JAK NA NEPŘÍJEMNÉ POCENÍ?Nepříjemný pocit při podávání rukou, mokré kruhy na tričku a nejistota při různých setkáních. Deodoranty ani antiperspiranty často nepomáhají. Nastupující letní měsíce, a s tím spojené teplé počasí, mohou být pro spoustu lidí kvůli nadměrnému pocení doslova noční můrou. Jak si s tím poradit? Existují různé, více či méně účinné metody, jak pocení zredukovat. Nejúčinnější metodou současnosti je aplikace botulotoxinu, která trvá kolem 20 minut a vydrží 6 až 12 měsíců.

Pocení patří mezi základní fyziologické procesy lidského těla, které má primárně termoregulační funkci. Vyšší pocení pozorujeme v teplých dnech, po fyzické zátěži nebo při horečce. Existují však jedinci, u kterých je produkce potu z potních žláz vyšší, a ti trpí tzv. hyperhidrózou. U osob trpících hyperhidrózou je z těla vyloučeno až 5x více potu, než kolik je potřeba k udržení termoregulace. Tento problém často kromě zdravotních rizik (dermatitidy apod.) může vyústit v psychické potíže, kdy se jedinec vyhýbá kontaktu s okolím. Příčinou mohou být hormonální nebo autoimunitní faktory. Také obezita vede ke špatné toleranci tepla a nadměrnému pocení. Kořeněná strava nebo alkoholické nápoje roztahují cévy, což rovněž stimuluje organismus ke zvýšenému vylučování potu.

Pocení je tedy přirozená reakce těla na přehřívání organismu. Na vině může být vedle horka špatná životospráva, stres či dědičné předpoklady. Nepříjemný zápach a propocené podpaží sebejistotu rozhodně nepřidávají a ve společnosti je nadměrné pocení stále vnímáno jako faux pas.

Pomoci může aplikace botulotoxinu, který je v současné době považován za nejúčinnější metodu, jak pocení omezit.

Nejčastěji se aplikuje botulotoxin do obličeje, kde pomáhá vyhladit vrásky, ale aplikace do oblasti podpaží, dlaní, nebo chodidel nejsou také nijak výjimečné. Pomocí jemných jehliček se vnáší látka do podkoží po zhruba 1 až 1,5 cm. Zde botulotoxin zamezuje přenosu nervových signálů do potních žláz. Ty poté dramaticky sníží svou aktivitu. Celý zákrok je opravdu jednoduchý, bezbolestný, díky aplikaci znecitlivující masti, a trvá zhruba dvacet minut," popisuje metodu omezení pocení MUDr. Lucie Kalinová Ph.D., vedoucí lékařka pražské kliniky Brandeis Clinic, která tento zákrok nabízí.

Účinky se dostavují zpravidla do 5. dne od ošetření. Po samotném zákroku se doporučuje nechat pokožku v klidu. Kdo se pro ošetření již rozhodl, po zredukování pocení si pochvaloval především nárůst sebedůvěry a úlevu v osobním životě i například při pracovním jednání. 

„Účinek botoxu po půl roce začne pozvolně vyprchávat, takže je vhodné pro omezení nadměrného pocení na ošetření docházet alespoň 2x ročně. Většina klientů si ošetření dopřeje s nástupem teplejších dnů a mají po celé léto klid. Někteří se ale vracejí i v chladnějších měsících, protože nechtějí pocení řešit," dodává doktorka Kalinová.

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Profertil Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKREAČNÍ SPORT PRO ZDRAVÍ KDYŽ JE NA VINĚ MUŽ ANEB I PÁNOVÉ MAJÍ PROBLÉMY S POČETÍM VÍTE, CO POMÁHÁ NA PIGMENTOVÉ SKVRNY? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: BOLESTI V KRKU V LÉTĚ ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY KDY A PROČ UŽÍVAT PROBIOTIKA? PŘÍRODOVĚDCI A INFORMATICI TESTOVALI ZNÁMÉ LÉKY NA NOVÝ KORONAVIRUS ZBAVTE SE PŘEBYTEČNÉ VODY V TĚLE MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA MUDr. JAN HUGO - LÉČBA BRADAVIC PŘI ZÁCHRANĚ ZRAKU SE HRAJE O ČAS TOP 5 ČLÁNKŮ ČERVENCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 8-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PARACETAMOL: BEZPEČNÁ LÉČBA SPOČÍVÁ V JEHO SPRÁVNÉM UŽÍVÁNÍ ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA III. SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY NADĚJÍ PRO LÉČBU COVID-19 JE ZAMEZIT ROZVOJI CYTOKINOVÉ BOUŘE SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM OČIMA PRÁVNÍKA: KAŽDÝ JE POVINEN PŘEDCHÁZET VZNIKU ŠKOD ZVÝŠENÍ KOMPENZACÍ PRO AMBULANCE V RÁMCI ÚHRADOVÉ VYHLÁŠKY BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM

RELAX

NA HORY ČI NA CESTY – VŽDY BEZ BOLESTI ACM – ZAMĚŘENO NA VLASY, NEHTY A PLEŤ S NEDOKONALOSTMI VYHODNOCENÍ EXPERTNÍ OCHRANY POKOŽKY SOUTĚŽ O SÉRUM S KMENOVÝMI BUŇKAMI NA ZESVĚTLENÍ PIGMENTACE LÉTO V TATRÁCH CYKLISTÉ POZOR! JÍZDA NA KOLE MŮŽE ZHORŠOVAT KVALITU SPERMIÍ CHCETE POZNAT KRÁSY SLOVENSKÉ A ČESKÉ PŘÍRODY SPOLU S NEVŠEDNÍMI ZÁŽITKY, KTERÉ ATMOSFÉRU JEŠTĚ UMOCNÍ? JAKO ŠLÁPNOUT NA HŘEBÍK SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM PACIENTA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ GRADA
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz