
5. června skončila 2D konference SENIOR. Pokud jste absolvovali oba odborné bloky, získáte 21 bodů do systému celoživotního vzdělávání ČLnK. Podrobné vyhodnocení akce naleznete v obsahu aktuálního čísla Magazínu. Právě se s námi vzdělává 1428 lékárníků a farmaceutických asistentů z celé České republiky a ze Slovenska.
Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů. To potvrdil i dubnový projekt ČLnK Sledování lékových chyb.
Vznik fibromů není zcela znám. Často bývají na místech, kde dochází k dlouhodobému dráždění tkáně...
Kolik lidí aktivně studovalo a v jaké dny? Jakou přednášku hodnotí účastníci jako nejlepší?
Význam užívání originálního předepsaného přípravku v léčbě bércového vředu žilní etiologie demonstroval na sympoziu angiolog MUDr. Tomáš Hauer na kazuistice 37letého muže...
Není nutné nakupovat v prodejnách zaměřených výhradně na „zdravou výživu". Mnohdy stačí jen nahlédnout do lednice...
Dožíváme téměř 20 let v nemoci. Švýcaři nám mohou jít příkladem jak na zdravé, aktivní stárnutí.
Z výzkumu vyplynulo, že přes 74 % pacientů využívá samoléčbu jako první volbu při řešení běžných zdravotních obtíží.
Začíná léto, čas, kdy dermatologové varují před nadměrným vystavováním se UV záření. Prevence melanomu totiž začíná už v dětství.
Druh analýzy označené jako Cost-Effectiveness Analysis je už složitější. Hodnotí náklady na jednotku efektivity.
Vysoká účast potvrdila, že První volba lékárníka stále patří mezi nejvýznamnější odborné ankety zaměřené na OTC produkty v českých lékárnách. Jak dopadla kategorie Trávení: Zvracení a nevolnost?
Na počátku stál lékárník, PhMr. Richard Teichmann, který koupil od dosavadního majitele lékárnu “Orion” v Karlových Varech...
Zúčastnili jste se 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional v Bernu? Pak pro vás máme skvělou zprávu: POKRAČUJTE VE STUDIU ONLINE NA EDUCOMM.CZ
Novinka rozšiřuje nabídku přípravků, které mohou podpořit zdraví žen a nabídnout cílenou pomoc.
Co Vás přivedlo ke spolupráci s Healthcommem? Vzpomínáte si na její začátky a vůbec první spolupráci?
Počet hlášených nemocí z povolání klesl meziročně o čtvrtinu. Poprvé bylo uznáno chronické onemocnění bederní páteře. Covid stále zvedá čísla, i když počty klesají.
Projevy vyhoření jsou individuální. Jsou lidé, kteří jdou do pasivity, spánku a uzavření, druzí pak do výbuchů a agrese...
Na Heurece najdete 3.674 položek, pokud zadáte výraz elektrokolo. E-kola proměnila cyklistický trh a tvoří 30 % celkových prodejů kol. Umíme na nich jezdit?
Připomínáme si patnáct let činnosti. Jak vzpomínají na spolupráci s HáCéčkem lektoři?
U seniorů jsou akutní zdravotní potíže často komplikované typickými geriatrickými syndromy...
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.