Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyNOVĚ BENEFITY OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCES podzimem přijde vlna nachlazení, ale i chřipek, které jsou pro starší a oslabené osoby velkým rizikem. Lékaři, tak jako každý rok, doporučují očkování, a to nejlépe od druhé poloviny října.

Klasické chřipkové onemocnění nepostihuje jen dýchací cesty, může dojít k zápalu plic, k zánětu pohrudnice nebo srdečního svalu, nebezpečná je i encefalitida a meningitida.

 

Senioři a chřipka

„U nás každý rok zemře v důsledku chřipkového onemocnění stejný počet osob, kolik je obyvatel například Valtic, tedy asi 20 tisíc lidí," tvrdí MUDr. Lukáš Kohout z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol v Praze.

„Byli jsme zvyklí, že očkujeme jen děti," říká prof. MUDr. Eva Topinková, přednostka Geriatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. „Dospělí a staří lidé se obvykle domnívají, že mají dobrou imunitu, ale tak to není. Stárnutí je spojeno s častějšími infekcemi a s chronickými nemocemi, které jsme si během života ,vyrobili'."

Na oslabený epitel mohou nasednout další infekce, a tak chřipka může poškodit další orgány. Mohou se objevit kardiovaskulárních potíže, cévní mozkové příhody a dekompenzace diabetu. Například astmatici mají při onemocnění chřipkou dvanáctkrát vyšší riziko úmrtí, velmi závažný je i chřipkový zápal plic, kterému i přes intenzivní lékařskou péči podlehne až polovina pacientů.

Prof. Topinková uvedla informace ze dvou zahraničních studií, které znějí velmi optimisticky: pravidelné očkování proti chřipce snižuje kardiovaskulární riziko. Přesto je u nás, na rozdíl od ostatních vyspělých i méně vyspělých států, nízká proočkovanost. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby bylo proti chřipce naočkováno alespoň 75 procent osob ve věku nad 65 let. I když je u nás naočkováno 25 procent starších osob, ve Velké Británii je to celých 70 procent.

Benefit je významnější než riziko

Lékaři doporučují i očkování mladších osob, především v těch rodinách, kde žijí i starší lidé. Opakujícím se problémem je - v některých zdravotnických a sociálních zařízeních - nedostatek vstřícnosti a pochopení personálu v tom smyslu, že právě ti, kteří se starají o ohrožené seniory, by měli jít příkladem a chránit je i sebe. A stále ještě někteří odpírači opakují tvrzení, že i přes absolvované očkování mohou dostat anebo dostali chřipku (a totéž platí i u očkování proti covidu). Ano, může se to stát, především u starších a nemocných, ale vakcinace chrání před vážnými komplikacemi nemoci, před pobytem v nemocnici a rizikem úmrtí. 

Tiskové konference se zúčastnila i televizní a rozhlasová moderátorka Saskia Burešová, která se nechává proti chřipce pravidelně očkovat již řadu let. Na snímku spolu s prof. Topinkovou a prof. Moťovskou (v pořadí z levé strany)

Nové studie o očkování

Informaci o nových výsledcích studií potvrzuje i prof. MUDr. Zuzana Moťovská, Ph.D., z Kardiologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady:

Studie z roku 2021 potvrzuje skutečnost, že očkování proti chřipce zásadně snižuje riziko smrti u pacientů s ischemickou srdeční chorobou a po infarktu myokardu. Někteří pacienti po kardiovaskulární příhodě byli naočkování prakticky ihned, už během hospitalizace.

Studie z roku 2022 prokázala. Že očkování snižuje riziko srdečního selhání.

Prevence je klasika

Jako prevence chřipky se doporučuje klasické pravidlo 3 R: ruce - roušky - rozestupy. (Slovo ruce, jak všichni chápeme, znamená jejich správné a časté mytíJ.) A při léčení samozřejmě pomáhají nové léky, například isoprinosine, který se někdy podává i preventivně.

Novinka pro „starší a pokročilé"

Letos je k dispozici nová vakcína, která je určena pro vyšší věk a nemocné. Efluelda1 je tetravalentní vakcína, která obsahuje oproti standardní očkovací látce čtyřikrát větší množství antigenu. Zvyšuje se tak imunogenní reakce organismu, ochrana před onemocněním anebo před jeho těžkým průběhem. Díky zvýšenému množství antigenu je určena především pro posílení ochrany zdraví osob nad 60 let. Pro starší 65 let je stejně jako ostatní vakcíny plně hrazena ze zdravotního pojištění.

A jedna optimistická zpráva na závěr: Vyvíjí se vakcíny proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě!

Mgr. Jana Ulíková

Zdroje: Tisková konference na téma: Začíná chřipková sezóna - jste na ni připraveni? (4. 10. 2023, https://www.stop-chripce.cz/)

1. Aktuální SPC Efluelda injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce, https://vakciny.avenier.cz/userfiles/file/efluelda-spc%202022.pdf

ANTIVIROTIKA PROKAZATELNĚ SNÍŽILA RIZIKO ÚMRTÍ LIDÍ S TĚŽKÝM COVIDEM

https://www.stop-chripce.cz/#prevence

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie