Slzy nejsou jen emočním projevem, mají svůj zásadní význam pro zdraví očí. Tvoří se v slzných žlázkách a primárně vyplavují z oka nečistoty, pyl nebo chemické látky z okolního prostředí. Velmi důležitou rolí slz je také ochrana rohovky a spojivky před vysycháním a před mikroby.
Stabilní a rovnoměrný slzný film se udržuje mrkáním, které není ovlivňováno vůlí, ale akutní potřebou. Jeho frekvence závisí na typu činnosti, kterou provádíme. V průměru mrkneme asi 15× až 20× během minuty. Ale při sledování televize nebo monitoru mrkáme podstatně méně. Snížení frekvence mrkání může způsobit, že se slzný film nemůže dostatečně rozprostřít po povrchu oka a to tzv. „vysychá". Při soustředění se na určitý obraz klesá fyziologická frekvence mrkání a slzy se rychleji odpařují, podobně jako v klimatizované místnosti.
Několik zásad pro zdravé oči při práci na počítači
(www.ocnibudejovicka.cz)
Slzný film rovněž vyživuje a okysličuje rohovku a chrání povrch oka před infekcí tím, že obsahuje antibakteriální látky, které zajišťují sterilitu očního povrchu. Kromě toho slzný film vyplňuje nerovnosti rohovkového epitelu, čímž udržuje hladký a pravidelný optický povrch pro vznik ostrého obrazu.
Slzný film se skládá ze tří vrstev: mucinové, vodné a tukové, přičemž každá má jinou šířku, specifické složení i funkci:
Hlenová vrstva vzniká produkcí mucinu v pohárkových buňkách epitelu spojivky a dotýká se rohovky. Díky svým hydrofilním vlastnostem umožňuje přilnutí slz na rohovku. Její hlavní funkcí je lubrikace při mrkání a pohybech očí.
Vodní vrstva je produktem slzné žlázy a přídatných žláz a je zodpovědná za vyrovnávání nerovností rohovky, vytvoření hladkého povrchu a odplavování nečistot z povrchu oka. Hlavním úkolem je zvlhčení a výživa rohovky. Obsahuje minerály, elektrolyty a proteiny, rohovce dodává kyslík.
Tuková vrstva - vrchní lipidová vrstva zpomaluje vypařování vodné vrstvy a zabraňuje znečištění slzného filmu. Je bohatá na estery, steroly (cholesterol) a mastné kyseliny.
Pokud dojde k poruše některé ze součásti slzného filmu, nebo je narušena rovnováha mezi tvorbou slz v slzné žláze a jejich odtokem, mezi může se objevit některý ze symptomů syndromu suchého oka.
Při syndromu suchého oka dochází ke snížení produkce slz nebo k nesprávnému složení slzného filmu. Syndrom suchého oka můžeme dnes zařadit mezi civilizační nemoci, protože je značně ovlivněn životním prostředím i naším způsobem života. Patří proto k nejčastějším potížím, se kterými se lidé obracejí na oční lékaře, nebo hledají pomoc a radu v lékárně. Diskomfort v podobě únavy, řezání a pálení očí může mít celou řadu příčin. Pokud je na vině častý pobyt v znečištěném, zakouřeném nebo klimatizovaném prostředí, permanentní používání monitorů při práci nebo soustavné sledování televize, lze režimovými opatřeními, zahrnujícími eliminaci iritačních spouštěčů, potížím ulevit. Vhodné je změnit jídelníček, zaměřit se na dostatek kvalitních tuků a nenasycených mastných kyselin (mořské ryby), vitaminy a stopové prvky (zelenina a ovoce). Je třeba mít ale na paměti, že dlouhodobá nestabilita slzného filmu, kvantitativní i kvalitativní, může vést k poškození oka a také, že příčin může být více, například nošení kontaktních čoček, vysychání sliznic v důsledku hormonálních změn v menopauze nebo v procesu stárnutí organismu, stres, autoimunitní onemocnění nebo užívání některých léků, například antikoncepce aj. Při diagnostice je tedy zapotřebí podrobné anamnézy.
V prevenci i léčbě se již od prvotních příznaků (pocity svědění a vysychání očí) osvědčily tzv. umělé slzy (lubrikancia), které oči hydratují a regenerují a představují symptomatickou léčbu. Cílem je vytvořit stabilní a rovnoměrný slzný film na povrchu oka.
............
V průběhu září vyzkouší sedm čtenářů Magazínu v rámci testovací rubriky Na vlastní kůži
Oční kapky se zvlhčujícím účinkem VIZIK.
Splní požadované optimální vlastnosti umělých slz a přinesou našim testovatelům úlevu od pocitu suchých očí?
Výsledky uvidíme v říjnu na Magazínu, v článku Sedm statečných.
............
Vizik Oční kapky Zvlhčující vytvářejí sterilní, viskoelastický dlouho ulpívající a čirý ochranný film na rohovce.
Oční kapky chrání a zvlhčují povrch oka a činí ho kluzkým.
Oční kapky Vizik Zvlhčující neobsahují konzervační látky, jsou mimořádně dobře snášeny i při dlouhodobém používání a jsou vhodné i pro nositele kontaktních čoček.
Lze používat až 12 měsíců po otevření. Oční kapky Vizik je možné kapat i přes kontaktní čočky.
Více ZDE
Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.