ATOPICKÝ EKZÉM: HLEDEJME SPRÁVNÉ INFORMACEAtopický ekzém je zánětlivé onemocnění pokožky, obvykle s intenzivním svěděním postižené oblasti. Nedá se úplně vyléčit, ale dá se s ním žít. Postižení se to musejí naučit. Pomůže jim nový e-learningový projekt.

Patří k nejčastějším kožním potížím. Genetika tu hraje svou významnou roli; pokud atopický ekzém mají oba rodiče, je tu více než osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že děti budou stejně postiženy. Jestliže trpí ekzémem jeden z rodičů, riziko pro dítě je více než padesátiprocentní.

Souvislost nejen s geny

Atopie souvisí nejen s geny, ale i s vnějšími vlivy - s negativními změnami životního prostředí, s alergeny, se znečištěným ovzduším, s prachem a agresivními pyly, a také se stresem. Záleží i na výběru profese a na koníčcích. Všechny negativní vlivy se u ohrožených jedinců sčítají. Atopický ekzém v dospělosti obvykle mizí, ale ne vždy. Atopici mají větší riziko vzniku senné rýmy, astmatu i některých dalších nemocí.


Klasické příznaky:

Suchá svědící pokožka, olupování kůže, puchýřky na dlaních nebo i na ploskách nohou, prasklinky za ušima, postižení pokožky ve vlasaté části hlavy.


Informace od odborníků

Garantem projektu pro pacienty s atopickým ekzémem i jejich rodiny je prof. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK Praha a předseda České dermatologické společnosti. Mezi další odborníky patří specialisté s dlouhodobou praxí v oboru, například prim. MUDr. Štěpánka Čapková, MUDr. Radek Litvik a MUDr. Nina Benáková, Ph.D., členka stejné společnosti, která k tomu říká: „Pacienti - ať už s akutní, nebo chronickou formou nemoci - mají k dispozici různé možnosti a medikamenty, které by měli správně používat. Strategie léčby je stejně důležitá jako volba léku," zdůrazňuje. „Když pacient pochopí podstatu onemocnění, nechá se provázet fázemi léčby a spolupracuje." 

"Náš edukační projekt pro ty, kteří trpí atopickým ekzémem, sdružuje špičkové odborníky, kteří se v dermatologii pohybují řadu let a shromažďují pro své pacienty nejnovější poznatky o nemoci", říká prof. Arenberger.  

Všichni si dnes hledají vědomosti na internetu, kde je spousta nepravdivých a zavádějících informací. Ty správné, aspoň pokud se týká atopického ekzému, najdou na www.atopikonline.czRegistrace je zdarma. Cílem projektu je poskytnout kvalitní, aktualizované, utříděné a odborně garantované informace, upozorňovat na polopravdy, nepravdy a mýty. 

Co tu najdete?

Základní obecné informace o atopickém ekzému včetně důležité funkce kožní bariéry a významu emoliencií v léčbě.

Pacienti tu objeví i příklady správné péče prezentované na konkrétních životních situacích jako je například těhotenství, sportovní aktivita, používání dekorativní kosmetiky atp. Naučí se správně aplikovat nejen masťové základy, ale i kortikoidy, o kterých stále existuje mnoho mýtů. 

Realita současné doby. Tiskové konference sledujeme online, třeba na mobilu. Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK Praha a předseda České dermatologické společnosti představuje prostřednictvím displeje mobilních aparátů novinářům nový portál pro atopiky https://www.atopikonline.cz/.

 

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen
Herbisland
Herbion
Nalgesin
Nové vinařství Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKONVALESCENCE PO VIRÓZE KDE JE LIŠEJNÍK, TAM SE DOBŘE DÝCHÁ TENTO ROK JE NEJLEPŠÍM DÁRKEM NA VÁNOCE ZDRAVÍ. POŘIĎTE SI HO PRO SEBE I SVÉ BLÍZKÉ KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: PÁSOVÝ OPAR FARMAKOLOG MUDR. JAN STROJIL, PH.D.: O MEDIKACI V TĚHOTENSTVÍ ALPHEGA LÉKÁRNY INICIOVALY DIAGNOSTIKU SYNDROMU SUCHÉHO OKA V KAMENNÝCH LÉKÁRNÁCH ATOPICKÝ EKZÉM NENÍ JEN SUCHÁ KŮŽE A SUCHÁ KŮŽE NEMUSÍ ZNAMENAT ATOPICKÝ EKZÉM NANOČÁSTICE STŘÍBRA V DERMATOLOGII VETERINÁRNÍ MEDICÍNY NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA: KATEGORIE BOLEST ZUBŮ PROF. MUDR. VOJTĚCH THON, PH.D.: JAK JE NA TOM NAŠE IMUNITA ZJISTÍ UNIKÁTNÍ STUDIE V ČEM TKVÍ SÍLA KOSMETIKY EVERGETIKON? DUTINA ÚSTNÍ JAKO VSTUPNÍ BRÁNA INFEKCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 12-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PNEUMOKOK K ZDRAVÉMU STÁRNUTÍ NEPATŘÍ TOP 5 ČLÁNKŮ LISTOPADU 2020 SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY JAK PŘISPĚT K POSÍLENÍ IMUNITY A PREVENCI CHRONICKÝCH ZÁNĚTŮ V TĚLE NEJEN NA PODZIM POZOR NA VÝŽIVU SENIORŮ KORONAVIRUS SE PODLE VĚDCŮ MATEŘSKÝM MLÉKEM NEPŘENÁŠÍ KLINICKÉ HODNOCENÍ VAKCÍN (NEJEN) PROTI COVID-19

RELAX

NASAZENÁ ROUŠKA A KOMUNIKACE ZKUSTE TO LETOS ZDRAVĚJI! ZIMA JE ZÁTĚŽOVOU ZKOUŠKOU PRO PLEŤ CO NÁM PŘIPOMÍNAJÍ BARBORKY? CVIKY ZA TÁROU NEJEN PROTI BOLESTI ZAD BUDE CO SLAVIT? DOUFEJME! 4 ZPŮSOBY, JAK ŠETŘIT PŘÍRODU I VAŠI PENĚŽENKU DOPŘEJME SVÉMU TĚLU DOSTATEK ZINKU A SELENU VITAMIN D OČIMA ODBORNÍKA: ING. IVAN MACH UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz