červená skvrna, která se může objevit v řádu dnů i týdnů. Neobjeví se ale vždy, takže je vhodné nepodceňovat ani další příznaky.

„Pokud se nákaza rozšíří, doprovázejí ji příznaky typické pro chřipku - zvýšená teplota, třesavka, bolest svalů a kloubů a celková slabost a únava," popisuje symptomy  bylinkářka Jarmila Podhorná. Tyto příznaky bychom rozhodně neměli podceňovat, neléčená borelióza totiž může přejít v chronickou infekci, kterou doprovází závažná onemocnění kloubů, srdce nebo nervové soustavy.

Nasazení antibiotik je nejvhodnější v ranném stadiu, ve většině případů po nich infekce odezní. S jejich pozdním nasazením se ale účinnost léčby snižuje. V ranné, ale i pozdější fázi je proto vhodné je doplnit doprovodnou bylinnou léčbou, která pomůže organismus od nežádoucích bakterií očistit.

„Pro pomoc organismu můžeme z přírodních prostředků využít topol a štětku soukenickou. Je ovšem třeba se zaměřit též na následky boreliózy. Napadá především játra, a tak zde můžeme využít tinkturu z jalovce a ostropestřce. Vždy je též napaden pohybový aparát - klouby, záda. V tomto ohledu nám pomůže olše, třezalka na záněty a gemmoterapeutikum z vrby na bolestivé stavy," radí bylinkářka.

Zdroje a reference: SZÚ, nadeje-byliny.eu

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen
Herbisland
Herbion
Nalgesin
Nové vinařství Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKONVALESCENCE PO VIRÓZE KDE JE LIŠEJNÍK, TAM SE DOBŘE DÝCHÁ TENTO ROK JE NEJLEPŠÍM DÁRKEM NA VÁNOCE ZDRAVÍ. POŘIĎTE SI HO PRO SEBE I SVÉ BLÍZKÉ KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: PÁSOVÝ OPAR FARMAKOLOG MUDR. JAN STROJIL, PH.D.: O MEDIKACI V TĚHOTENSTVÍ ALPHEGA LÉKÁRNY INICIOVALY DIAGNOSTIKU SYNDROMU SUCHÉHO OKA V KAMENNÝCH LÉKÁRNÁCH ATOPICKÝ EKZÉM NENÍ JEN SUCHÁ KŮŽE A SUCHÁ KŮŽE NEMUSÍ ZNAMENAT ATOPICKÝ EKZÉM NANOČÁSTICE STŘÍBRA V DERMATOLOGII VETERINÁRNÍ MEDICÍNY NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE BOLEST ZUBŮ PROF. MUDR. VOJTĚCH THON, PH.D.: JAK JE NA TOM NAŠE IMUNITA ZJISTÍ UNIKÁTNÍ STUDIE V ČEM TKVÍ SÍLA KOSMETIKY EVERGETIKON? DUTINA ÚSTNÍ JAKO VSTUPNÍ BRÁNA INFEKCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 12-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PNEUMOKOK K ZDRAVÉMU STÁRNUTÍ NEPATŘÍ TOP 5 ČLÁNKŮ LISTOPADU 2020 SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY JAK PŘISPĚT K POSÍLENÍ IMUNITY A PREVENCI CHRONICKÝCH ZÁNĚTŮ V TĚLE NEJEN NA PODZIM POZOR NA VÝŽIVU SENIORŮ KORONAVIRUS SE PODLE VĚDCŮ MATEŘSKÝM MLÉKEM NEPŘENÁŠÍ KLINICKÉ HODNOCENÍ VAKCÍN (NEJEN) PROTI COVID-19

RELAX

NASAZENÁ ROUŠKA A KOMUNIKACE ZKUSTE TO LETOS ZDRAVĚJI! ZIMA JE ZÁTĚŽOVOU ZKOUŠKOU PRO PLEŤ CO NÁM PŘIPOMÍNAJÍ BARBORKY? CVIKY ZA TÁROU NEJEN PROTI BOLESTI ZAD BUDE CO SLAVIT? DOUFEJME! 4 ZPŮSOBY, JAK ŠETŘIT PŘÍRODU I VAŠI PENĚŽENKU DOPŘEJME SVÉMU TĚLU DOSTATEK ZINKU A SELENU VITAMIN D OČIMA ODBORNÍKA: ING. IVAN MACH UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz