V dnešní uspěchané době, pracovním tempu s požadavky na výkon, nás stres provází na každém kroku. Od náročných pracovních povinností přes vztahové problémy až po neustálé bombardování informacemi - naše tělo je tak neustále v pohotovosti. Stres může být způsoben mnoha důvody a každý člověk na něj reaguje jinak. Co víme s jistotou je, že lidský organismus je dobře vybaven pro zvládání stresu v malých dávkách. Když se stres stane chronickým, může mít ale vážné následky pro naše zdraví - od oslabení imunity až po psychické problémy. Stres ovlivňuje prakticky všechny systémy těla včetně muskuloskeletálního, respiračního, kardiovaskulárního, endokrinního, gastrointestinálního, nervového a reprodukčního systému.1 Některé rostlinné látky nám mohou pomoci se se stresem lépe vyrovnat. Řeč je o adaptogenech. Používání specifických bylin, jako jsou adaptogeny, může pomoci aktivovat stav odpočinku a například i správného trávení, aby tělo mohlo zlepšit vlastní odolnost vůči stresu.
Adaptogeny se nacházejí v některých houbách a bylinách. U bylin se látky získávají z kořenů, květů, ale i z dalších částí rostliny. Adaptogenní látky pomáhají tělu vyrovnat se se stresem a po stresové situaci obnovit zpět hormonální rovnováhu. Působí na osu hypotalamus-hypofýza-nadledvinky (HPA), která reguluje reakci organismu na stres. Tyto látky tak dokáží regulovat produkci stresových hormonů.
................
V čase, kdy našich sedm čtenářů - Sedm statečných - testuje na vlastní kůži vlastnosti a benefity doplňků stravy JAMIESON z řady „Bylinné extrakty", které obsahují rostlinné adaptogeny Ašvaganda, Maca a Sibiřský ženšen, si pojďme o těchto významných představitelích adaptogenů povědět více.
................
Ašvaganda (Ashwagandha, Indický ženšen, Vitánie snodárná) vyniká schopností snižovat stres a zlepšovat aktuální duševní stav. Je vyhledávána pro své vitalizační až energizující účinky. Český název odkazuje na dobrý vliv byliny na spánek a relaxaci, neboť zlepšuje psychickou kondici a posiluje tak duševní zdraví i spánek.
Zlepšuje ale také výkonnost svalů a nervového systému u sportovců, jejich psychomotorickou koordinaci a zkracuje reakční dobu.
Studie prokázaly, že bylina zvyšuje aktivitu buněk zodpovědných za boj s infekcemi. Ašvaganda (kořen) obsahuje velké množství účinných látek, jako jsou flavonoidy, alkaloidy, saponiny a laktony a řadu minerálů a vitaminu C, které podporují imunitní systém. Účinné látky v bylině působí protizánětlivě, antibakteriálně a antioxidačně.
Ašvaganda také podporuje harmonické trávení, fyzickou výdrž a potenci. Když se poprvé objevila v Evropě, byla nejprve vnímána jako afrodiziakum. Vědělo se totiž, že v zemích jejího původu z ní popíjeli nápoj během svateb a tantrických obřadů. A bylina skutečně posiluje sexuální energii obou pohlaví.
.............
Naši čtenáři právě testují
.............
Maca (Peruánský ženšen)
Také kořen peruánské rostliny rostliny Maca byl Inky považován za afrodiziakum, užívali ho pro posilování psychické a fyzické odolnosti a k dodání energie. První písemná zmínka o tomto kořenu (v kronice španělských dobyvatelů And, 1553) uvádí, že „...bojovníci Inků a Španělů konzumovali před bojem velké množství kořenu macy pro podporu bojového ducha a výdrže." Maca se dnes řadí mezi adaptogeny, protože napomáhá schopnosti těla lépe se přizpůsobit okolním podmínkám. Obnovuje hormonální rovnováhu, pomáhá při sexuální dysfunkci a podporuje plodnost.
Kvůli svému bohatému nutričnímu složení maca neunikla pozornosti farmaceutického a medicinského výzkumu. Maca je bohatá na obrovské množství živin - vitaminy: A, B1, B2, B3, C, D a E, minerály a stopové prvky: železo, hořčík, měď, zinek, sodík, draslík, vápník, fosfor, síra, bizmut, křemík, bór a jód, a taktéž proteiny, enzymy, aminokyseliny, vlákninu, komplexní alkaloidy a steroly i další unikátní složky, tzv. makeány a makamidy - právě ty napomáhají výrazně nastartovat organismus, zvyšovat jeho sílu a výkon.
Za unikátní považují vědci schopnost macy přirozenou cestou nastolit v těle hormonální rovnováhu. Ojedinělé složení živin ovlivňuje endokrinní systém - maca totiž obsahuje množství stavebních látek, které jsou nenahraditelnými složkami hormonů, a tělo si z nich hormony dokáže přirozeně vyrábět. Právě díky nastolení hormonální balance se daří mace zároveň vyladit rozladěné životní pochody a navrátit tak tělu fyzické i psychické zdraví.
S bohatým obsahem živin v kořenu macy souvisí její schopnost pozitivně ovlivnit emocionální stav. Pomáhá zmírnit vnímání úzkosti a stresu a zvládat nervové napětí. Stabilizuje náladovost a deprese. Příznivě účinkuje při únavě - má jedinečný efekt při chronickém únavovém syndromu. K nejznámějším tradičním způsobům použití macy pro tento účel patřilo její přidávání do speciálních čajů během tanečních ceremoniálů Inků, což přispívalo k uvolnění a nastolení radostné mysli účastníků.
S vysokým obsahem výživných látek a se schopností macy vyrovnávat hladinu hormonů souvisí také její vliv na zlepšení kvality pokožky - čistí pleť od pigmentových skvrn a pomáhá při akné, pokud akné souvisí s hormonální nerovnováhou.
.............
Naši čtenáři právě testují
.............
Sibiřský ženšen
Kořen ženšenu byl od nepaměti v hledáčku těch, kteří si chtěli „udržet mládí". Jedná se o bylinu známou již téměř 5 tisíc let, pocházející z východní Asie (Čína, Japonsko, Korea, ruská Sibiř), která výrazně podporuje fyzickou a duševní výkonnost a snižuje únavu a vyčerpání. Jako adaptogen urychluje psychickou a fyzickou regeneraci, dokáže zvýšit obranyschopnost organismu proti infekcím a alergiím a snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi. Také ženšen je považován za afrodiziakum, a i on je součástí řady výzkumů, které se snaží odhalit jeho potenciální výhody pro lidské zdraví.
Sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus) není skutečný ženšen, je tak ale často označován, protože s ženšenem pravým sdílí řadu podobných vlastností i způsobů využití. Eleuterokok pochází ze Sibiře a z východní Asie a k jeho biologicky aktivním složkám patří eleutherosidy, polysacharidy, lignany, silice, fytosteroly, kumariny, antokyany a další látky. Díky nim je využíván při obnově duševních a kognitivních funkcí, pro udržení fyzického a duševního zdraví, pro normální krevní oběh, normální hladinu cukru v krvi. Má pozitivní účinky na krevní tlak a přirozenou obranyschopnost. Patří mezi antioxidanty. Podporuje rychlou rekonvalescenci.
.............
Naši čtenáři právě testují
.............
Představili jsme si zástupce některých rostlin, jejichž kult přežívá tisíciletí. Jsou nejen prostředky k udržení mládí a energie. Mohou pomoci mladým lidem s překonáváním stresu moderní doby, ale také zmírňovat některé nepříznivé projevy fyzického a psychického stárnutí u starší generace. Adaptogeny jsou stále v kurzu!
Cítili naši testovatelé po měsíci užívání větší klid a příval nové energie? Pozorovali zlepšení pokožky? Hodnocení tří produktů s adaptogenním účinkem si čtenáři Magazínu přečtou v listopadovém vydání.
-red-
Literatura:Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.
K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.