
Sůl Nr. 11 má v systému 12 minerálních solí Dr. Schüsslera výsadní místo pro svůj omlazující účinek. Ve své praxi však pozoruji, že pokud pacienti užívají dostatečně dlouho kombinaci „na míru" zvolených Schüsslerových solí, kosmetický efekt se jako vedlejší účinek léčby dostaví vždy a obvykle na to pacienta upozorní jeho okolí. Tato změna se netýká pouze redukce vrásek, váčků pod očima nebo vymizení akné, ale i vnitřního vyzařování. Což, jak je známo, vypovídá nejen o fyzickém a psychickém zdraví, ale i o vysoké vitalitě organismu.
Sůl Nr. 11 je sloučeninou křemíku (H2SiO3), jež se vyskytuje ve všech buňkách lidského těla - to vysvětluje jeho dopad na celkový zdravotní stav a možnost využití této soli u velmi širokého spektra potíží.
V první linii budou na podání soli Nr. 11 reagovat tyto tkáně:
- pojivová tkáň (vazivo, chrupavka, kosti)
- nervová tkáň
- sliznice a kůže
- vlasy a nehty
Nejčastější kombinace soli Nr. 11 Silicea D12 je společně se solí Nr. 1 (Calcium fluoratum D6). Tato kombinace při dlouhodobém užívání zpevňuje a zároveň dodává elasticitu pojivovým tkáním. Je to oblíbená dvojkombinace na předcházení potíží s hemoroidy nebo také v prevenci osteoporózy.
Další často doporučovanou kombinací u metabolických onemocnění je kombinace solí Nr. 11 s Nr. 9 (Natrium phosphoricum D6). Využívá se například u dny, pro schopnost křemíku rozpouštět krystalky kyseliny močové.
Silicea D12 v dětském věku
Děti tuto sůl potřebují zejména na posílení imunity. Často ji ale doporučuji i na lámavé nebo roztřepené nehty. Hojně se používá také u dětí, které tuto sůl potřebují na posílení celkové konstituce. Typicky mívají pořád studené a velmi hubené ruce a nohy. Potí se na nohou, často bývají unavené a mívají sklon k recidivujícím infektům dýchacích cest, zejména otitidám. Trápí je zarůstající nehty, panaricium a horší hojení ran. Jsou víc lekavé a bojácné než ostatní děti. Těmto dětem podávám Siliceu D12 pravidelně formou měsíční kúry 1tbl 2x denně. Tuto kúru 3-4x ročně zopakuji.
Silicea D12 pro seniory
U starších lidí dochází s věkem k úbytku křemíku v tkáních, projevuje se to tvorbou hlubokých vrásek v obličeji, pro větší nedostatek křemíku jsou příznačné vrásky před ušima. Dále můžeme pozorovat závažnější projevy nedostatku této soli, jako je stařecká nedoslýchavost, osteoporóza, chronická zácpa a depresivní ladění. V seniorském věku doporučuji dlouhodobější užívání této soli zejména právě vzhledem k jejímu přirozenému úbytku v tkáních.
Obličejové znaky typické pro sůl Nr.11
Dr. Schüssler popsal typické obličejové črty pro každou z 12 minerálních solí. Metodu nazval Antlitzdiagnostik (Obličejová diagnostika). Tyto znaky nám potvrdí dlouhodobější deficit dané soli. U deficitu Silicei je pokožka v obličeji tenčí, povadlá, suchá - na čele působí, jako by byla napnutá a typicky se leskne (tento příznak nevidíme u dětí). V zevních koutcích očí jsou viditelné předčasné vrásky, později bývají také vrásky před ušima, což je velice charakteristický znak pro tuto sůl stejně jako vpadlé oční bulvy. Jazyk je suchý. Předčasná plešatost, lámavé třepící se vlasy a nehty.
Minerálními solemi Dr. Schüsslera obnovujeme narušenou rovnováhu v hospodaření organismu s minerálními látkami a toto obnovení rovnováhy vede k odstranění funkčních poruch orgánů. Délka léčby tedy bude závislá na tom, nakolik je rovnováha narušena.
MUDr. Eva Kettmannová
Použitá literatura:
Heepen, Günther: Schüssler-Salze
Holub, J.T.: Homeopatie pro dospělé
Heepen, Günther: Schüssler-kuren, Heilanwendungen mit den 12 Salzen
Firemní prezentace
Název léčivého přípravku: Silicea D5-D30 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje silicea DHU, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 11. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019.
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.