Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PODPORA ZDRAVÍ SILNÝMI ANTIOXIDANTY



V době, kdy jsme neustále ohrožováni různými bakteriemi a viry, je zapotřebí dennodenně účinně podporovat naši imunitu vhodnou stravou bohatou na vitamíny a bioflavonoidy, popřípadě výživovými doplňky s jejich obsahem.

Vědecké studie poukazují na mnohonásobně vyšší účinek vitamínu C v kombinaci s bioflavonoidy. Kombinace těchto složek je výstižným příkladem synergického působení. Zatímco bioflavonoidy podporují, zlepšují vstřebatelnost a účinnost vitaminu C v organismu, vitamin C příznivě ovlivňuje biologickou účinnost bioflavonoidů. Vitamin C také zpomaluje rozpad bioflavonoidů v organismu, čímž prodlužuje jejich antioxidační a protizánětlivé účinky. Velký význam má také schopnost bioflavonoidů bránit oxidaci vitamínu C. Jedinečnou podporou naší imunity je i prokázán společný antimikrobiální efekt.

Mezi nejvýznamnější bioflavonoidy řadíme kvercetin, rutin, hesperidin, resveratrol a piperin, obsazené například v Jamieson Vitamin C Premium Complex s bioflavonoidy.

Doplněk stravy JAMIESON VITAMÍN C PREMIUM S BIOFLAVONOIDY 600mg 120tbl

- Vitamín C s obsahem bioflavonoidů - rutinu, hesperidinu, kvercetinu a rostlinných výtažků

- Podporuje imunitní a nervový systém, tvorbu kolagenu, správnou funkci kostí, kloubů, svalů a zubů

- Zepšuje propustnost krevních cév a chrání před oxidačním stresem 

Kvercetin nabízí množství potenciálních terapeutických použití při prevenci civilizačních chorob

Kvercetin se proslavil především jako vysoce účinné přírodní antihistaminikum, přičemž se používá jako první volba při senné rýmě nebo i jiných formách alergických reakcí. Antihistaminický účinek je založen na inhibici tvorby a uvolňování histaminu a jiných alergenních / zánětlivých látek, a to pravděpodobně stabilizací buněčné membrány žírných buněk - mastocytů.

Zdá se, že kvercetin vykazuje antibakteriální aktivitu vůči téměř všem kmenům bakterií, které způsobují respirační, gastrointestinální, kožní a močové poruchy. Ve vědecké studii byl prokázán protivirový účinek, konkrétně na virus herpes simplex, respirační syncitiální virus a adenovirus. Je několik důkazů, že flavonoidy v jejich glykonové formě mají silnější inhibiční účinek na infekčnost rotaviru než flavonoidy v aglykonové formě.

Kvercetin inhibuje aktivitu cyklooxygenázy a lipooxygenázy, čímž snižuje tvorbu zánětlivých mediátorů. Díky schopnosti inhibovat xantin oxidázu brání tvorbě kyseliny močové, což se využívá při zmírňování příznaků dny.

Studie naznačila, že silný antioxidant kvercetin chrání mozkové buňky před oxidativním stresem, procesem poškozování tkání spojovaným s Alzheimerovou a jiným neurodegenerativními poruchami. Zdá se, že kvercetin chrání mozkové funkce inhibováním tvorby vláknovitého amyloidu-beta, senilního povlaku v mozku s Alzheimerovou chorobou.

V různých studiích na zvířatech a in vitro se ukázalo, že kvercetin inhibuje růst rakovinových buněk rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty a plic. Prostřednictvím svých antioxidačních vlastností brání reaktivním formám kyslíku v poškozování DNA, které vede k mutačním změnám. V jiné studii vykázal kvercetin inhibiční účinek na růst melanomu a také ovlivnil invazivní a metastatický potenciál u myší.

Příjem antioxidantu kvercetinu chrání před ischemickou chorobou srdeční způsobenou oxidovaným LDL. Pravidelný příjem flavonoidů v potravě může redukovat riziko úmrtí na IChS u starších mužů. Navíc jiná studie hlásí nepřímou úměrnost mezi příjmem kvercetinu a hladiny celkového cholesterolu v krvi. 

Doplněk stravy JAMIESON KVERCETIN 500 MG S VITAMÍNEM C 250mg 45tbl

- Rostlinný bioflavonoid se silnými antioxidačními účinky

- Spolu s vitamínem C si vzájemně zvyšují svoji biologickou využitelnost, čímž zvyšují své účinky

- Přispívají ke správné činnosti imunitního systému, nervové soustavy a psychiky a ke snížení únavy a vyčerpání 

Kromě již zmíněných vysoce prospěšných účinků kvercetinu, se s tímto bioflavonoidem můžeme potkat i při dalších onemocněních, například osteoporózy, peptickém vředu, prostatitidě, ale i při komplikacích s diabetem nebo poruchách oka.

Pro výše uvedené skutečnosti je zřejmé, že o bioflavonoidech (i v kombinaci s vitamínem C) budeme ještě hodně slyšet. Jejich prokázané benefity pro naše zdraví jsou nezpochybnitelné a jistě budou předmětem dalšího zkoumání v preventivní a podpořené medikamentózní léčbě. 

Jamieson Laboratories je nejstarším a největším kanadským výrobcem a distributorem přírodních vitamínů, minerálů, koncentrovaných výživových doplňků, bylinek a botanických léků. Důsledně již 100 let přichází na trh s inovativními produkty nejvyšší kvality, čistoty a bezpečnosti. Už od roku 1922 si společnost získává uznání za kvalitu a inovaci vyráběných přírodních vitamínů. VYSOKÁ ÚČINNOST a garantovaná ABSOLUTNÍ KLINICKÁ ČISTOTA každého produktu je zabezpečena propracovaným systémem výběru těch nejkvalitnějších surovin ze světově nejčistších zdrojů.


Redakční tip:

Oslavte s Jamieson Laboratories 100 let a zapojte se v průběhu dubna a května do soutěže v rubrice SOUTĚŽE A TESTY!

Vstupte do soutěže ZDE

 


Článek je firemním sdělením společnosti Jamieson Laboratories Ltd. 

Literatura:
1. Lombard K. A.: Investigation of the flavonol quercetin in onion (Allium cepa L.) by high-performance liquid chromatography (HPLC) and spectrophotometric methodology; J. of Food Composit. and Analysis, 2005.
2. Thornhill S. M., Kelly A. M.: Natural treatment of perennial allergic rhinitis; Alt. Med. Rev., 2000.
3. Rigano D. a kol.: Antibacterial activity of flavonoids and phenylpropanoids from Marrubium globosum ssp. libanoticum; Phytother. Res., Dec. 2006.
4. Kim H. P. a kol.: Effects of naturally-occurring flavonoids and bioflavonoids on epidermal cyclooxygenase and lipoxygenase from guinea-pigs; Prostaglandins Leukot. Essent. Fatty Acids, 1998.
5. Yoshimoto T. a kol.: Flavonoids: potent inhibitors of arachidonate 5-lipoxygenase; Biochem. Biophys. Res. Commun., 1983.
6. Plakas S.M. a kol.: Absence of overt toxicity from feeding the flavonol, quercetin, to rainbow trout (Salmo gairdneri); Food Chem. Toxicol., 1985.
7. Knekt P. a kol.: Dietary flavonoids and the risk of lung cancer and other malignant neoplasms; Am. J. Epidemiol., 1997.
8. Caltagirone S. a kol.: Flavonoids apigenin and quercetin inhibit melanoma growth and metastatic potential; Int. J. Cancer, 2000.
9. Varadkar P. a kol.: Modulation of radiation-induced protein kinase C activity by phenolics; J. Radiol. Prot., 2001.
10. Hertog M. G. a kol.: Flavonoid intake and long-term risk of coronary heart disease and cancer in the seven countries study; Arch. Intern. Med., 1995.
11. Tzeng SH, Ko WC, Ko FN, Teng CM. Inhibition of platelet aggregation by some flavonoids. Thromb Res 1991.
12. Chang W.S. a kol.: Inhibitory effects of Flavonoids on xanthine oxidase; Anticancer Res., 1993.
13. Iio M. a kol.: Effects of flavonoids on xanthine oxidase as well as on cytochrome C reduction by milk xanthine oxidase; J. Nutr. Sci. Vitaminol. (Tokyo), 1986.
14. Heo H. J. a kol.: Apple Phenolics Protect in Vitro Oxidative Stress-induced Neuronal Cell Death; J. Food Sci., 2004.
15. Wang H. K. a kol.: Recent advances in the discovery and development of flavonoids and their analogues as antitumor and anti-HIV agents; Adv. Exp. Med. Biol., 1998.
16. Bae E. A. a kol: In vitro inhibitory effect of some flavonoids on rotavirus infectivity; Biol. Pharm. Bull., 2000.


Inzerce

Zpět

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024.

SVĚTOVÝ DEN ARTRITIDY, OSTEOPORÓZY, MYOZITIDY A PSORIÁZY

Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.

ZPRÁVA O ČERNÉM KAŠLI

K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.

DOPORUČUJEME