Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySLZY SLOUŽÍ DOBRÉMU ZRAKUSlzy nejsou jen emočním projevem, mají svůj zásadní význam pro zdraví očí. Tvoří se v slzných žlázkách a primárně vyplavují z oka nečistoty, pyl nebo chemické látky z okolního prostředí. Velmi důležitou rolí slz je také ochrana rohovky a spojivky před vysycháním a před mikroby.

Stabilní a rovnoměrný slzný film se udržuje mrkáním, které není ovlivňováno vůlí, ale akutní potřebou. Jeho frekvence závisí na typu činnosti, kterou provádíme. V průměru mrkneme asi 15× až 20× během minuty. Ale při sledování televize nebo monitoru mrkáme podstatně méně. Snížení frekvence mrkání může způsobit, že se slzný film nemůže dostatečně rozprostřít po povrchu oka a to tzv. „vysychá". Při soustředění se na určitý obraz klesá fyziologická frekvence mrkání a slzy se rychleji odpařují, podobně jako v klimatizované místnosti. 

Několik zásad pro zdravé oči při práci na počítači

  • správná vzdálenost očí od obrazovky je 50 - 70 cm
  • pohled očí má směřovat shora dolů v úhlu pohledu asi 30 stupňů (příznivější poloha víček, a tím lepší zvlhčování oka slznou tekutinou)
  • pravidelné a časté krátké přestávky + oční cviky a časté mrkání
  • zajištění dostatečné vlhkosti vzduchu na pracovišti (větrání, optimální teplota, popř. zvlhčovač vzduchu apod.)
  • pití tekutin (min. 2 litry denně)

(www.ocnibudejovicka.cz)

Slzný film rovněž vyživuje a okysličuje rohovku a chrání povrch oka před infekcí tím, že obsahuje antibakteriální látky, které zajišťují sterilitu očního povrchu. Kromě toho slzný film vyplňuje nerovnosti rohovkového epitelu, čímž udržuje hladký a pravidelný optický povrch pro vznik ostrého obrazu.

Slzný film se skládá ze tří vrstev: mucinové, vodné a tukové, přičemž každá má jinou šířku, specifické složení i funkci:

Hlenová vrstva vzniká produkcí mucinu v pohárkových buňkách epitelu spojivky a dotýká se rohovky. Díky svým hydrofilním vlastnostem umožňuje přilnutí slz na rohovku. Její hlavní funkcí je lubrikace při mrkání a pohybech očí.

Vodní vrstva je produktem slzné žlázy a přídatných žláz a je zodpovědná za vyrovnávání nerovností rohovky, vytvoření hladkého povrchu a odplavování nečistot z povrchu oka. Hlavním úkolem je zvlhčení a výživa rohovky. Obsahuje minerály, elektrolyty a proteiny, rohovce dodává kyslík.

Tuková vrstva - vrchní lipidová vrstva zpomaluje vypařování vodné vrstvy a zabraňuje znečištění slzného filmu. Je bohatá na estery, steroly (cholesterol) a mastné kyseliny.

Pokud dojde k poruše některé ze součásti slzného filmu, nebo je narušena rovnováha mezi tvorbou slz v slzné žláze a jejich odtokem, mezi může se objevit některý ze symptomů syndromu suchého oka.

Při syndromu suchého oka dochází ke snížení produkce slz nebo k nesprávnému složení slzného filmu. Syndrom suchého oka můžeme dnes zařadit mezi civilizační nemoci, protože je značně ovlivněn životním prostředím i naším způsobem života. Patří proto k nejčastějším potížím, se kterými se lidé obracejí na oční lékaře, nebo hledají pomoc a radu v lékárně. Diskomfort v podobě únavy, řezání a pálení očí může mít celou řadu příčin. Pokud je na vině častý pobyt v znečištěném, zakouřeném nebo klimatizovaném prostředí, permanentní používání monitorů při práci nebo soustavné sledování televize, lze režimovými opatřeními, zahrnujícími eliminaci iritačních spouštěčů, potížím ulevit. Vhodné je změnit jídelníček, zaměřit se na dostatek kvalitních tuků a nenasycených mastných kyselin (mořské ryby), vitaminy a stopové prvky (zelenina a ovoce). Je třeba mít ale na paměti, že dlouhodobá nestabilita slzného filmu, kvantitativní i kvalitativní, může vést k poškození oka a také, že příčin může být více, například nošení kontaktních čoček, vysychání sliznic v důsledku hormonálních změn v menopauze nebo v procesu stárnutí organismu, stres, autoimunitní onemocnění nebo užívání některých léků, například antikoncepce aj. Při diagnostice je tedy zapotřebí podrobné anamnézy.

V prevenci i léčbě se již od prvotních příznaků (pocity svědění a vysychání očí) osvědčily tzv. umělé slzy (lubrikancia), které oči hydratují a regenerují a představují symptomatickou léčbu. Cílem je vytvořit stabilní a rovnoměrný slzný film na povrchu oka. 

............

V průběhu září vyzkouší sedm čtenářů Magazínu v rámci testovací rubriky Na vlastní kůži

Oční kapky se zvlhčujícím účinkem VIZIK.

Splní požadované optimální vlastnosti umělých slz a přinesou našim testovatelům úlevu od pocitu suchých očí?

Výsledky uvidíme v říjnu na Magazínu, v článku Sedm statečných.

............

Vizik Oční kapky Zvlhčující vytvářejí sterilní, viskoelastický dlouho ulpívající a čirý ochranný film na rohovce.

  • Obsahují hyaluronát sodný, sodnou sůl kyseliny hyaluronové, který díky své specifické fyzikální vlastnosti vytváří rovnoměrný, stabilní a velmi dlouho na rohovce ulpívající ochranný film, aniž by došlo ke zhoršení vidění.

  • Další složkou je karbomer, který podporuje tvorbu kluzkého a ochranného filmu na rohovce a spojivce. Ve spojení s kyselinou hyaluronovou vzniká ideální nahrazení chybějící slzné tekutiny. 

Oční kapky chrání a zvlhčují povrch oka a činí ho kluzkým.

Oční kapky Vizik Zvlhčující neobsahují konzervační látky, jsou mimořádně dobře snášeny i při dlouhodobém používání a jsou vhodné i pro nositele kontaktních čoček.

Lze používat až 12 měsíců po otevření. Oční kapky Vizik je možné kapat i přes kontaktní čočky

Více ZDE

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie