JAKÉ PREPARÁTY NA PODPORU IMUNITY NAJDEME V LÉKÁRNÁCH?Správně fungující imunita je především rovnováha všech jejích složek. Je to velmi složitý systém, a proto neexistuje univerzální preparát pro podporu imunity. Pasivní podporou imunity je, když dodáváme do organismu již hotové protilátky nebo aktivované bílé krvinky. Aktivní podporou imunity je, podáváme-li různě upravené antigeny, popř. alergeny (vakcíny), abychom vzbudili reakci imunitního sytému. Pro posílení imunity je důležitá celá řada vitaminů (A, skup. B, E, K, nejdůležitější je však vitamin C). Používají se i beta glukan, echinacea, enzymoterapie apod.

Jaké další látky máme v lékárně k dispozici?

Systémová enzymoterapie - jedná se v podstatě o směs enzymů (bílkovin ovlivňující procesy v organismu), které by měly vykazovat účinky protizánětlivé, proti otokům, dále pak rozpouštějí krevní sraženiny. V neposlední řade by měly vykazovat imunomodulační efekt a působit proti bolesti při dlouhodobějším užívání. Bohužel neexistují objektivní studie, které by tyto účinky podporovaly či vyvracely.

Probiotika - živé kultury, které ovlivňují především naši střevní mikroflóru. V preparátech vyhledáváme především tyto kmeny: Lactobacillus rhamnosus GG a Lactobacillus reuteri Protectis. Naše střevní mikroflóra pro náš organismus syntetizuje některé vitaminy skupiny K a B, snižuje hladinu cholesterolu, ovlivňuje vstřebávání živin a vápníku, má vliv na trávení a pohyb střev. Je doporučeno nasadit probiotické kapky u dětí již od narození, snižuje se tím riziko autoimunitních chorob, alergií a děti s mikroflórou v rovnováze i lépe prospívají.

Přípravky z propolisu - propolis je včelí produkt, u kterého nejsme schopni přesně definovat jeho složení. Včely si s upraveným propolisem nejčastěji opravují svůj úl. Skládá se nejčastěji z éterických olejů, vosků a pryskyřic. Propolis by měl urychlovat léčení a zrychlit reparační procesy v organismu. Účinkuje protizánětlivě a je vhodný na léčbu aft a zánětů v dutině ústní. Propolis se dá použít i při problémech s trávením.

Nukleotidy - jedná se o základní stavební kameny DNA a RNA, proto se účastní všech opravných a regeneračních procesů v jádru buňky. Doplňky stravy na českém trhu obsahují kromě nukleotidů i vitaminy a minerály, často vitamin C, u kterého je dokázáno zdravotní tvrzení, že je vhodný ke snížení míry únavy a vyčerpání a přispívá k normální funkci imunitního systému.

Bakteriální imunomodulátory - stimulují jak nespecifickou, tak specifickou imunitu. V řádech dnů se projeví zvýšenou tvorbu enzymů, slin, hlenů. Dochází tedy ke snížení propustnosti naší mechanické bariéry (první obranné linie). Později se začínají tvořit i protilátky, nám dobře známé imunoglobuliny. Léčivé přípravky zmíněny výše se nasazují až po konzultaci s lékařem, který zváží rizika a benefity imunoterapie.

Rostlinné imunomodulátory

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) - rostlina známá již od pradávna a rozšířená mezi indiánskými kulturami. Echinacea umí zkrátit dobu trvání nachlazení a chřipky, utlumí bolesti v krku, kašel a horečku. Indiáni listy a kořeny echinacey žvýkali a používali třapatku jako lék na bolest zubů, případně jako odvar na hojení ran.

Česnek kuchyňský (Allium sativum) - česnek má blahodárné účinky na naši imunitu, dále snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, zlepšuje trávení. Naši předci ho používali jako přírodní antibiotikum a již staří Římané ho používali jako afrodiziakum.

Dále se používá aloe vera, ženšen, čajovník, případně černý bez.

Imunoglukany - nejčastěji zastoupenou skupinou jsou beta-glukany, které se nacházejí ve stěně hub (např. hlíva ústřičná). Jedná se o složité cukry, u kterých byl prokázán imunomodulační účinek. Dále beta-glukany vykazují antioxidační účinky, snižují krevní cukr a cholesterol. Správně zvolený imunoglukan (obsahující větší molekulu a chemicky čistý) disponuje také účinkem protinádorovým, antibakteriálním, antivirovým či působením proti parazitům a zvyšuje se jeho imunomodulační aktivita.

Závěr

Každý potenciální pacient by měl v sezonách zvýšeného rizika infekce (říjen až konec prosince a březen až květen) dodržovat některá opatření na snížení tohoto rizika. Zdravá strava, zdravý životní styl, přiměřený pohyb a částečné otužování by měly být jakýmsi základem, od kterého se člověk může odpíchnout. Často je vhodné přidat i některé doplňky stravy volně dostupné v lékárnách, s výběrem pomůže lékárník nebo farmaceutická asistentka. Léčivé přípravky a cílená imunoterapie patří pouze a jen do rukou lékaře.

 

PharmDr. Ondřej Žák

Síť lékáren Moje lékárna

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Sedatif Excilor Oscilloconinum Právní poradna Kongresy Levopront Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

PSYCHICKÉ POTÍŽE V OBDOBÍ KORONAVIROVÉ EPIDEMIE VELKÁ VELIKONOČNÍ SOUTĚŽ INCA COLLAGEN - ČESKÝ PRODUKT S PŘIDANOU HODNOTOU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: ZLOMENINY ROZHOVOR S PROFESOREM BENEŠEM O MOZKU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: PREVENCE KARDIOVASKULÁRNÍCH CHOROB MOŽNOSTI FYTOFARMAK PŘI ZVLÁDÁNÍ ÚZKOSTNÝCH PORUCH HEMOROIDY: PŘÍČINY, PREVENCE A ŘEŠENÍ NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PROTEKTIVNÍ FAKTORY V SOUVISLOSTI S COVID-19 PSYCHOLOGIE KRIZOVÝCH SITUACÍ FAKULTU JADERNOU A FYZIKÁLNĚ INŽENÝRSKOU ČVUT PROMĚNILI VĚDCI V MANUFAKTURU TOP 5 ČLÁNKŮ BŘEZNA 2020 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 4-2020 KNIŽNÍ NOVINKY AIFP: VE VÝVOJI JE NA 30 ANTIVIROVÝCH LÉČIV ČÍM NAHRADIT PARACETAMOL? NĚKOLIK TIPŮ Z PŘÍRODY NA ZLEPŠENÍ OBRANYSCHOPNOSTI V DOBÁCH VIROVÝCH INFEKCÍ VYHODNOCENÍ TESTOVÁNÍ KLOUBNÍ PÉČE PACIENTI S NÁHLOU ZTRÁTOU ČICHU BY MĚLI DODRŽOVAT KARANTÉNU ANTROPOLOGOVÉ POMÁHAJÍ S VÝVOJEM DĚTSKÝCH RESPIRÁTORŮ REPRODUKČNÍ ZDRAVÍ MUŽŮ OD DĚTSTVÍ DO DOSPĚLOSTI COVID-19: JEN DOBRÉ ZPRÁVY KDO JE VINÍKEM V PŘÍPADĚ ONEMOCNĚNÍ COVID-19?

RELAX

ZÁZRAK JMÉNEM KYSELINA HYALURONOVÁ COSMECEUTICAL JE NEJVYŠŠÍ STANDARD PÉČE O PLEŤ VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ PARASOFTIN EXFOLIAČNÍCH PONOŽEK ŽIJEME V ČASE INFORMAČNÍ OBEZITY JAK CHRÁNIT SEBE A SVÉ OKOLÍ JAK VYŘEŠIT NEDOSTATEK TALENTŮ? OCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADY 6 TIPŮ PRO ZDRAVÉ BĚHÁNÍ SPRÁVNÉ MYTÍ RUKOU UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz