KDY POMŮŽE DOMÁCÍ TEST CRP?Nastává období infekčních onemocnění, kdy bude mnoho lidí při zhoršení svého zdravotního stavu zvažovat, zda navštívit lékaře a domáhat se antibiotik, nebo zvládnout nemoc „porazit" domácí samoléčbou. Nasazení antibiotik závisí na tom, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci. To lze snadno ověřit pomocí domácího testu CRP, který spolehlivě určí druh infekce i bez přítomnosti lékaře.

Stanovení správné léčby se odvíjí od druhu infekce, která tělo napadla. Antibiotická léčba je vhodná a účinná výhradně pro infekci bakteriální. Tu způsobují patogenní bakterie, které se dostanou do těla, kde vyvolají reakci imunitního systému. Mezi nejčastější bakteriální infekce v tomto období patří angína a zánět močového měchýře. Na základě určení druhu příslušné bakterie pak lékař doporučí vhodná antibiotika a další léčbu. Naopak na onemocnění virového původu, mezi která se řadí viróza, chřipka i aktuální virus s označením Covid-19, jsou antibiotika naprosto zbytečná a nemocnému nijak neuleví. Běžná virová onemocnění se většinou léčí pomocí analgetik a antipyretik, které dokážou zmírnit bolest a horečku. 

Zda se jedná o infekční onemocnění způsobené viry nebo bakteriemi lze podle příznaků rozpoznat velmi těžko, protože ty jsou u různých druhů infekcí mnohdy podobné. I kvůli tomu každoročně narůstá počet pacientů, kteří antibiotika užívají neuváženě a jsou přesvědčeni, že jejich nasazením urychlí léčbu jakékoli nemoci. To ze své praxe potvrzuje i praktická lékařka MUDr. Milada Klimešová: „Pacienti často žádají antibiotika i na banální nachlazení, kašel, rýmu nebo pálení v krku, i když nemají ani teplotu. Není výjimkou, že se od nich až v ordinaci dozvíme, že si diagnózu určili sami a začali doma užívat antibiotika, která jim třeba zbyla doma z poslední nemoci." Takovým postupem si však mohou do budoucna způsobit nemalé zdravotní komplikace, protože častým a nesprávným užíváním antibiotik se jejich tělo stane vůči jejich působení odolné. 

Jediným spolehlivým ukazatelem, o jaký druh infekce se jedná, je provedení testu CRP. CRP neboli C-Reaktivní Protein je sloučenina, která se tvoří v játrech a má značný význam v diagnostice mnoha nemocí. Zvýšená hladina CRP v krvi dokáže rychle prokázat přítomnost bakteriální infekce v těle a vyloučit tu virovou, u které jsou hodnoty nižší. Ještě donedávna bylo možné provádět testy CRP pouze v ordinaci lékaře, takže jeho návštěva byla nevyhnutelná. V současné době jsou v lékárnách k dostání i CRP testy, které lze provést z pohodlí domova.

Domácí test Veroval od firmy Hartmann zvládne s přesností více než 95 % určit, zda infekce v těle je bakteriálního původu, a je tedy nutné vydat se k lékaři pro recept na antibiotika.

Instruktážní video návod ZDE

 

„Domácí testy jsou skvělým vodítkem, zda je návštěva ordinace opravdu nutná. Pokud domácí CRP test prokáže, že se nejedná o bakteriální infekci, není potřeba k lékaři chodit a vystavovat se tak v čekárně mezi nemocnými další potencionální nákaze. Samozřejmě musí pacient vždy přihlédnout k tomu, jak se jeho zdravotní stav dále vyvíjí a v případě zhoršení lékaře vyhledat," dodává MUDr. Klimešová.  


V září se na základě rubriky Na vlastní kůži dostalo sedmi našim čtenářům možnosti, aby v průběhu října vyzkoušeli v pohodlí domova benefity samotestování pomocí CRP testu Veroval.

Jak byli spokojeni, se dozvíme v listopadovém vydání Magazínu, a to v článku Sedm statečných. 


Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen
Herbisland
Herbion
Nalgesin
Nové vinařství Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKONVALESCENCE PO VIRÓZE KDE JE LIŠEJNÍK, TAM SE DOBŘE DÝCHÁ TENTO ROK JE NEJLEPŠÍM DÁRKEM NA VÁNOCE ZDRAVÍ. POŘIĎTE SI HO PRO SEBE I SVÉ BLÍZKÉ KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: PÁSOVÝ OPAR FARMAKOLOG MUDR. JAN STROJIL, PH.D.: O MEDIKACI V TĚHOTENSTVÍ ALPHEGA LÉKÁRNY INICIOVALY DIAGNOSTIKU SYNDROMU SUCHÉHO OKA V KAMENNÝCH LÉKÁRNÁCH ATOPICKÝ EKZÉM NENÍ JEN SUCHÁ KŮŽE A SUCHÁ KŮŽE NEMUSÍ ZNAMENAT ATOPICKÝ EKZÉM NANOČÁSTICE STŘÍBRA V DERMATOLOGII VETERINÁRNÍ MEDICÍNY NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE BOLEST ZUBŮ PROF. MUDR. VOJTĚCH THON, PH.D.: JAK JE NA TOM NAŠE IMUNITA ZJISTÍ UNIKÁTNÍ STUDIE V ČEM TKVÍ SÍLA KOSMETIKY EVERGETIKON? DUTINA ÚSTNÍ JAKO VSTUPNÍ BRÁNA INFEKCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 12-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PNEUMOKOK K ZDRAVÉMU STÁRNUTÍ NEPATŘÍ TOP 5 ČLÁNKŮ LISTOPADU 2020 SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY JAK PŘISPĚT K POSÍLENÍ IMUNITY A PREVENCI CHRONICKÝCH ZÁNĚTŮ V TĚLE NEJEN NA PODZIM POZOR NA VÝŽIVU SENIORŮ KORONAVIRUS SE PODLE VĚDCŮ MATEŘSKÝM MLÉKEM NEPŘENÁŠÍ KLINICKÉ HODNOCENÍ VAKCÍN (NEJEN) PROTI COVID-19

RELAX

NASAZENÁ ROUŠKA A KOMUNIKACE ZKUSTE TO LETOS ZDRAVĚJI! ZIMA JE ZÁTĚŽOVOU ZKOUŠKOU PRO PLEŤ CO NÁM PŘIPOMÍNAJÍ BARBORKY? CVIKY ZA TÁROU NEJEN PROTI BOLESTI ZAD BUDE CO SLAVIT? DOUFEJME! 4 ZPŮSOBY, JAK ŠETŘIT PŘÍRODU I VAŠI PENĚŽENKU DOPŘEJME SVÉMU TĚLU DOSTATEK ZINKU A SELENU VITAMIN D OČIMA ODBORNÍKA: ING. IVAN MACH UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz