
Potenciál využití umělé inteligence (AI) pro zlepšení zdravotní kondice lidstva je, zdá se podle posledních mediálních zpráv, nekonečný. Určitě jste zachytili zprávu ze studie, ve které AI pomáhá hledat nové léky1, jejich nejvhodnější kombinace (snad v budoucnu vyřeší i kontraindikace), a také nám například pomáhá najít nové vakcíny. Svůj podíl má AI i na rychlejší a přesnější diagnostice 2 a propisuje se do efektivity zobrazovacích metod. AI umí v rychlém čase nastudovat strojovým a hloubkovým učením struktury chemických sloučenin, načíst a porovnat data ze studií a vyhodnotit nejlepší molekulu, popřípadě vytvořit zcela novou. AI využívají nyní zejména biotechnologické start-upy, z nichž pak vycházejí farmaceutické firmy a v důsledku z nich profitují pacienti.
"V příštích několika letech musíme vidět také klinický úspěch projektů řízených umělou inteligencí, jinak bude problém s převodem na účinnost a bezpečnost metod," řekl Andreas Bender, profesor molekulární informatiky na univerzitě v Cambridge a spoluzakladatel společností, které se zabývají objevováním léků pomocí AI.1
AI začíná hrát důležitou roli v asistované reprodukci
Červen je měsícem neplodnosti, s níž se v Česku potýká každý pátý pár. Kvůli problémům s početím v posledních letech narůstá poptávka po umělém oplodnění. Věk žen, které se obracejí na reprodukční kliniky, je ale stále vyšší a každá z nich si přeje jediné - otěhotnět co nedříve. Díky AI by se měl ve specializovaných klinikách zkrátit čas, který vede k úspěšnému těhotenství.
„Umělá inteligence by měla zkrátit dobu léčby. Umí totiž vybrat nejnadějnější embrya, která tak při asistované reprodukci přijdou na řadu jako první," vysvětluje MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař největší české reprodukční kliniky - Reprofit.
Díky své schopnosti analyzovat a zpracovávat velké množství dat AI vyhodnotí, které embryo je pro ženu nejvhodnější.
„Při asistované reprodukci se v laboratořích posuzují obrazová data - fotky nebo filmy, na nichž jsou zaznamenána vajíčka, spermie či embrya. Umělá inteligence dokáže vyhodnotit, která jsou pro úspěšné oplodnění nejvhodnější - a to mnohem lépe než člověk. AI také umí popsat a navrhnout optimální prostředí, ve kterém se embrya kultivují," popisuje MUDr. Otevřel.
AI se ve všech těchto oblastech stále vyvíjí.
Zatím nejdál je v hodnocení embryí, které dokáže sledovat takřka po sekundách/setinách sekundy a seřadí je od nejlepšího k nejhoršímu.
„Embryo, které může na pohled vypadat dobře, totiž vůbec nemusí být úspěšné. Právě s tím si umělá inteligence poradí mnohem lépe než člověk. Do dělohy se díky ní dostane takové embryo, u něhož je nejvyšší předpoklad na otěhotnění. Zmenší se tak počet embryotransferů, které k dítěti nevedou," doplňuje specialista na umělé oplodnění MUDr. Tomáš Bagócsi z Reprofitu.
Vzhledem k tomu, že se ženy na specializované kliniky obrací ve stále vyšším věku, je pro ně velmi důležitá právě rychlost úspěšného umělého oplodnění. Pokud se jim totiž podaří otěhotnět napoprvé, mají větší šanci a čas počít i druhé dítě.
„Umělá inteligence má sloužit k tomu, aby ženy zbytečně neztrácely čas a otěhotněly hned z prvního embrya. I proto už u nás začínáme hodnotit embrya s pomocí umělé inteligence. Letošní rok je pilotní, takže ještě nemáme k dispozici klinické výsledky, ale už nyní vidíme, jak nám napovídá v nerozhodných případech," upřesňuje MUDr. Otevřel.
Zkušeností s umělou inteligencí celosvětově přibývá.
„Není však díky ní ještě narozen dostatečný počet dětí na to, aby vznikly podrobné studie. Stoprocentně ale víme, že se tato metoda bude na výběru vhodných embryí nebo například správných vajíček ke zmrazení podílet stále víc. Umělá inteligence se promítne do všeho, kde bude k dispozici dostatek dat," dodává předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické sekce ČLS JEP MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
Odborníci se shodují, že se AI stane významným pomocníkem embryologů. Jejich práci podle nich ale neohrozí.
„Bude určitě výborným rádcem, nikdy je ale nemůže nahradit, protože embryologové provádí všechny praktické úkony, jako jsou vpichy spermií do vajíček nebo třeba biopsie. Lidský faktor tak bude hrát v asistované reprodukci v budoucnu stále svou významnou roli. Co se ale výběru kvality embryí týká, ten umělá inteligence jistě ovládne," dodává MUDr. Machač.
Zdroj: TZ: Umělému oplodnění pomůže umělá inteligence, MaVe PR
Reference:
1. AI se chystá předělat farmaceutický průmysl - POLITICO
2. Lékaři z pražské VFN se zapojili do výzkumného projektu společnosti Microsoft InnerEye. Cílem je pomoci lékařům přesně vymezit nezasažené anatomické struktury a abnormality v radiologických snímcích pacientů s rakovinou prostaty... ,https://news.microsoft.com/cs-cz/features/lekari-a-umela-inteligence-ucinny-elixir-zlepsujici-lecbu-pacientu-v-evrope/
Mohlo by vás k problematice zajímat:
UMĚLÁ INTELIGENCE POMÁHÁ DIABETIKŮM
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.