Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: HYPERPIGMENTACE



Léto pomalu končí, ale slunce má stále sílu. Vracíme se z prosluněných dovolených bohatší o zážitky, fotografie a třeba i nová přátelství. Jaký suvenýr bychom si ale rozhodně přivést nechtěli? Jsou to pihy a jiné tzv. pigmentové skvrny, které se díky opalování na pláži nebo celodenní túře mohou nově objevit v obličeji či dekoltu.

Jak je to s pigmentovými skvrnami a co je způsobuje?

Specializované pigmentové buňky melanocyty produkují tmavý pigment melanin. Melanin nám určuje odstín naší kůže, zbarvení vlasů nebo oční duhovky. Jeho tvorbu stimuluje UV záření, horko, ale také zánětlivé či hormonální faktory. Melanocyty se nacházejí v bazální vrstvě pokožky a také ve vlasových folikulech. Jejich hlavní úkol je chránit naše tělo před škodlivým UV zářením. Když je kůže vystavena slunci, melanocyty začnou produkovat více melaninu, což způsobí, že naše kůže zhnědne a vytvoří tak přirozený ochranný štít. (obr.1) Melanocyty mají charakteristické výběžky, jejichž pomocí dopravují melanin do keratinocytů, nejhojněji zastoupených buněk v pokožce. Melanin absorbuje část UV záření, a tím chrání hlubší vrstvy kůže před poškozením. Je-li působení slunečních paprsků přiměřené, vzniká rovnoměrné opálení. Pokud ale vystavíme pokožku nadměrnému slunečnímu záření po delší časový úsek, a navíc není chráněna dostatečně vysokým SPF faktorem, pak dojde ke zvýšené produkci melaninu a výsledkem může být hyperpigmentace exponované oblasti těla.

1. Působením UV záření vzniká reaktivní kyslík. Když kůže přijde do styku s UV zářením, vytvoří se v ní reaktivní formy kyslíku, což jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit buňky.
2. Melanocyty produkují nadměrné množství melaninu. Melanocyty začnou v reakci na poškození způsobené UV zářením a reaktivními formami kyslíku produkovat více pigmentu. Melanin působí jako částečný sluneční filtr tím, že absorbuje část UV záření.
3Vzniká pigmentace kůže. Nadměrné množství melaninu způsobuje ztmavnutí kůže, což je proces, který běžně nazýváme opalováním.

Hyperpigmentace kůže se klinicky projevuje jako ohraničené nebo difuzní ztmavnutí kůže, které nejčastěji vzniká poruchou tvorby a distribuce melaninu. Častěji se hyperpigmentace objevují u lidí s tmavým fototypem v důsledku intenzivnější syntézy melaninu. Sklon k tvorbě pigmentových skvrn je dědičný, ale tzv. získané dispozice jsou dílem zejména zvýšeného vystavení kůže UV záření (pro vznik hyperpigmentací je nejnebezpečnější UVA záření). 

Mezi další rizikové faktory patří:

  • hormonální změny (např. Chloasma gravidarum změnou hladiny estrogenu u těhotných, dále menopauza)
  • zranění/zánět pokožky (melanocyty se shlukují v poškozené kůži, např. u akné nebo ekzému)
  • reakce na onemocnění (infekční, neurologické - encefalitida, onemocnění jater apod.)
  • nedostatečná výživa (např. nedostatek vit.C, vit.B12)
  • užívání některých léků (hormonální antikoncepce, chlorpromazin aj.)
  • používání nevhodné kosmetiky a parfémů
  • vyšší věk (stárnutím buněk a narušením jejich integrity; zmnožuje se tzv. pigment z opotřebování-lipofuscin)
  • nevodné oblečení, které způsobuje otlaky a odřeniny

Nejčastější typy hyperpigmentací

  • Pihy: geneticky podmíněné zmnožení melaninu v epidermis, častěji u světlejších fototypů. Pihy jsou shluky drobných skvrnek objevujících se převážně na nose a tvářích již v mladším věku. Pihy jsou citlivé na sluneční záření a v zimě obvykle jejich barva slábne.
  • Stařecké skvrny (Lentigo senilis): patří mezi nejviditelnější známky stárnutí spolu s tvorbou vrásek. Počet melanocytů klesá, ale zbývající melanocyty se zvětšují. V oblastech opakovaně vystavených slunečnímu záření se mohou objevit velké pigmentové skvrny, včetně stařeckých skvrn, jaterních skvrn nebo lentiga. Senilní lentigo je běžnou součástí fotostárnoucí kůže a nejčastěji se objevuje po 50. roce věku.
  • Získané hyperpigmentace: kromě nejčastější hyperpigmentace z expozice UV záření je to Chloasma (melasma) hormonale, Chloasma cosmeticum, Chloasma medicamentosum a specifické případy hyperpigmentací, kdy se tmavá ložiska tvoří například po poraněních kůže, po zánětlivých projevech typu akné, ale i po kosmetických zákrocích jako je chemický peeling či laserové ošetření.

Skvrna na tváři, stín na duši

Zatímco vrozené pihy mohou být „rošťácké" nebo „roztomilé", na získané pigmentové skvrny nikdo nepěje ódy, ani o nich neskládá básně. Naopak, trápí jako estetický problém zejména ženy po čtyřicítce. Kromě prevence v podobě ochrany pleti před UV zářením je zde snaha řešit tyto „vady na kráse" hned v počáteční fázi vhodnými dermokosmetickými přípravky, většinou na bázi alfa-hydroxykyseliny (AHA, nebo také tzv. ovocných kyselin), které vykazují exfoliačníi a depigmentační účinek. Mezi nejčastější zástupce AHA kyselin v boji proti hyperpigmentacím patří kys. citronová, kys. mléčná, kys. vinná a kys. glykolová. AHA kyseliny bojují proti pigmentovým skvrnám, zjemňují vrásky a projasňují pleť. Hodí se zejména pro zralou a suchou pleť, protože v ní dokáží lépe udržet vlhkost. Z beta-hydroxykyselin (AHB) je účinná kys. salicylová, která má kromě exfoliační funkce také antibakteriální a protizánětlivé účinky, čímž zmírňuje podráždění pleti. Ve vyšších koncentracích využívá AHA kyselin chemický peeling, který je finančně nákladnější metodou, která má dále řadu omezení, například načasování v době, kdy slunce není tak intenzivní a pokožka se lépe hojí (ideálně v podzimních a zimních měsících roku).

Redukce pigmentových skvrn ve dvou krocích

Redupetin je řada speciálních dermatologických produktů pro redukci hyperpigmentace: sluneční skvrny, stařecké skvrny, pozánětlivá pigmentace či hormonálně podmíněná pigmentace. Nabízí finančně dostupný režim domácí péče, a to kombinací ošetření intenzivním dermokrémem + běžnou udržovací péči denním krémem s SPF20. Péče kombinuje sílu AHA kyselin a přírodními rostlinnými extrakty a oleji.

1. krok: Cílená péče na noc

Redupetin dermatologický krém 20 ml

  • Viditelně zesvětluje postižená místa a předchází vzniku nových
  • Vyrovnává barevný tón pleti a zlepšuje její strukturu
  • Klinicky prokázaný účinek
  • Neobsahuje konzervační látky, parabeny, barviva, parafínové a silikonové oleje, PEG sloučeniny

Účinné látky:

AHA kyseliny: kys. citrónová a kys.mléčná

  • Depigmentační účinek
  • Šetrně odstraňují kožní buňky z povrchu pleti
  • Vyrovnávají nepravidelný tón pleti

Řeřicha setá (Lepidium sativum) - extrakt z klíčků

  • Reguluje nadměrnou tvorbu melaninu
  • Cíleně redukuje pigmentové skvrny bez zesvětlení okolní pokožky
  • V kombinaci s isoflavonem ze sóji působí protizánětlivě a chrání buňky před oxidačním poškozením

Kyselina salicylová

  • Regeneruje pleť a posiluje její odolnost
  • Má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti

2. krok: Denní péče pro ochranu pleti

Redupetin denní krém SPF20 50 ml

  • Extrakt z klíčků řeřichy působí proti nadměrné tvorbě melaninu
  • Olej z kamélie pomáhá sjednocovat vzhled pleti a intenzivně o ni pečuje. Hydratuje a vyživuje pokožku. Chrání pokožku před volnými radikály. Zvyšuje pružnost pleti
  • Ochranný faktor SPF 20 pro prevenci vzniku nových pigmentových skvrn

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Více na https://www.drtheiss.cz/eshop/redupetin

JAK SE VYHNOUT DEHYDRATACI?

MENOPAUZÁLNÍ KOMFORT NENÍ VÝSADOU VYVOLENÝCH

STOP KŘEČÍM

Zpět

15 LET OD PRVNÍHO KONGRESU

V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.

TÝDEN MOZKU 2025

Druhý březnový týden (od 10. do 16. 3. 2025) bude opět patřit festivalu Týden mozku. Letošní, již 26. ročník, nabídne široké veřejnosti jedinečnou příležitost nahlédnout do světa neurovědy a porozumět funkcím lidské mysli. Akce představí nejnovější vědecké poznatky, ale také praktické tipy, jak mozek udržet v kondici. Týden mozku pořádá Akademie věd ČR v Praze, Brně a dalších městech po celé republice. Andrea Pačesová z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR například vysvětlí, jak mohou neuropeptidy pomoci v léčbě neurodegenerativních nemocí a obezity. Filip Smolík z Psychologického ústavu AV ČR odhalí, jak lidská mysl zpracovává jazyk a jak se vyvíjí naše schopnost mluvit. Účastníci workshopu prozkoumají fascinující svět biologických hodin, které se synchronizují pomocí světla, ale přitom fungují i v naprosté tmě. Vstup na všechny akce festivalu je zdarma, na některé je ale nutná rezervace. Všechny informace na www.tydenmozku.cz.

V DUBNU V BRNĚ

Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR

JUBILEJNÍ X. ON-LINE KONGRES HEALTHCOMMU

Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.

DOPORUČUJEME