KDO BY NECHTĚL ELIXÍR MLÁDÍ?PharmDr. Gabriela Kroupová


Kdo z nás by nechtěl „být stále mlád"...

V lékárně skoro každý týden slýchám: „Ve stáří není o co stát", "Existuje něco, co dokáže zachovat mládí?

Ano, existuje látka, která má ambice pasovat se za synonymum "Elixír mládí". Její název je karnosin.


Když jsme v redakci vyhodnocovali dotazníky zpětné vazby z jarní části kongresů HealthComm Professional, zaskočil nás požadavek, zda bychom nepřinesli článek na téma Elixír mládí. Nejprve jsme se zasmáli, ale pak jsme oslovili naše spolupracující externí autory.

A paní doktorka Kroupová se nesmála a zadání "vzala".

Určitě již věděla, o čem bude psát!


Karnosin je látka přirozeně se vyskytující v lidském organismu. Je velmi silným antioxidantem a chrání buňky před oxidativním stresem. Poprvé jeho strukturu určil na počátku 20. století ruský vědec W. S. Gulewitch. Je to dipeptid složený ze dvou aminokyselin a to β-alaninu a L-histidinu, tvořen v organismu pomocí enzymu karnosin-syntetázy. Reakce syntézy karnosinu probíhá nejvíce ve svalstvu a mozku. Další reakce karnosinu v organismu je jeho rozklad. Ten se děje v krvi pomocí enzymů dipeptidáz a karnosináz. Kladné účinky karnosinu jsou pravděpodobně způsobeny právě touto rozkladnou reakcí, kdy z karnosinu opět vzniká alanin a histidin. 

 

Největší koncentrace se nachází ve svalech, srdci, mozečku a mozkové kůře. Množství karnosinu se rapidně snižuje po 30. roku života, což je dáváno do přímé souvislosti s úbytkem svalové hmoty a funkcí svalů po 70. roku života. Karnosin má mnoho vysloveně „omlazujících" prospěšných účinků - až je s podivem, jak taková malá molekula dipeptidu může mít tak ohromující efekt ve smyslu omlazení organismu.

Karnosin má schopnost omlazovat staré a stárnoucí buňky a přeměňovat je na buňky plně funkční, zdravé, vzhledem k jeho schopnostem chránit a prodlužovat funkční životaschopnost klíčových stavebních jednotek organismu, tj. buněk, bílkovin, DNA a lipidů. Karnosin může být zcela právem nazýván látkou dlouhověkosti. A jestliže je tato látka navíc zcela bezpečná, přirozeně se vyskytující v organismu i ve stravě, a prokázala prodloužení života u zvířat i kulturách lidských buněk, stává se základní látkou programu prodloužení života. 

Jakým způsobem karnosin prodlužuje život? Odpověď na tuto otázku plně neznáme, ale vlastnosti karnosinu ukazují na mechanismy stárnutí buněk a tkání a na anti-aging opatření, která tyto procesy potlačují. Dokazuje to pokus prováděný na myších. V tomto pokusu se suplementací karnosinem prodloužil život myší o 20 % oproti myším kontrolním (nesuplementovaným). Celkově myši vypadaly zdravější a mladší. Karnosin oddaloval běžné projevy stáří jako jsou kožní ulcerace, lordokyfózu páteře a léze kolem očí.

Karnosin je také označován jako neuropeptid pro jeho ochranný vliv na CNS. Hlavním zdrojem karnosinu je pro nás konzumace masa, přičemž vstřebatelnost karnosinu z potravy je 30-70 %. Při suplementaci karnosinu v čisté formě je však jeho vstřebatelnost více než 70 %. Absorbce karnosinu probíhá v jejunu a krví je distribuován do dalších tkání. Mezi hlavní biologické funkce karnosinu patří: udržení pH ve svalech při těžkém zatížení, chelátující efekt pro měď a zinek, antioxidant, prevence glykace, prevence karbonylace bílkovin, oddělování aldehydů, neurotransmiter a udržení funkce bio makromolekul při působení oxidativního stresu.

U Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby, schizofrenie, při depresivních poruchách a epilepsie je extrémní výskyt nežádoucích procesů v organismu, jako jsou oxidativní stres, glykace a karbonylace. Tyto procesy brání ve správném fungování neurotransmiterů. Jelikož karnosin redukuje uvedené procesy, a navíc sám plní funkci neurotransmiteru, může tedy do určité míry chránit před neurodegenerativními onemocněními mozku.

V lékárně máme možnost nabídnout zákazníkovi karnosin, a to ve formě tablet, které jsou navíc obohaceny o resveratrol, vitamín E, koenzym Q10, ALA a L-karnitin. Doporučuje se užívat 1 - 2 x denně 1 tabletu.

Další cílovou skupinou mimo seniorů jsou sportovci, ale o tom zase někdy příště. 

Zdroj:
1. Kučera, M. (2006). Karnozin: rešeršní přehled. Dostupné http://www.drkucera.eu/upload_doc/karnozin_resersni_prehled.pdf
2. Hoffman, J., Landau, G., Stout, J., Hoffman, M., Shavit, N., Rosen, P., Moran, D., Fukuda, D., Shelef, I., Carmom, E., & Ostfeld, I. (2015). Β-Alanine ingestion increases muscle carnosine content and combat specific performance in soldiers. Amino Acids, vol. 47(issue 3), pp. 627-636. DOI: 10.1007/s00726-014-1896-7.
3. Guilherme Giannini Artioli, Craig Sale & Rebecca Louise Jones(2018): Carnosine in health and disease, European Journal of Sport Science, DOI:10.1080/17461391.2018.1444096

ZAPOJTE SE DO NAŠÍ SOUTĚŽE


Soutěžní otázka:

Jaké jsou hlavní účinky karnosinu?

a) absorbuje toxické účinky hydroxylových radikálů, superoxidů a peroxidů, je ochránce chromozomů (DNA) před poškozením způsobeným volnými radikály

b) má významný pozitivní účinek na autistické poruchy, chrání mozkové buňky před poškozením, chrání proteiny mozku, působí jako neurotransmiter

c) omlazuje starší kultivované lidské buňky, má protizánětlivý a protinádorový účinek

POZOR: Správně může být 0-3 možnosti.


Pro 5 vylosovaných, kteří zašlou do konce srpna správnou odpověď na magazin@hcom.cz, poskytla Magazínu výhru česká firma Salutem Pharma s.r.o, a to Carnosine komplex 60 tbl

Carnosine komplex je unikátní přípravek, který vám:


  • dodá energii a vitalitu
  • zvýší sílu a vytrvalost svalstva
  • neutralizuje kyselinu mléčnou ve svalech
  • podpoří regeneraci po tréninku
  • podpoří imunitní systém, zejména při zánětech


www.salutempharma.cz

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz