HOMEOPATIE ZA TÁROU: IMUNITAPodpora imunitního systému

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Začátek podzimu a ochlazení počasí působí na náš imunitní systém. Je vhodné se na chladnější dny připravit, posílit náš imunitní systém, a tím preventivně předcházet nemocem.

Základ posílení imunity vidím v režimových opatřeních:

Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, nejlépe za každého počasí. Razím heslo „Není špatné počasí, jen špatné oblečení!"

Během podzimu je fajn navštívit jednou nebo víckrát saunu (pozor u malých dětí a pacientů se srdečním onemocněním).

Vhodná strava: pestrá, složená hlavně ze sezónních potravin z lokálních zdrojů. S ochlazením počasí déle vaříme, pečeme a zařazujeme prohřívací potraviny (pohanka, luštěniny, zeleninovo-masové vývary, jáhly, rýže, ořechy, cibule, česnek, křen, skořice,....)

Teplé snídaně (kaše, husté polévky,...) po ránu nastartují organismus a zabrání vnitřnímu prochlazení, a tím oslabení imunity.

Teplé tekutiny během dne - čaje (např. šípkový nebo ze sušeného ovoce), teplá voda nebo bylinkové čaje.

Vit. C - nejlépe z přírodních zdrojů: rakytníková šťáva, šťáva z aronie, černého bezu, kysané zelí a pickles (1-2 polévkové lžíce denně), dostatek čerstvého ovoce i zeleniny, křížaly (domácí sušené ovoce).

Imunitní systém můžeme také šetrně podpořit pomocí homeopatik:

První dva homeopatické léky můžete předepsat v prevenci respiračních onemocnění dětem, dospělým i seniorům:

Silicea 15 C - tento lék doporučuji dětem i dospělým, kteří jsou během zimy často nemocní. Trpí hlavně na opakované rýmy, záněty horních cest dýchacích a záněty středního ucha. Dávkování: po nástupu do školy, školky 1x denně po dobu 7 dnů, pak 1x týdně po dobu 6 týdnů, k tomu 2x týdně Oscillo.

Oscilococcinum je vhodné pro podporu protivirové imunity. Dávkování doporučuji od září 1x týdně, jak začnou být v kolektivu bacily a nemocní lidé, zvýšíme na 1x denně nejlépe ráno před cestou do školy, školky nebo práce a pokud sami na sobě cítíme první příznaky nachlazení, podáváme 3x denně.


Osvědčené schéma na podporu imunity pro často nemocné děti:

Po: Oscillo

Út: Sulfur iodatum 9 C (na posílení sliznic respiračního traktu)

St: Silicea 15 C (posílení imunity)

Čt.: Oscillo

Pá: Sulfur iodatum 9 C

Tento předpis platí na 6 týdnů. Pak následuje měsíc pauza a můžete nasadit znovu.


Další homeopatické léky volte podle situace:

Pokud dítě chodí do plavání - Dulcamara 15 C - podáváme ráno a večer v den plavání jako prevenci prochlazení působením vlhkého chladu.

Pokud trpíte na chudokrevnost - Ferrum phosphoricum 9 C - podporuje krvetvorbu a hladinu železa v krvi. Dostatečné množství železa v organismu podporuje prokrvení tkání a zásobování buněk kyslíkem. Ferrum phosphoricum je také lék pro první fázi zánětu a mírnou teplotu - má protizánětlivé účinky, je vhodný při prvních příznacích respiračních onemocnění a také pro rekonvalescenci organismu po nemoci. Dávkování 2-3x denně.

Když došlo k prochlazení a „něco na nás leze" - Aconitum 9 C - je výborný lék na prochlazení. Pokud cítíme, že jsme venku profoukli nebo promrzli, podáme preventivně několik dávek po jedné hodině. Nedojde pak k rozvoji nachlazení nebo příznaky nejsou tak silné.

Po prochlazení také vždy doporučuji napařit nohy v teplé lázni, můžeme přidat aroma olejíčky s protizánětlivým účinkem (eukalyptus, tea tree, borovice, levandule, pomeranč, citron).

Zpět
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz