
BENU LÉKÁRNY SE STÁVAJÍ HLAVNÍM PARTNEREM SPORTOVNÍHO KLUBU VOZÍČKÁŘŮ PRAHA
Společnost BENU Česká republika navazuje na dosavadní spolupráci a stává se hlavním partnerem Sportovního klubu vozíčkářů Praha. Partnerství bude trvat minimálně tři roky a přináší nejen finanční podporu, ale i aktivní zapojení zaměstnanců do sportovních akcí a tréninků. Cílem je přispět k tomu, aby co nejvíce lidí s tělesným hendikepem mělo přístup ke sportu a aktivnímu životnímu stylu.
Sportovní klub vozíčkářů Praha, z.s. se dlouhodobě věnuje sportovním aktivitám lidí s tělesným postižením a vytváří prostředí, ve kterém mohou aktivně trávit volný čas, zlepšovat fyzickou kondici i nacházet novou motivaci.
„Věřím, že už máme s našimi přáteli z klubu dobré partnerství, ve kterém primárně nejde o finance. Chtěli bychom pomoci hlavně osobně. A už máme první vlaštovky - někteří kolegové a kolegyně se zapojují jako asistenti při lyžařských a cyklistických akcích nebo trénincích tanečního oddílu. Zásadní jsou pro mě setkávání, které mohou zbourat všechny druhy předsudků a bariér. Pomáháme si vzájemně, protože je to normální," říká Petr Doležal, generální ředitel BENU lékáren.
„Jsem nadšená, že BENU bude naším hlavním partnerem a těšíme se na mnoho společných aktivit. Velice vítáme to, že nepůjde jen o finanční podporu, ale i o vtažení zaměstnanců společnosti do našich sportovních aktivit, kde se setkají s lidmi, kteří přes těžký osud vykročili do života pohybu. Jejich pomoc bude pro naše členy ke sportování opravdu přínosná. Věřím, že podpora BENU umožní přivést ke sportu mnohem více osob s tělesným hendikepem z celé České republiky. Vytvoříme pro ně výborné zázemí, aby jim aktivní život dodával radost a energii," uvedla Michaela Krunclová, předsedkyně klubu Sportovní klub vozíčkářů Praha, z.s. (Oddělení kounikace BENU)
NOMINACE DO SOUTĚŽE SESTRA ROKU SPUŠTĚNY
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Odborná porota i veřejnost v něm opět ocení zástupce tohoto náročného povolání. Titul Sestra roku bude tradičně udělen ve dvou hlavních kategoriích: Sestra v přímé ošetřovatelské péči a Sestra v sociálních službách, jeden z nominovaných obdrží rovněž ocenění za celoživotní dílo. V online hlasování pak veřejnost rozhodne, kdo si ze slavnostního galavečera odnese titul Sestra mého srdce. Letos podruhé bude udělována i Cena ministra zdravotnictví. Čestné ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství a současně také titul Sestra mého srdce získala v roce 2024 Ilona Vintrová, DiS., která od roku 1999 pracuje jako výjezdová sestra Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.
Pořadateli soutěže jsou stejně jako v minulých letech EEZY Events & Education se společností HARTMANN - RICO, pro kterou je to již jubilejní, 20. ročník generálního partnerství.
„Anketa Sestra roku je pro nás i pro veřejnost každoročně jedinečnou příležitostí, jak můžeme všichni ocenit nenahraditelnou roli ošetřovatelské péče v tuzemském zdravotnictví. Každý rok máme možnost sledovat silné příběhy nominovaných sester, jejich neuvěřitelné pracovní nasazení a oddanost profesi, kterou si zvolily. Věřím, že i letošní ročník bude takových příběhů plný," uvedl Tomáš Groh, předseda představenstva HARTMANN - RICO.
.................
Nominace do 24. ročníku Sestry roku poběží až do 16. června 2025.
Přihlašování je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Vyhlášení finalistů: 30. 6. 2025
Galavečer proběhne 30. 10. 2025
..................
„Soutěž je tradičně koncipována dvoukolově. V prvním kole vybere odborná porota měsíčníku Zdravotnictví a medicína z doručených přihlášek trojici finalistů v každé ze dvou hlavních kategorií. Druhé kolo proběhne přímo na slavnostním galavečeru, který se letos uskuteční ve čtvrtek 30. října večer v pražském Kině Lucerna," informuje za pořadatelskou EEZY Events & Education její ředitel, Karel Novotný.
V porotě, která rozhodne o tom, kdo si v říjnu odnese titul Sestra roku ve dvou hlavních kategoriích, zasednou například: prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce; prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., emeritní přednosta Kardiocentra v IKEM; Mgr. Alice Strnadová, MBA, hlavní sestra ČR, ředitelka odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání, Ministerstvo zdravotnictví; PhDr. Martina Šochmanová, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu, hlavní sestra IKEM, prezidentka České asociace sester a řada dalších významných osobností.
„Slavnostnímu galavečeru Sestry roku bude i v letošním roce předcházet finále soutěže HARTMANN School Awards, která je určená pro žáky středních zdravotnických škol. Cílem projektu je motivovat středoškoláky, aby se více angažovali v procesu zdravotnické péče v odborném i domácím prostředí a nebáli se přinášet vlastní nápady na jeho zlepšení. Loni se do soutěže přihlásily týmy z přibližně poloviny zdravotnických škol, jichž je celkem 96," doplnil Jan Civín, Governmental Affairs Manager v HARTMANN - RICO.
MOBILNÍ VĚDECKÁ LABORATOŘ LÁKÁ BUDOUCÍ VĚDCE
Podle údajů Evropské komise bude do roku 2030 po celém světě chybět až 50 milionů pracovníků na pozicích vyžadujících dovednosti v oblasti vědy a technologií. Laboratoř „Curiosity Cube", ve které si žáci místních škol vyzkoušejí praktické experimenty, se do Česka vrací již potřetí, aby dětem přiblížila vědu zábavnou a praktickou formou. Projekt se snaží o rozšíření nové generace vědců, kteří by mohli doplnit deficit vědeckých pracovníků.
Letošního turné se zúčastní 18. a 19. června 2025 žáci ze ZŠ Kavčí Hory v Praze 4. Čekají je tři interaktivní experimenty vedené skutečnými vědci ze společnosti Merck, díky nimž si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jak může vypadat jejich budoucí profesní dráha. Během aktivit se seznámí se základy umělé inteligence - zjistí, jak se AI učí prostřednictvím zkušeností a rozpoznávání vzorců podobně jako lidský mozek, naučí se rozlišovat mezi obrázky vytvořenými umělou inteligencí a reálnými fotografiemi a porozumí principům fungování autonomních vozidel řízených AI. S rostoucím vlivem umělé inteligence je klíčové, aby ji mladí lidé dokázali využívat zodpovědně.
Přestavěný přepravní kontejner „Curiosity Cube" o rozměrech 7 × 2,5 metru, který napájejí solární panely, započal svou misi už v roce 2017.
Oslovuje nejen mnoho žáků, ale i jejich rodiny, a to ve školách a na veřejných akcích. Často spolupracuje se školami s menšími finančními zdroji a účastní se akcí, které během turné oslovují děti s horším přístupem ke vzdělávání.
Mobilní laboratoř letos zavítá do Evropy, Kanady, USA a poprvé i do Afriky.
Více o mobilní vědecké laboratoři Curiosity Cube na TheCuriosityCube.com. (Havas PR Prague)
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.