
Mravenčí práce - tak by se dalo nazvat úsilí lékařů objevit včas cukrovku, selhávající ledviny nebo srdce. Všechny tři nemoci se totiž obratně schovávají a téměř nijak na sebe zpočátku neupozorňují. Když už se to však stane, pacientovi doživotně značně ztrpčí život. A pokud lékař narazí na jednu z nich, je velice pravděpodobné, že ve skrytu už číhají další dvě. Srdce, ledviny a nemoci metabolismu, jako je právě cukrovka, jsou totiž „spojené nádoby".
Chronické srdeční selhání postihuje více než 60 milionů lidí na celém světě, v ČR je nejčastější příčinou hospitalizace u lidí nad 65 let. V příštích 25 letech lze dle odborníků očekávat 50% nárůst hospitalizací pro srdeční selhání. Obecně kardiologové odhadují, že v roce 2030 se bude v Česku léčit až 600 000 nemocných s touto diagnózou. Mezi nejčastější příznaky srdečního selhání patří dušnost, otoky nohou a únava. Příčiny selhání srdce jsou různé, může je mít na svědomí například prodělaný infarkt, chlopenní vada, neléčený vysoký krevní tlak či arytmie.
Při chronickém onemocnění ledvin (CKD) postupně ledviny ztrácejí svou funkci. Zpočátku si pacient nemoci nemusí ani všimnout, může ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky. CKD postihuje až 10 % populace, trpí jím 1 z 5 mužů a 1 ze 4 žen ve věku 65 až 74 let. CKD je jednou z chronických komplikací diabetu (1. i 2. typu).
Dlouhodobé zvýšení hladiny cukru v krvi může vést k poškození řady orgánů v těle, například ledvin, srdce, očí či nervů. Zpočátku se cukrovka výrazně neprojevuje, později lidé pociťují žízeň, častěji chodí na toaletu, jsou unavení, mají hlad, cítí mravenčení v rukou a nohou, vidí rozmazaně a hojí se jim hůře poranění. Závažným komplikacím lze předejít úpravou životního stylu a užíváním moderních léků.
„Jednotlivé nemoci se tiše rozvíjí i 10 let, než pacient něco opravdu pocítí. Pokud chodí na preventivní prohlídky, projeví se znaky, že se v těle děje něco nekalého, včas. Pak je ale třeba pátrat i po dalších nemocech, které mohou s tou původní souviset. Když pacientovi začíná selhávat srdce, ovlivňuje to i funkci ledvin a naopak. Změny v organismu, které vedou k cukrovce 2. typu, často zároveň zvyšují krevní tlak, jenž škodí srdci i ledvinám," vysvětluje MUDr. Michal Krčma, Ph.D., vedoucí lékař diabetologického centra FN Plzeň.
Spojené nádoby
Podle specialistů trpí 60 % pacientů s chronicky poškozenými ledvinami zároveň kardiovaskulárním onemocněním. Přibližně u 1 ze 3 pacientů s cukrovkou 2. typu nefunguje správně srdce. Až 40 % pacientů s diabetem má i chronické onemocnění ledvin - zvýšená hladina cukru je poškozuje a jizví. Proto je dle expertů nutné již od začátku onemocnění pravidelně sledovat pacientovo srdce a ledviny, i když má stabilní hladinu cukru.
„Selhání ledvin nijak nebolí, odhadem 5-10 let se rozvíjí a člověk to nijak nepocítí. Když ano, tak je téměř pozdě. Stačí přitom chodit na preventivní prohlídky, kde se měří hladina kreatininu v krvi a nejlépe i bílkovina v moči a ty jasně odhalí, zda je s ledvinami vše v pořádku nebo ne," říká MUDr. Krčma.
Stejně tak je v rámci prevence možné měřit hladinu natriuretických peptidů, které ukazují na možné selhání srdce. Pro prevenci diabetu lze sledovat hladinu cukru v krvi nalačno, což je také běžnou součástí preventivní prohlídky.
.................
Srdeční insuficence a srdeční selhání jsou spojeny s patologickou aktivací neurohumorálních mechanismů (především osy renin-angiotenzin-aldosteron, RAAS), které vedou k retenci sodíku a vody, vazokonstrikci, patologickému buněčnému růstu a srdeční fibróze, čímž dochází k potenciaci progrese srdečního selhání. Fyziologickým protimechanismem takovéto patologické aktivace osy RAAS je systém natriuretických peptidů. Ty mají vazodilatační účinek, zvyšují natriurézu a diurézu, inhibují buněčný růst a snižují aktivitu sympatiku, který zrychluje srdeční činnost.
.................
Malé krůčky v prevenci, velká naděje na snížení rizika
„Všechny tři zmiňované nemoci se často pojí s obezitou a vyšším věkem. Přibývá chronických selhání ledvin, srdce i cukrovky. Minimálně rozvoji diabetu a srdečního selhání lze částečně předejít úpravou životního stylu a v případě, že nám genetika rozdala ‚špatné karty', alespoň oddálit jejich plné rozvinutí. V tom nám mohou pomoci některé moderní léky, například ze skupiny gliflozinů. Včasné nasazení léčby snižuje u rizikové populace počet hospitalizací pro selhání srdce o 25-30 %, snižuje úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění a oddaluje dialýzu o řadu let," říká MUDr. Krčma.
Aby dosud zdravý člověk udělal maximum možného pro prevenci těchto metabolických onemocnění, stačí podle MUDr. Krčmy po malých krůčcích upravit životní styl na jeho zdravější variantu: ujít o pár set kroků denně více, o několik pater do schodů více, sníst o jeden koblížek méně.
„Zpočátku stačí málo a zásadně to změní budoucnost. Když už musíme zasahovat my, jde o velké skoky, které bolí," dodává odborník.
O srdečním selhání více na www.srdcedycha.cz
O diabetu více na www.osladtocukrovce.cz
Na obou stránkách si můžete také otestovat svá rizika.
Zdroj: Tisková zpráva Nemoci srdce, ledvin a metabolismu se řadu let schovávají, MaVe PR
NEMOCNÉ LEDVINY TIŠE KRADOU ROKY ŽIVOTA
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Druhý březnový týden (od 10. do 16. 3. 2025) bude opět patřit festivalu Týden mozku. Letošní, již 26. ročník, nabídne široké veřejnosti jedinečnou příležitost nahlédnout do světa neurovědy a porozumět funkcím lidské mysli. Akce představí nejnovější vědecké poznatky, ale také praktické tipy, jak mozek udržet v kondici. Týden mozku pořádá Akademie věd ČR v Praze, Brně a dalších městech po celé republice. Andrea Pačesová z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR například vysvětlí, jak mohou neuropeptidy pomoci v léčbě neurodegenerativních nemocí a obezity. Filip Smolík z Psychologického ústavu AV ČR odhalí, jak lidská mysl zpracovává jazyk a jak se vyvíjí naše schopnost mluvit. Účastníci workshopu prozkoumají fascinující svět biologických hodin, které se synchronizují pomocí světla, ale přitom fungují i v naprosté tmě. Vstup na všechny akce festivalu je zdarma, na některé je ale nutná rezervace. Všechny informace na www.tydenmozku.cz.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.