PharmDr. Jan Martin, Ph.D.
Nespavost se stala běžným problémem mnoha lidí. Udává se, že celosvětově postihuje nespavost 10 až 20% dospělé populace a tato čísla pomalu ale jistě stoupají. Dlouhodobá chronická nespavost je spojena se zhoršenou pracovní výkonností, zvýšenou absencí v práci, vyššími náklady na zdravotní péči a horší kvalitou života. Může vést ke zdravotním problémům, jako jsou například trávicí potíže, migrény, snížená imunita a kognitivní funkce. Je zde i větší incidence psychiatrických onemocnění, kardiovaskulárních chorob a problémů se štítnou žlázou.
Nespavost má různé formy a příčiny, ale tím nejčastější důvodem je nezdravý životní styl. Během běžného pracovního dne si plníme hlavu starostmi, stresem a úzkostí a večer mnozí z nás usedají na několik hodin před obrazovky televizí a počítačů. Kombinace stresu a aktivizujícího záření z obrazovek je pro zdravý spánek přímo smrtelná.
Řada pacientů tento problém řeší podáním nějakého farmaka. Na trhu je mnoho různých typů léků na spaní a většina z nich je k dispozici pouze na předpis. Tyto poměrně silné léky často mají některé nežádoucí účinky, například ospalost během dne, kognitivní poruchy aj., a některé z nich mohou vyvolávat návyk. Co je ale jejich primárním nedostatkem? Neodstraňují samu příčinu nespavosti!
První volbou by tedy vždy měla být úprava večerních činností tak, aby usínání bylo co nejsnazší. Minimálně dvě hodiny před plánovaným usnutím by se měl pacient vyhnout náročnějším pohybovým aktivitám, neměl by jíst, a ani pít cokoli kromě čisté vody. V této době se nedoporučuje ani řešit cokoli stresujícího, tedy žádné hádky s manželem či manželkou!
V poslední době je též poznáván vliv záření na spánkový cyklus a je již zcela jasné, že monitor počítače či chytrého telefonu spánku zrovna neprospívá.
Pokud se pacient nechce uchylovat k syntetickým lékům, může zvážit použití některých silných sedativních bylin, které mu pomohou překonat nespavost. Ovšem i zde je namístě opatrnost. Přírodní původ molekul obsažených v bylinách neznamená apriori jejich bezpečnost; i zde je třeba vědět, jak je správně užívat a dávkovat. Ostatně, řada přírodních sedativ a hypnotik má podobný mechanismus účinku jako syntetické léky - modulují GABAergní systém a tedy fungují jako benzodiazepiny či barbituráty. Dokonce jsou schopny vazby na stejné vazebné místo. Některé přírodní látky též zasahují do metabolismu melatoninu.
Výhodou přírodních látek v této oblasti tak nebývá jejich vyšší bezpečnost, ale hlavně nižší cena a snadná dostupnost. To, že jsou přírodní hypnotika považována za bezpečná, ale méně účinná, je dáno spíše nízkým dávkováním nebo neznalostí dalších aspektů užívání. Z pohledu lékárníka by měla být těmto látkám věnovaná stejná míra opatrnosti jako u syntetických hypnotik.
V dalších dílech tohoto miniseriálu si detailněji představíme nejsilnější a nejspolehlivější léčivé rostliny se sedativním a hypnotickým účinkem a zaměříme se samozřejmě na ty, u kterých jsou dostatečné informace z klinických a preklinických výzkumných studií.
Farmaceut se specializací na přírodní léčiva, PharmDr. Jan Martin, Ph.D., působí jako vedoucí fytoterapeutické ordinace České fytoterapeutické akademie, z.s. - společnosti fytoterapeutů a jejich pacientů, která má za cíl poskytovat poradenství svým členům i veřejnosti v oblasti fytoterapie a přírodní medicíny, popularizovat fytoterapii jako vědeckou disciplínu a vytvořit a propagovat etický kodex fytoterapeutů a bylinkářů. Pro online konference Healthcomm Professional si v loňském roce připravil poutavé přednášky (a podle ohlasů i jedny z nejoblíbenějších v programu), a to „Rostlinné náhrady antibiotik" a „Rizika fytoterapie".
Pro Magazín HealthComm zpracoval loni problematiku kofeinových drog v seriálu Společný jmenovatel = kofein.
V ročníku 2022 si můžete společně připomenout byliny na zklidnění a spánek v novém, čtyřdílném seriálu.
Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.
K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.