HOMEOPATIE ZA TÁROU: ZAŽÍVACÍ POTÍŽE BĚHEM VÁNOČNÍCH SVÁTKŮAutor: PharmDr. Jana Strieglerová

Podzimní a zimní svátky jsou svátky klidu. Podle starých tradic jde hodně o vnitřní zklidnění a převedení pozornosti od práce ke svému nitru. Také se dodržoval tradiční předvánoční půst - omezení masa a alkoholu. V dnešní době se už na některé tradice zapomíná nebo si je lidé vykládají jinak. Svátky jsou pro mnohé symbolem konzumu a hmotné hojnosti spojené s konzumací velkého množství mastného, těžkého jídla a alkoholu. S důsledky tohoto přejídání se pak setkáváme v lékárně, kam si pacienti chodí pro rady na své trávicí potíže.

Pro mě je důležitá především prevence, která spočívá v rozumné konzumaci jídla, a to hlavně co se množství týče. Přejídání nikomu neprospívá. Důležitý je také pravidelný pohyb, pobyt venku a pitný režim - čistá voda (v zimě teplá), bylinkové čaje (mátový, fenyklový, zázvorový a meduňkový podporují trávení).

Kvalitní esenciální oleje (mátový, fenyklový) lze lehce natírat na oblast žaludku a kolem pupku - uleví tlaku a bolesti v této oblasti a podpoří trávení.

Na podporu funkce jater doporučuji ostropestřec mariánský. Má silné hepatoprotektivní účinky a je vhodné užívat ho již několik týdnů před svátky ve formě tinktury nebo drcených semen.

Homeopatie je pro prevenci i léčbu trávicích potíží velkým pomocníkem

Nux vomica 9 C - lék s detoxikačními účinky. Je vhodný před i po konzumaci těžkého, mastného jídla a alkoholu. Mezi typické příznaky patří říhání, pocit tíhy v žaludku, nevolnost, ospalost po jídle a bolest břicha. Příznaky se objevují nejčastěji asi 2 hodiny po jídle. Nux podporuje trávení, působí při otravách jídlem i alkoholem a při zvracení. Je vhodné ho podávat i preventivně - před večírkem nebo před jídlem o kterém víme, že je pro naše trávení náročné.

Dávkování: v akutních stavech (zvracení, otravy jídlem, těžko od žaludku) i po 30 min.

Preventivně 1 dávka před jídlem a pak 1-3 dávky po jídle, dle stavu.

Arsenicum album 9 C - je lék vhodný při alimentární intoxikaci, hlavně po konzumaci zkaženého masa. Do obrazu tohoto léku patří také akutní gastroenteritidy a bolesti žlučníku, které začínají nejčastěji kolem 1. - 3. hodiny ranní. Také silný dráždivý, pálivý průjem. Pacient je zimomřivý a úzkostný.

Dávkování: ze začátku po 1 hodině, s úlevou prodlužovat intervaly

Antimonium crudum 9 C - je lék vhodný pro velké jedlíky a milovníky uzenin a kyselého jídla. Projevuje se říháním s chutí požitého jídla, nevolností po velké porci jídla, vodnatým průjmem s nestrávenými zbytky jídla.

Dávkování: 3x denně

Chelidonium 9 C - je homeopatický lék vyrobený z vlaštovičníku. Podporuje metabolismus žluči a funkci žlučníku i žlučových cest. Je vhodný při bolestech žlučníku a zpomaleného trávení. Projevuje se nevolností a bolestí v pravém podžebří, bolest může vystřelovat pod pravou lopatku. Pacient také pociťuje hořkou pachuť v ústech.

Dávkování: 3x denně

Lycopodium 9 C - lék na nadýmání, pálení žáhy a další dyspeptické potíže vzniklé velmi brzy po jídle. Pacienti si potřebují hned po jídle rozepnout opasek, protože jsou i po malém množství jídla nafouklí a zčervenalí v obličeji.

Dávkování: 2-3x denně

China 9 C - Podporuje metabolismus tekutin v těle a je vhodné ji podávat po ztrátách tekutin (zvracení, průjmy).

Dávkování: 2-3x denně po dobu 1 týdne

Gastrocynesine - polykomponentní přípravek podporující trávení. Je vhodný jak pro preventivní podání před těžkým jídlem, tak pro řešení trávicích potíží spojených s konzumací jídla. Pomáhá při pálení žáhy, pocitu těžkého žaludku a po přejedení.

Podle příznaků a stavu pacienta je možno doporučit užívání i více monokomponentů najednou.

Příjemné svátky, zdraví a pohodu do nového roku přeje vaše Jana Strieglerová

Zpět