5 VYŠETŘENÍ, KTERÁ BY MĚLA ABSOLVOVAT KAŽDÁ ŽENA PO PADESÁTCEV padesáti život nekončí, naopak začíná jeho nová etapa. Děti jsou již většinou odrostlé a samostatné, práce stabilní nebo rutinní, žena se proto může naplno věnovat svým zálibám. Má konečně čas sama pro sebe a na sebe! Může pečovat o svou kondici a krásu, učit se nové věci, cestovat, poznávat nové země, kultury a lidi. To vše se zvládne, pokud jí „slouží zdraví".

Jaké lékařské prohlídky by měla žena po padesátce podstoupit, aby si své zdraví co nejdéle udržela?

U všech závažných onemocnění je velmi důležitá včasná diagnóza, a hlavně zahájení samotné léčby.

1. Gynekologická preventivní prohlídka

Absolvovat gynekologickou prohlídku jednou ročně by měla každá žena. A toto pravidlo platí i pro ženy po menopauze. K základnímu vyšetření pohlavních orgánů pohmatem a pomocí ultrazvuku a prohlídky prsů by měl lékař provést i stěr z děložního čípku, který odešle na cytologické vyšetření. Na vyžádání lze provést i HPV DNA test.

Výsledek testu HPV DNA určuje riziko vzniku rakoviny děložního čípku mimořádně přesným způsobem. Negativní výsledek testu HPV DNA představuje informaci o velmi nízkém riziku rozvoje rakoviny a umožňuje prodloužení intervalu kontrolního testování na 3 až 5 let," vysvětluje prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. a dodává: Nepodceňujte pravidelné prohlídky a prevenci ani v pokročilejším věku, nejčastěji je pozdní stádium rakoviny diagnostikováno právě starším ženám, které prohlídky opomíjely."

Profesor Sláma je hlavním odborným garantem jedinečné české studie LIBUSE. V rámci této studie byla shromážděna unikátní data o výskytu vysoce rizikových genotypů HPV, v této kvalitě dosud dostupná jen pro Severní Ameriku a Řecko. Do studie je zapojeno 2400 žen a 12 gynekologických center ze všech regionů ČR.

2. Mamograf

Karcinom prsu je nejčastějším závažným nádorovým onemocněním u žen v ČR. Proto pojišťovna hradí ženám od 45 let vyšetření na mamografu jednou za dva roky. Pokud má žena v rodinné anamnéze více případů rakoviny prsu, automaticky patří do skupiny žen, které by měly chodit na vyšetření prsu jednou ročně od 25 let.


V České republice je zaveden celoplošný screening nádorů prsu, děložního hrdla a kolorekta.

Především u nádorů prsu a děložního hrdla patříme mezi země EU, ve kterých klesá úmrtnost na tato onemocnění.

A to právě proto, že jsou včas odhaleny a léčeny.


Screeningový program karcinomu prsu v ČR v posledních letech dosahuje pokrytí více než 60 %. V mezinárodním srovnání dat dosahujeme velmi dobrých výsledků, zejména s ohledem na pokles úmrtnosti, kdy patříme k zemím s nejnižší mortalitou. V oblasti prevence karcinomu prsu tak rozhodně jdeme správným směrem," uvedl 15. října ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskovém briefingu ku příležitosti Světového dne boje proti rakovině prsu.

Za 15 let trvání screeningu došlo ke snížení úmrtnosti na rakovinu prsu o 30 %. Je třeba si ale stále opakovat, že tuto výhodu ze screeningu mohou těžit jen ty ženy, které na něj pravidelně dochází. Stále zůstává 40 % žen, které stojí mimo screening, a tedy zcela mimo šanci na nalezení eventuální nehmatné léze. Stojí tedy mimo šanci na záchranu života díky screeningovému programu," uvedla předsedkyně Asociace mamodiagnostiků České republiky MUDr. Miroslava Skovajsová.

 

 

3. Test okultního krvácení do stolice (TOKS)

Toto vyšetření začíná odběrem vzorku stolice, který si žena může provést sama v klidu a pohodlí domova, a následně vzorek odnese svému praktickému lékaři. Výsledky jsou rychlé, obvykle je lékař sdělí ihned. Chemická analýza dokáže odhalit stopy krve, které běžně nejsou viditelné pouhým okem. Pozitivní výsledek může signalizovat i zhoubný nádor střev. Toto onemocnění je každý rok diagnostikováno téměř sto tisícům Čechů. Je to jedno z nejčastějších nádorových onemocnění u žen. TOKS se ženám mezi 50 a 55 lety doporučuje jednou ročně, poté jedenkrát za dva roky. 

4.  Oční prohlídka

Navštívit svého očního lékaře se dospělým doporučuje každé dva roky. „Preventivní prohlídka slouží nejen k případnému stanovení dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zelený zákal. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě," upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha. Velkým strašákem je i šedý zákal neboli katarakta, je totiž nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Kvůli pozvolnému nástupu zákalu jej člověk ani nemusí zaznamenat, avšak díky preventivním prohlídkám lze nemoc podchytit již v zárodku.

Šedý zákal je choroba, která je spojena s věkem. K jeho rozvoji ale může přispět i větší dioptrická vada, cukrovka nebo úraz oka. Mírný stupeň šedého zákalu má prakticky každý ve věku nad 65 let. Pak už jen závisí na stupni katarakty a doby, kdy je potřeba jej operativně léčit," vysvětluje docentka Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky NeoVize Brno. Obě tyto zákeřné nemoci lze dnes již snadno operovat pomocí nejmodernějších laserů. 

5. Návštěva stomatologa

To, jak vypadají naše zuby, ovlivňuje naše sebevědomí, komfort u jídla, ale i to, jak nás vnímá okolí. Preventivní prohlídky u zubaře hradí pojišťovny dvakrát ročně. Stomatolog během preventivní prohlídky zkontroluje stav chrupu, sliznice i dásní. Zaměřit by se měl i na zjišťování změn v dutině ústní, které by mohly signalizovat přednádorové či nádorové změny nebo jiná onemocnění. V ordinaci stomatologa nebo dentální hygienistky by si žena měla pravidelně nechat odstraňovat i zubní kámen.

V ideálním případě by vám lékař měl udělat během preventivní prohlídky i rentgenový snímek, aby odhalil případné skryté komplikace a onemocnění. A mohl tak například zabránit ztrátě zubu apod.," uvádí MDDr. Jaroslava Havelková.

Zdroje: GUIDELINE DIGI & PR s.r.o., Odbor komunikace s veřejností MZČR

Zpět

DOPORUČUJEME

Canephron Canephron Právní poradna První volba Kongresy Hotel Olympik Praha Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

VELKÁ PODZIMNÍ HRA VAGINÁLNÍ SUCHOST? ŽÁDNÉ TABU! BIOLOGICKY AKTIVNÍ LÁTKY V DOPLŇCÍCH STRAVY OVLIVŇUJÍCÍ ČINNOST MOZKU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE Dr. Conti a VR srdce MĚŘENÍ PRUŽNOSTI CÉV ODHALÍ MOŽNÁ RIZIKA PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE SUCHÝ KAŠEL VÝSLEDKY PRŮZKUMU JAK LÉKÁRNÍCI VNÍMAJÍ DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE? – II. ČÁST NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019 – VÝBĚR LISTOPAD VLIV OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELIN NA KVALITU ŽIVOTA: DEPRESE SCHŰSSLEROVY SOLI V LÉČBĚ NACHLAZENÍ TOP 5 ČLÁNKŮ ŘÍJNA 2019 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 11-2019 KNIŽNÍ NOVINKY ZÁSADY LÉČBY VARIXŮ DOLNÍCH KONČETIN FARMACEUTICKÉ ASISTENTY ZASTŘEŠÍ NOVÁ PROFESNÍ KOMORA PILOTNÍ SCREENING ODHALUJE JEDNU PLICNÍ NEMOC ZA DRUHOU MIGRÉNA JAKO ŽIVOTNÍ A PRACOVNÍ PŘEKÁŽKA 5 VYŠETŘENÍ, KTERÉ BY MĚLA ABSOLVOVAT KAŽDÁ ŽENA PO PADESÁTCE PŘÍPRAVEK NUCALA VÝZNAMNĚ SNIŽUJE EXACERBACE TĚŽKÉHO EOZINOFILNÍHO ASTMATU ŽENY SE BOJÍ GYNEKOLOGICKÉHO VYŠETŘENÍ, KTERÉ JIM MŮŽE ZACHRÁNIT ŽIVOT

RELAX

SYNDROM SUCHÉHO OKA NEPODCEŇUJTE, ALE ŘEŠTE OKAMŽITĚ! PLICNÍ LÉKAŘI MLUVÍ O DÝCHÁNÍ A STRESU VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ REISHI ANTI-AGE SÉRUM S VITAMÍNEM C Týden vědy a techniky AV ČR 2019 ELIŠKA A JAKUB OPĚT DOMINUJÍ ROZHOVOR S VOJTĚCHEM BABIŠTOU O KAMPANI SDÍLÍME KRÁSU - ON+ONA 4 DRUHY PODZIMNÍHO OVOCE, KTERÉ ÚTOČÍ NA SKLOVINU …a jak ji ochránit VERONIKA MAREŠOVÁ: ZEŠTÍHLUJE ČERNÁ BARVA? UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz