JAKOU BARVU MÁ (VÁŠ) STRES?Doba, ve které žijeme, je označována za stresující, zrychlenou s důrazem na výkon, odosobněnou. Už to, že slovo STRES na nás číhá ze všech stran: z novinových titulků, z lékařských zpráv, z debat v televizi, nás utvrzuje v přesvědčení, že je všudypřítomný, tudíž nevyhnutelný i pro náš život. Také se ale stal jakýmsi zaklínadlem: „Nemohu, nestíhám, onemocněl jsem..., protože jsem ve stresu"! Výmluva? Nebo tomu opravdu věříme? Propadáme? Jakou dávkou nezdravého stresu (distresu) skutečně trpíme? Je riziko tak vysoké, že nám hrozí deprese nebo zdravotní komplikace? Opakující se stresové situace vedou k rozvoji syndromu vyhoření.

Se syndromem vyhoření se potýkají lidé, kteří mají velkou profesní či společenskou zodpovědnost a v práci jsou na ně kladeny vysoké nároky. Trpí chronickým stresem, protože se jim nedaří naplňovat své ambice, požadavky nadřízených a nezvládají nastavené pracovní tempo. Projeví se to časem ztrátou zájmu o profesi, klienty, rodinu, přátele... Výkon poklesne spolu se zájmem a objeví se psychické a fyzické potíže. Velmi citlivou skupinou jsou pomáhající profese, mezi které patří i lékárníci a farmaceutičtí asistenti.

Do vínku nám byla dána řeč a výřečnost, abychom vyjádřili a komunikovali, co prožíváme, co cítíme, jaké máme obavy a radosti během dne. Často se ale pocity a duševní rozpoložení jednoduše nedají slovy popsat. Diagnostika stresu a syndromu vyhoření je komplexní a dlouhodobý proces. A kde SLOVA nestačí, mohou přispěchat na pomoc BARVY. Přesněji řečeno: slovům, stavům a pocitům se přiřadí barvy, které se vám pod nimi vybaví. Takový „barevný" test jsme pro vás připravili na Educommu ve spolupráci se společností Engage Hill, která se zabývá výzkumem lidského chování. 

Zeptali jsme se MUDr. Filipa Brodana, ředitele společnosti Engage Hill, kde jsou kořeny barvově objektové analýzy a jak s touto diagnostikou pracovat? 

1. Pane doktore, jak jste se dostal k analýze stresu na základě barevného výběru? Řeknete nám něco o metodice?

CA Method jsem poprvé vyzkoušel během svého studia medicíny a díky této zkušenosti jsem se začal o metodu více zajímat. Nakonec se stala nedílnou součástí mojí práce. Základem metody je sběr informací o prožitcích dotazovaných k předkládaným tématům. Dotazovaní reagují na podnětová slova (témata) přiřazováním barev.

Právě kombinace slov a barev během diagnostiky zaručuje stimulaci obou mozkových hemisfér dotazovaného. Proto výsledek umožňuje zohlednit i jeho emoce. Samotný výpočet je postaven na statistickém porovnání individuálních odpovědí dotazovaného s odpověďmi desítek tisíců respondentů reprezentující populační vzorek. 

2. V čem tato diagnostika může testovanému pomoci? Asi rozpozná hlavní stresor, pozná míru svého stresu... Co ještě?

Výsledek dotazovanému ukáže nejen míru stresu a stresory, ale umožní mu porovnat se s běžnou populací. Při opakovaném měření umožňuje sledovat vývoj stresu v závislosti na změně situace. Je to podobné jako při pravidelném měření váhy nebo krevního tlaku.   

3. Test nezabere víc jak 5 až 7 minut, je to první orientační test? Dá se dál podle výsledků s klientem pracovat?

Výsledek může být ovlivněn současnou situací, a proto je třeba s ním pracovat jako se zpětnou vazbou reflektující aktuální stav. Déle trvající vysoké stresové napětí (3 měsíce a více) je již závažnější a nemělo by být ignorováno. Způsobuje rychlejší vyhoření a sníženou koncentraci se všemi důsledky a dopady na dotazovaného i jeho okolí.  

4. Může barevný test míry stresu, pokud by ho realizovali pracovníci jedné provozovny (lékárny) přispět k harmonizaci pracovního prostředí? 

 Ano, může. Pravidelný monitoring stresu identifikuje jeho příčiny a umožní včasnou cílenou reakci. Snížení stresového napětí se pozitivně projeví nejen na pracovní atmosféře, ale i na stabilizaci kolektivu a na zlepšení služeb klientům. Zejména v dnešní době zvýšené nejistoty je kontraproduktivní pracovníky stresovat více, než je nezbytné.

5. Jaké očekáváte výsledky u zaměstnanců lékáren, kteří jsou velmi křehkou profesní skupinou z pohledu rizika vzniku syndromu vyhoření? Testovali jste v minulosti jiné profesní skupiny?

 Očekávám zvýšený stres. Práce ve zdravotnictví je obecně spojována s vyšší mírou stresu. V posledních 3 měsících navíc přibyl strach spojený s šířením neznámého COVID-19. Zároveň si myslím, že společnost práci lékárníků a jejich nasazení v posledních měsících dostatečně nedoceňují.

Stres analyzujeme napříč obory, od výrobních závodů, přes služby, až po státní správu. Čím dál tím víc společností si uvědomuje negativní dopady stresu na pracovní výkon, nemocnost a fluktuaci zaměstnanců.

Děkuji za rozhovor

Chramst


PŘIZNEJTE BARVU!

PŘIŘAĎTE SVÝM PROBLÉMŮM A OBAVÁM BARVIČKY.

POJMENUJTE SVÁ STRESUJÍCÍ TÉMATA.

VYZKOUŠEJTE SI RYCHLÝ A ZAJÍMAVÝ TEST NA EDUCOMM.CZ

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Profertil Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKREAČNÍ SPORT PRO ZDRAVÍ KDYŽ JE NA VINĚ MUŽ ANEB I PÁNOVÉ MAJÍ PROBLÉMY S POČETÍM VÍTE, CO POMÁHÁ NA PIGMENTOVÉ SKVRNY? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: BOLESTI V KRKU V LÉTĚ ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY KDY A PROČ UŽÍVAT PROBIOTIKA? PŘÍRODOVĚDCI A INFORMATICI TESTOVALI ZNÁMÉ LÉKY NA NOVÝ KORONAVIRUS ZBAVTE SE PŘEBYTEČNÉ VODY V TĚLE MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA MUDr. JAN HUGO - LÉČBA BRADAVIC PŘI ZÁCHRANĚ ZRAKU SE HRAJE O ČAS TOP 5 ČLÁNKŮ ČERVENCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 8-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PARACETAMOL: BEZPEČNÁ LÉČBA SPOČÍVÁ V JEHO SPRÁVNÉM UŽÍVÁNÍ ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA III. SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY NADĚJÍ PRO LÉČBU COVID-19 JE ZAMEZIT ROZVOJI CYTOKINOVÉ BOUŘE SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM OČIMA PRÁVNÍKA: KAŽDÝ JE POVINEN PŘEDCHÁZET VZNIKU ŠKOD ZVÝŠENÍ KOMPENZACÍ PRO AMBULANCE V RÁMCI ÚHRADOVÉ VYHLÁŠKY BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM

RELAX

NA HORY ČI NA CESTY – VŽDY BEZ BOLESTI ACM – ZAMĚŘENO NA VLASY, NEHTY A PLEŤ S NEDOKONALOSTMI VYHODNOCENÍ EXPERTNÍ OCHRANY POKOŽKY SOUTĚŽ O SÉRUM S KMENOVÝMI BUŇKAMI NA ZESVĚTLENÍ PIGMENTACE LÉTO V TATRÁCH CYKLISTÉ POZOR! JÍZDA NA KOLE MŮŽE ZHORŠOVAT KVALITU SPERMIÍ CHCETE POZNAT KRÁSY SLOVENSKÉ A ČESKÉ PŘÍRODY SPOLU S NEVŠEDNÍMI ZÁŽITKY, KTERÉ ATMOSFÉRU JEŠTĚ UMOCNÍ? JAKO ŠLÁPNOUT NA HŘEBÍK SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM PACIENTA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ GRADA
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz