HOMEOPATIE ZA TÁROU: JEDEME NA HORY!Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Jarní prázdniny a krásné počasí blížícího se jara mnoho z nás využívá k pobytu na horách, který je spojený s lyžováním. Tento druh sportu provozujeme většinou jen několik dní v roce, proto není naše tělo na něj běžně zvyklé. Může se brzy dostavit bolest svalů, únava, svalové křeče nebo nachlazení. Vždy se proto vyplatí se předem připravit, abychom si dovolenou mohli ve zdraví a pohodě užít.

Režimová opatření:

- Pravidelný strečink - jednoduché protahovací cviky ráno a odpoledne po lyžování. Svaly a šlachy budou lépe snášet celodenní zátěž.

- Dostatek spánku - ve spánku probíhá nejkvalitnější regenerace organismu. Při únavě a nedostatečném vyspání je zvýšená pravděpodobnost vzniku úrazů.

- Pitný režim - dostatečný přísun tekutin, nejlépe teplých (bylinkové čaje s medem a citronem)-podpoří prohřátí organismu a sníží riziko prochlazení.

- Vit.C - nejlépe v přírodní formě (ovoce, šťáva z rakytníku a aronie) podpoří imunitní systém.

- Magnezium - při zvýšené fyzické námaze má organismus vyšší požadavky na množství magnesia. Doporučuji užívat denně po celou dobu pobytu na horách. Podporuje relaxaci svalů a působí preventivně na křeče v lýtkách. 

Homeopatie je na horách také užitečným pomocníkem:

Arnica Montana 9 C - je velký lék hojení a regenerace namožených svalů. Podporuje vstřebávání hematomů, otoků a drobných mikrotraumat. Můžeme ji podávat jako prevenci svalových bolestí po námaze po celou dobu pobytu na horách 2x denně.

Natrum phosphoricum 9 C - podporuje a urychluje odbourávání kyseliny mléčné ve svalech. Vhodně se doplňuje s Arnicou. Dávkování: 1 x denně po sportovním výkonu.

Aconitum 9 C - tento lék je vhodný při hodně mrazivém počasí nebo v situacích, kdy dojde k prochlazení organismu. Po prochlazení dávkujeme po 20 min. a podáme celkem 4-5 dávek. Zamezí se tak rozvoji příznaků onemocnění z prochlazení. Zároveň je vhodné napařit nohy v teplé vodě a pít teplý bylinkový čaj.

Magnesium phosphoricum 9 C - (lék je pouze na lékařský předpis) - má relaxační účinky na úrovni fyzické i psychické. Působí preventivně na svalové křeče, uvolňuje celkové napětí v organismu. Dávkování: 2-3x denně.

Oscillococcinum - podporuje činnost imunitního systému. Po dobu pobytu na horách dávkujeme 1x denně, nejlépe ráno před vstupem do chladného dne.

Krásný pobyt na horách a hodně sportovních zážitků bez zdravotních potíží!

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz