BOŽSKÁ HOUBA REISHIReishi je dřevokazná houba, která má nezastupitelné místo mezi léčivými houbami. V tradiční čínské medicíně se používá již více než 4000 let. Doslovný překlad čínského slova reishi je „božská houba nesmrtelnosti". Její české jméno je lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) a vzácně se s ní můžeme setkat i v našich listnatých lesích u pařezů listnatých stromů, zejména dubů a habrů.

Reishi se vyznačuje širokým spektrem biologicky účinných látek, kterých bylo v této houbě nalezeno více než 250 a jež mají blahodárný vliv na celou řadu orgánů, zdravotních problémů a nemocí. U většiny z nich byly uskutečněné i klinické zkoušky, a některé se ukázaly jako vysoce účinné. Nejdůležitějšími látkami jsou bezesporu polysacharidy, kterých bylo zjištěno v reishi více než 50 druhů. Z nich nejúčinnější jsou betaglukany. Mezi další významné a účinné látky obsažené v reishi jsou  triterpenoidy, adenosin a organické germánium. 

Betaglukany podněcují v imunitním systému zvýšenou aktivitu specifického druhu bílých krvinek, tzv. makrofágů, které jsou odpovědné za tlumení růstu nádorů a stabilizaci imunity. Reishi disponuje jedněmi z nejúčinnějších bioaktivních polysacharidů, které se dosud podařilo najít v přírodě. Reishi se doporučuje užívat zejména u lidí s opakovanými infekcemi, ať už jsou to recidivy chřipky, angíny, či jiná infekční (bakteriální i virová) onemocnění, díky kterým se již projevuje v nějaké míře oslabená imunita.

Triterpenoidy jsou látky, které působí protizánětlivě, protinádorově, antialergicky, snižují tlak krve, zlepšují metabolismus jater a jejich detoxikaci. Reishi je tak vhodná například pro pacienty během léčby i po léčbě některého typu žloutenky1, kdy je potřeba vrátit játrům zpět jejich plnou funkčnost. Velice dobře také nahrazují syntetické kortikoidy, které výrazně zatěžují náš organismus díky celé řadě vedlejších účinků.

Adenosin je další významnou složkou reishi, který podporuje nervovou soustavu, má léčivý a preventivní účinek při migréně a při poruchách prokrvení koronárních a periférních cév.  

Organické germánium je další unikátní složkou v reishi, které na sebe dokáže navázat těžké kovy a ostatní zdraví škodlivé i jedovaté látky (např. z jídla) a neškodně je vyloučit z těla. Dále stabilizuje imunitní systém a podporuje tvorbu látek v těle, které tlumí viry v těle člověka a pomáhá zvyšovat příjem kyslíku v krvi až 1,5 x. Stude prokázaly, že v reishi je obsaženo 4 -6 krát více organického germánia než v ženšenu.

Reishi je také užívána jako podpůrná léčba při léčbě rakoviny, kdy pomáhá stimulovat imunitní systém a snižuje nepříjemné vedlejší účinky chemoterapie a ozařování, jako je nechutenství a úbytek bílých krvinek2.

Mezi další nemoci, na které má reishi významný pozitivní účinek, patří různé typy srdečních poruch (např. arytmie), chronická bronchitida, cirhóza jater, různé druhy mykóz, vysoký cholesterol nebo astma.

Zdroje:

1. Anti-hepatitis activities in the broth of Ganoderma lucidum supplemented with a Chinese herbal medicine, Am J Chin Med. 2006; 34 (2): 341-9.  
2. Ganoderma lucidum (Reishi) in cancer treatment, Integr Cancer Ther. 2003 Dec; 2 (4): 358-64. 
Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Lactase Sedatif Právní poradna Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

MINERÁLNÍ SOLI NA(D) ZLATO POZOR NA INTOLERANCI LAKTÓZY LZE UŽÍVAT KOLAGEN I V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: PYLOVÁ ALERGIE ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... REZISTENCE BAKTERIÍ NA ANTIBIOTIKA JE VĚTŠÍ PROBLÉM, NEŽ SE ZDÁ TELEMEDICÍNA ANO – ALE ROZUMNĚ PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE KOJENECKÁ VÝŽIVA NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PTALI JSTE SE BĚHEM ONLINE KONFERENCE… REPORTÁŽ: PŘEDÁNÍ PEČETI ODBORNÁ LÉKÁRNA HEMOROIDY NEMUSÍ BÝT TABU, NENÍ NUTNO SE DRŽET STEREOTYPU PŘI JEJICH ŘEŠENÍ ZA TÁROU TOP 5 ČLÁNKŮ DUBNA NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 5-2020 KNIŽNÍ NOVINKY ROZHOVOR S FARMACEUTICKÝM TECHNOLOGEM DAVIDEM VETCHÝM ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA I. KAZUISTIKY Z PRAXE KLINICKÉHO FARMACEUTA JAK POSÍLIT IMUNITNÍ SYSTÉM VITAMINEM D JAK PODPOŘIT PLODNOST V KARANTÉNĚ? 10 DŮVODŮ, PROČ SE NECHAT OČKOVAT ČÍHÁ V POTRUBÍ UZAVŘENÝCH PROVOZOVEN LEGIONELLA? STUDIE JÁ A COVID-19 AKTIVITY INOVATIVNÍHO FARMACEUTICKÉHO PRŮMYSLU NA PODPORU BOJE PROTI EPIDEMII KORONAVIRU

RELAX

KLOUBNÍ VÝŽIVA PRO PSY CANVIT CHONDRO FILLERINA V BOJI S ČASEM PROČ JSOU ZINEK A SELEN DŮLEŽITÉ PRO NAŠE TĚLO NOVÁ GENERACE PROBIOTIK V KOMBINACI S PREBIOTIKY! PSYCHOLOGIE KRIZOVÝCH SITUACÍ JAK V KARANTÉNĚ NEPŘIBRAT A ZŮSTAT FIT? OCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADY JAK SPRÁVNĚ UCHOVÁVAT POTRAVINY? ONLINE KONFERENCE HEALTHCOMM UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz