BOŽSKÁ HOUBA REISHIReishi je dřevokazná houba, která má nezastupitelné místo mezi léčivými houbami. V tradiční čínské medicíně se používá již více než 4000 let. Doslovný překlad čínského slova reishi je „božská houba nesmrtelnosti". Její české jméno je lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) a vzácně se s ní můžeme setkat i v našich listnatých lesích u pařezů listnatých stromů, zejména dubů a habrů.

Reishi se vyznačuje širokým spektrem biologicky účinných látek, kterých bylo v této houbě nalezeno více než 250 a jež mají blahodárný vliv na celou řadu orgánů, zdravotních problémů a nemocí. U většiny z nich byly uskutečněné i klinické zkoušky, a některé se ukázaly jako vysoce účinné. Nejdůležitějšími látkami jsou bezesporu polysacharidy, kterých bylo zjištěno v reishi více než 50 druhů. Z nich nejúčinnější jsou betaglukany. Mezi další významné a účinné látky obsažené v reishi jsou  triterpenoidy, adenosin a organické germánium. 

Betaglukany podněcují v imunitním systému zvýšenou aktivitu specifického druhu bílých krvinek, tzv. makrofágů, které jsou odpovědné za tlumení růstu nádorů a stabilizaci imunity. Reishi disponuje jedněmi z nejúčinnějších bioaktivních polysacharidů, které se dosud podařilo najít v přírodě. Reishi se doporučuje užívat zejména u lidí s opakovanými infekcemi, ať už jsou to recidivy chřipky, angíny, či jiná infekční (bakteriální i virová) onemocnění, díky kterým se již projevuje v nějaké míře oslabená imunita.

Triterpenoidy jsou látky, které působí protizánětlivě, protinádorově, antialergicky, snižují tlak krve, zlepšují metabolismus jater a jejich detoxikaci. Reishi je tak vhodná například pro pacienty během léčby i po léčbě některého typu žloutenky1, kdy je potřeba vrátit játrům zpět jejich plnou funkčnost. Velice dobře také nahrazují syntetické kortikoidy, které výrazně zatěžují náš organismus díky celé řadě vedlejších účinků.

Adenosin je další významnou složkou reishi, který podporuje nervovou soustavu, má léčivý a preventivní účinek při migréně a při poruchách prokrvení koronárních a periférních cév.  

Organické germánium je další unikátní složkou v reishi, které na sebe dokáže navázat těžké kovy a ostatní zdraví škodlivé i jedovaté látky (např. z jídla) a neškodně je vyloučit z těla. Dále stabilizuje imunitní systém a podporuje tvorbu látek v těle, které tlumí viry v těle člověka a pomáhá zvyšovat příjem kyslíku v krvi až 1,5 x. Stude prokázaly, že v reishi je obsaženo 4 -6 krát více organického germánia než v ženšenu.

Reishi je také užívána jako podpůrná léčba při léčbě rakoviny, kdy pomáhá stimulovat imunitní systém a snižuje nepříjemné vedlejší účinky chemoterapie a ozařování, jako je nechutenství a úbytek bílých krvinek2.

Mezi další nemoci, na které má reishi významný pozitivní účinek, patří různé typy srdečních poruch (např. arytmie), chronická bronchitida, cirhóza jater, různé druhy mykóz, vysoký cholesterol nebo astma.

Zdroje:

1. Anti-hepatitis activities in the broth of Ganoderma lucidum supplemented with a Chinese herbal medicine, Am J Chin Med. 2006; 34 (2): 341-9.  
2. Ganoderma lucidum (Reishi) in cancer treatment, Integr Cancer Ther. 2003 Dec; 2 (4): 358-64. 
Zpět

DOPORUČUJEME

Canephron Canephron Právní poradna První volba Kongresy Hotel Olympik Praha Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

VELKÁ PODZIMNÍ HRA VAGINÁLNÍ SUCHOST? ŽÁDNÉ TABU! BIOLOGICKY AKTIVNÍ LÁTKY V DOPLŇCÍCH STRAVY OVLIVŇUJÍCÍ ČINNOST MOZKU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE Dr. Conti a VR srdce MĚŘENÍ PRUŽNOSTI CÉV ODHALÍ MOŽNÁ RIZIKA PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE SUCHÝ KAŠEL VÝSLEDKY PRŮZKUMU JAK LÉKÁRNÍCI VNÍMAJÍ DIGITÁLNÍ TECHNOLOGIE? – II. ČÁST NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2019 – VÝBĚR LISTOPAD VLIV OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELIN NA KVALITU ŽIVOTA: DEPRESE SCHŰSSLEROVY SOLI V LÉČBĚ NACHLAZENÍ TOP 5 ČLÁNKŮ ŘÍJNA 2019 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 11-2019 KNIŽNÍ NOVINKY ZÁSADY LÉČBY VARIXŮ DOLNÍCH KONČETIN FARMACEUTICKÉ ASISTENTY ZASTŘEŠÍ NOVÁ PROFESNÍ KOMORA PILOTNÍ SCREENING ODHALUJE JEDNU PLICNÍ NEMOC ZA DRUHOU MIGRÉNA JAKO ŽIVOTNÍ A PRACOVNÍ PŘEKÁŽKA 5 VYŠETŘENÍ, KTERÉ BY MĚLA ABSOLVOVAT KAŽDÁ ŽENA PO PADESÁTCE PŘÍPRAVEK NUCALA VÝZNAMNĚ SNIŽUJE EXACERBACE TĚŽKÉHO EOZINOFILNÍHO ASTMATU ŽENY SE BOJÍ GYNEKOLOGICKÉHO VYŠETŘENÍ, KTERÉ JIM MŮŽE ZACHRÁNIT ŽIVOT

RELAX

SYNDROM SUCHÉHO OKA NEPODCEŇUJTE, ALE ŘEŠTE OKAMŽITĚ! PLICNÍ LÉKAŘI MLUVÍ O DÝCHÁNÍ A STRESU VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ REISHI ANTI-AGE SÉRUM S VITAMÍNEM C Týden vědy a techniky AV ČR 2019 ELIŠKA A JAKUB OPĚT DOMINUJÍ ROZHOVOR S VOJTĚCHEM BABIŠTOU O KAMPANI SDÍLÍME KRÁSU - ON+ONA 4 DRUHY PODZIMNÍHO OVOCE, KTERÉ ÚTOČÍ NA SKLOVINU …a jak ji ochránit VERONIKA MAREŠOVÁ: ZEŠTÍHLUJE ČERNÁ BARVA? UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz