
Především obézní kuřáci a častí konzumenti uzenin by měli zpozornět a přihlásit se do Programu časného záchytu karcinomu plic. Lékaři při vyšetřeních umějí najít i raná stadia chronické bronchitidy, chronické obstrukční plicní nemoci nebo plicní fibrózy, které této nemoci často předcházejí.
Prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP, má data z loňského roku: „Zaznamenali jsme, a čísla z dalších nemocnic tento počet nepochybně zvýší, 70 nálezů určených k dalšímu vyšetření a z 15 případů karcinomů plic je více než polovina ve stadiu 1, takže těmto pacientům můžeme říci, že je odoperujeme a budou normálně žít. K základní prevenci tohoto onemocnění patří informace, že škodí jakákoli dávka nikotinu; je pravda, že určité typy pacientů onemocní z důvodů genetického znevýhodnění, ale těch je minimum."
Léčení rychle a „na míru"
Program časného záchytu rakoviny plic se týká především lidí mezi 55. a 74. rokem věku, kteří kouří asi 20 cigaret denně po dobu 20 let. Na zmíněný program a případné objevení nádoru prakticky ihned navazuje speciální diagnostika a léčba v 8 pneumoonkochirurgických centrech. Multidisciplinární tým tvoří plicní lékař, hrudní chirurg, radiodiagnostik, onkolog a radiační onkolog. Patřičnou akreditaci má u nás i 27 radiologických pracovišť. Ve specializovaných centrech má pacient k dispozici nejmodernější typ léčení.
„Naším hlavním cílem je zvýšit včasnou možnost operability nádoru," potvrzuje slova prof. Vašákové i prof. MUDr. Robert Lischke, Ph.D., přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol a vedoucí Národního programu transplantace plic pro Českou a Slovenskou republiku.
„Nechceme, aby pacient, dejme tomu tři měsíce, putoval mezi ordinacemi, ale aby se ihned dostal do péče specializovaného týmu, který si umí poradit i s případnými komplikacemi a rehabilitací. Některá z našich center už operují roboticky a v příštím roce počítáme s tím, že všechna naše pracoviště budou této dokonalé technologie využívat. Další novinkou, kterou potvrzuje řada odborných studií, je nasazení kombinace chemoterapie a imunoterapie jako první krok ke zmenšení nádoru, a to ještě před operací. Studie ukázaly, že téměř čtvrtina pacientů se pak nádoru zcela zbaví."
Přes všechny úspěchy nejsou u nás počty nemocných vůbec radostným údajem - rakovinou plic každý rok onemocní hodně přes 60 tisíc osob a 5 400 na ni zemře.
Rakovina plic není jeden nádor
„Smutné je, že roste počet žen s tím to onemocněním," doplňuje informace prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., předsedkyně Pneumoonkologické sekce ČPFS. „Navíc - u starších pacientů, kteří obvykle trpí i dalšími chorobami, je léčení komplikovanější. Proto je nesmírně důležitá precizní diagnostika. Každý nádor je jiný, objevujeme řadu podskupin a hledáme tu nejlepší možnou léčbu. Optimistickým tvrzením je fakt, že se dobře léčení pacienti mohou dožít dalších objevů a nových metod, které jim mohou prodloužit život."
Někdy zapracují i geny
Pětačtyřicetileté Iloně před dvěma lety diagnostikovali rakovinu plic, i když nikdy nekouřila a žila zdravě. Ovšem tady se zřejmě negativně projevily geny - oba rodiče zemřeli na karcinom v poměrně mladém věku.
„Proč zrovna já, ptala jsem se," říká Ilona, „ale pak jsem si řekla, že to zvládnu, protože mi lékaři objevili nemoc včas. Teď se cítím dobře, i když se trochu zadýchávám při fyzické zátěži a rychlé chůzi. Ale jsem klidnější, pokornější a umím se zastavit. V práci jsem ubrala, vyhýbám se stresu a mám skvělého partnera. Ten mi pomáhá i v mém novém projektu."
Nekašli na to
Projekt PROdýchej pacientské organizace Amelie pomáhá nemocným a jejich blízkým, výzva Nekašli na to má za cíl zviditelnit Program časného záchytu karcinomu plic (www.prevenceproplice.cz). Výzva cílí na ty, kteří nechodí pravidelně k lékaři, protože se bojí vyšetření a jeho výsledku. Právě dlouhotrvající kašel je jedním z příznaků, že něco není v pořádku.
Mgr. Jana Ulíková
........................................................................................
Osvětu mezi pacienty dlouhodobě šíří Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN)? Každý rok na podzim pořádá ve vybraných obchodních centrech měření plic (spirometrii) a zároveň příchozím radí, na koho se mají s obtížemi obrátit.
„Zapojujeme se také do aktivit, jako je Den zdraví, Aktivní Česko, pořádáme edukační besedy a přednášky o plicních nemocech v klubech seniorů. Každý krok, který povede k časnému záchytu nemoci se vyplatí," říká doc. MUDr. Norbert Pauk, Ph.D., člen výboru ČOPN a přednosta Kliniky pneumologie 3. LF UK a FN Bulovka.
Vzdělávací platforma Plice.online zadala v červenci 2023 výzkumné agentuře Evalytics průzkum znalostí Čechů o rakovině plic? Vyplynulo z něj například, že bývalí kuřáci, jsou méně vnímaví k dlouhodobému kašli jako možnému příznaku plicní rakoviny než aktivní kuřáci. A že ochota podrobit se vyšetření je výrazně vyšší u spotřebitelů zahřívaného tabáku, vaporizérů a dalších „nehořících" alternativ, oproti skupině kuřáků klasických cigaret.
„Většinu kuřáků bohužel nepřekvapí, že po ránu kašlou a zadýchávají se - berou to prostě jako běžnou součást kuřáctví. Měli by však vyhledat lékaře, když se kašel zhoršuje nebo mění svůj charakter - tedy například ten, kdo měl kašel suchý a dráždivý, najednou začne vykašlávat hlen. Zvláště pokud je nějak zabarvený, což nemusí být jen důsledkem zanesení plic dehtem, ale příznakem rakoviny plic. Nicméně pokud se potvrdí nádor s takovými projevy, je většinou pokročilý a nevyléčitelný. Naději na vyléčení mají pouze počáteční stadia, která se nijak neprojevují. Proto každému kuřákovi vřele doporučuji, aby se svého lékaře zeptal na program časného záchytu rakoviny plic. Jde o bezbolestné vyšetření u pneumologa a případně následné CT vyšetření pro vyloučení přítomnosti nádoru," říká pneumoonkolog MUDr. Libor Havel z pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.