HOMEOPATIE ZA TÁROU: NÁSTUP DO ŠKOLYZačátek září je pro řadu rodin spojený s velkým očekáváním. Mnoho dětí nastoupí poprvé do školky nebo do první třídy. Jak děti, tak hlavně jejich rodiče toto období hodně prožívají a kromě radosti a těšení mohou někoho trápit obavy a strach.

Podle psychologických výzkumů má do šesti let věku největší vliv na dítě právě matka. Děti dokáží vycítit její pocity a strachy a podle toho se pak chovají a tyto pocity přenáší i na sebe. Proto je důležité, aby byla v pohodě hlavně máma. Automaticky pak bude v klidu i dítě.

Z praxe z lékárny vím, že mnoho maminek (a pak následně i dětí) začátek školního roku prožívá ve strachu a stresu. Někdy tyto strachy přichází později, třeba po 2-3 měsících po nástupu do školy na základě nějaké negativní zkušenosti. A pak se stává, že dítě pláče, že nechce jít do školky, nebo má ráno bolesti bříška a zažívací potíže.

Tyto psychosomatické potíže ukazují přímou souvislost a propojenost naší psychiky s tělem a právě potíže v oblasti gastrointestinálního traktu bývají ty první, které se u strachů a stresu projeví.

Homeopatie v těchto případech může být velkým pomocníkem:

Gelsemium 15 C - lék na strachy z očekávaných událostí. Projevuje se pocitem slabosti, jako by se podlamovala kolena. Často chodí na záchod, má průjem a bolesti bříška. Dítě může být opocené lepkavým potem a chce být o samotě. Má strach ze společnosti.

Dávkování: 2-3x denně po dobu potíží

Argentum nitricum 15 C - strachy z konkrétních situací spojené s velkou netrpělivostí. Děti se už nemůžou dočkat, kdy půjdou do školy, do školky, do kroužku,... hodně o tom mluví, často se ptají, kdy už to bude a jak to bude probíhat. Jsou zbrklí, zrychlení, nedokážou v klidu sedět, poskakují, nedokážou se v klidu soustředit na jednu činnost, ve škole nebo u domácích úkolů pracují nesystematicky a nedokončují daný úkol. Mají trávicí potíže - průjem, pálivé pocity v žaludku, žíhání a velkou chuť na sladkosti, které tyto potíže jen zhoršují.

Dávkování: 2x denně po dobu potíží

Aconitum 30 C - je lékem náhlých událostí, šokových stavů a panického strachu. Pocit silného ohrožení a velkého strachu (až strach ze smrti).

Dávkování: ze začátku často, po 10-20 min. se zlepšením 2-3x denně a pak vysadit.

Pulsatilla 15 C - je lék vhodný pro děti, které jsou velmi fixované na matku. Před školkou nebo školou pláčou, drží se jí křečovitě kolem krku a nechtějí jít. Tyto stavy, třeba i menší míře mohou být i večer před spaním, kdy dítě už má strach z nadcházejícího rána a cesty do školy. Děti prožívají strach, že budou opuštěny, potřebují se pořád ujišťovat, že je má maminka ráda.

Dávkování: večer před spaním a ráno před cestou do školy

Některé děti po nástupu do školy a s přibývajícími povinnostmi, úkoly a množstvím zájmových kroužků mohou pociťovat velkou únavu - jak tělesnou, tak psychickou. Stěžují si na bolest hlavy, vyčerpanost, po příchodu ze školy si musí lehnout. Některé děti dokonce usnou. Těmto dětem velmi pomáhá lék Kalium phosphoricum 15 C.

Dávkujeme 2x denně ve školní dny nebo ve dny, kdy mají větší zátěž (písemky, zkoušení,...).

PharmDr. Jana Strieglerová

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz