
Potí se všichni lidé a některá zvířata. Primární funkcí potu je odvádět vodu na povrch těla, abychom se mohli ochlazovat. K tomu nám slouží až čtyři miliony drobných potních žláz v lidské kůži. Ochladit organismus je vhodné, pokud trávíme den na slunci nebo vykonáváme nějakou fyzickou námahu. V takovém případě je možné vypotit až několik litrů vody denně. Ale co způsobuje pocení, když ležíme v noci v posteli?
Budíte se v propoceném pyžamu? Může jít o příznak vážné nemoci
Pocení je normální fyziologický proces a musí k němu docházet i ve spánku. Pokud se však probudíme uprostřed noci a vstaneme z postele tak propocené, že musíme ložní prádlo převléknout, zajisté se nejedná o běžný stav. Nadměrné noční pocení je překvapivě častým problémem, který narušuje nejen spánek, ale také snižuje kvalitu celého následujícího dne. Nejenom proto je vhodné takovou situaci co nejdříve vyřešit - mohlo by se totiž jednat o příznak začínající nemoci, ze které se může vyklubat dokonce i závažná onkologická diagnóza.
Zdravotní problémy, které mohou způsobovat noční pocení
Pocení může být způsobeno hormonální nerovnováhou, která je součástí menopauzy. To se může týkat až 80 % žen v přechodu, ačkoli toto číslo je pouhý odhad - ne každá žena se totiž se svými návaly horka svěřuje svému lékaři. Ke kolísání hladin hormonů dochází samozřejmě i během těhotenství, obzvlášť často se vyskytuje v průběhu třetího trimestru. Na druhou stranu se tak projevují i různé poruchy funkce štítné žlázy, samozřejmě u obou pohlaví, proto by nadměrné pocení neměl podcenit žádný zodpovědný člověk.
Na infekční nemoc tělo reaguje imunitní odpovědí, jejíž součástí je zvýšení tělesné teploty, někdy až rozvoj horečky.
„Zvýšení i pokles tělesné teploty jsou doprovázené pocením. Zvýšení tělesné teploty je někdy provázeno zimnicí. Horečka, pocení a zimnice zkrátka patří k sobě. Může se jednat o téměř cokoli od chřipky přes angínu a zápal plic až po některé druhy rakoviny, například leukémii. Leukémie mohou způsobovat zvýšení tělesné teploty samy o sobě, nebo vést k rozvoji závažné infekce, která je spojena se zvýšením tělesné teploty," vysvětluje prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D. z Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a FN Brno.
I leukémie se dále dělí na několik typů, které se projevují různě, pokaždé při ní však dochází k poruše tvorby bílých krvinek (leukocytů) - buněk odpovědných za naši imunitu. Pokud jich je příliš málo, jsme náchylní k infekcím a náš imunitní systém bude muset častěji řešit nákazu horečkou. Jindy se bílé krvinky začnou nekontrolovaně množit, avšak zároveň neplní svůj hlavní účel. Zbylé leukocyty tyto rakovinné mutanty správně vyhodnotí jako hrozbu a pokusí se je zneškodnit. Opět tak dochází k imunitní reakci, při níž se zvyšuje horečka a pravděpodobnost probdělé a propocené noci.
„Pokud k nočnímu pocení dochází pravidelně po dobu několika týdnů, je nejvyšší čas navštívit lékaře a v ideálním případě vyloučit toto nebezpečné onemocnění. Pokud se potvrdí, je většinou potřeba začít co nejdříve s léčbou. Dnes už je možná léčba nejen pomocí chemoterapie, ale stále častěji také prostřednictvím cílené terapie a imunoterapie včetně speciálně upravených vlastních lymfocytů pacienta. Při správně diagnostikovaném onemocnění a vhodně zvolené terapii dosahujeme dramaticky lepších léčebných výsledků a výrazného zvýšení kvality života pacientů," vysvětluje profesor Doubek.
Vedlejší účinky některých léků
Noční pocení mohou kromě nemocí jako takových způsobovat i některé léky. Nejčastějšími pachateli jsou antidepresiva, dále například některé léky na cukrovku a pochopitelně přípravky ovlivňující endokrinní systém.
Jak zkrotit pocení
Pokud však žádné léky neberete, může být na vině příliš vysoká teplota v ložnici. Zkuste stáhnout termostat pod dvacet stupňů, odložte pyžamo nebo zvolte lehkou letní přikrývku. Vzhledem k neustále se zvyšujícím teplotám se může vyplatit také investice do kvalitní klimatizační jednotky.
Tělesnou teplotu dokážou zvýšit i některé potraviny. Proto je dobré se před spaním vyhnout těžkým jídlům, která obsahují hodně tuků, cukrů nebo koření. V poslední řadě připomeneme i alkohol, který - navzdory obecnému přesvědčení - snižuje kvalitu spánku a pocení je pouze jedním z mnoha způsobů, jak nám komplikuje život.
Kdy vyhledat pomoc při nočním pocení?
Pokud se u vás noční pocení začalo vyskytovat pravidelně a máte již vyzkoušeno, že problém nevězí pouze v příliš vysoké teplotě v ložnici, neostýchejte se navštívit svého praktického lékaře, který vám případně doporučí konkrétní vyšetření u specialistů. Pozornost byste měli věnovat také jejím dalším možným příznakům, mezi které patří zvýšená náchylnost k běžným nemocem, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu a všeobecná únava. Některé druhy leukémií lze dokonce odhalit z běžného preventivního vyšetření krve a za záchranu života takový drobný odběr jistě stojí.
„Samozřejmě by člověk měl být vyšetřen při podezření na nízký počet nebo narušenou funkci krevních destiček," potvrzuje profesor Doubek a doplňuje: „Může se jednat o nezvykle silné menstruační krvácení, ale podezřelé je i časté krvácení z nosu nebo z dásní při čištění zubů, či drobné tečkovité krvácení do kůže."
V neposlední řadě můžeme zmínit také bolest kloubů a kostí, která je poměrně častá například u nemocných s akutní lymfoblastickou leukémií (ALL). Ta má u dospělých zpravidla velmi rychlý průběh a závažnou prognózu, avšak nejčastěji postihuje děti ve věku dvou až pěti let, u nichž mívá prognózu mnohem lepší. ALL je diagnostikována na základě vyšetření krevního obrazu a vzorku kostní dřeně.
Zdroj: ADDICTS
NADĚJE NA DELŠÍ ŽIVOT S LEUKÉMIÍ
VYCVIČENÉ BUŇKY POMÁHAJÍ S LÉČBOU KREVNÍCH NÁDORŮ
JAK LÉPE SNÁŠET HORKO I S POMOCÍ BYLIN
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Druhý březnový týden (od 10. do 16. 3. 2025) bude opět patřit festivalu Týden mozku. Letošní, již 26. ročník, nabídne široké veřejnosti jedinečnou příležitost nahlédnout do světa neurovědy a porozumět funkcím lidské mysli. Akce představí nejnovější vědecké poznatky, ale také praktické tipy, jak mozek udržet v kondici. Týden mozku pořádá Akademie věd ČR v Praze, Brně a dalších městech po celé republice. Andrea Pačesová z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR například vysvětlí, jak mohou neuropeptidy pomoci v léčbě neurodegenerativních nemocí a obezity. Filip Smolík z Psychologického ústavu AV ČR odhalí, jak lidská mysl zpracovává jazyk a jak se vyvíjí naše schopnost mluvit. Účastníci workshopu prozkoumají fascinující svět biologických hodin, které se synchronizují pomocí světla, ale přitom fungují i v naprosté tmě. Vstup na všechny akce festivalu je zdarma, na některé je ale nutná rezervace. Všechny informace na www.tydenmozku.cz.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.