Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJARO: DEJTE JÁTRŮM ZELENOU!Astronomické jaro se letos ujme vlády 20. března, přesně po 4. hodině ranní. My ale jeho sílu cítíme již s prvním březnovým listem kalendáře. Také příroda nečeká na den jarní rovnodennosti, ale probouzí se po zimě, jak jí to jen počasí a sluneční osvit dovolí.

V Tradiční čínské medicíně je jaru přiřazen prvek dřeva - míza se vrací do kmenů a větví, raší pupeny a tráva se zelená. Stejně to má člověk, kterému se vrací energie. Zjara je zapotřebí povzbudit játra a žlučník, protože játra řídí v těle proudění čchi a tělesných tekutin. Jsou-li játra oslabená, může se dostavit pocit nedostatku energie, který označujeme jako „jarní únavu". A žlučník je párovým orgánem jater.

Je tedy na místě rozpohybovat své tělo, dopřát mu lehkou stravu, popřípadě se nastartovat jarním detoxem. Játrům a žlučníku nesvědčí tučná strava, těžká a smažená jídla a ani fast foody jim neuděláme radost. Na jaře bychom měli omezit počet masových porcí a více do jídelníčku zařadit „mladé a zelené potraviny" podle zásady: „Jíme to, co nyní roste." Výhonky, klíčky, bylinky...

Nutričně hodnotné potraviny

V dnešní době, kdy se čím dál více lidí snaží dodržovat zdravý životní styl, se termín „superpotraviny" stal synonymem pro vysoce nutričně hodnotné potraviny, které mohou svým konzumentům poskytnout kýžené zdravotní benefity. Koncept superpotravin se stal v oblasti výživy a zdravého životního stylu velmi populárním. Takové potraviny obsahují vitaminy, minerály a antioxidanty, a mohou tak pomoci tělu v udržení energie, kondice a přispívat k prevenci celé řady onemocnění.

„Zařazením superpotravin do stravy můžeme významně přispět k naší vitalitě, ale vždy je důležitý celkový kontext našeho životního stylu. Nesmíme tedy zapomínat na pestré a vyvážené stravování a pravidelný pohyb," říká Mgr. Martina Šímová, předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny (ČASP). 

Superpotraviny jsou přírodní zdroje cenných látek, které v dnešní stravě většině z nás chybí. Pravidelnou konzumací pomáháte organismu předcházet řadě civilizačních chorob a předčasnému stárnutí, podporujete regeneraci, detoxikaci a nastavování celkové rovnováhy.

Jaké superpotraviny nám zjara podpoří zdraví těla i mysli?

  • Chlorella je sladkovodní řasa, která je ceněna pro svou schopnost detoxikace těla. Obsahuje vysoké množství chlorofylu, jenž pomáhá odstraňovat toxiny z krevního oběhu a podporuje zdraví jater. Chlorella je také bohatým zdrojem vitaminů, minerálů a antioxidantů, které podporují imunitní systém a bojují proti volným radikálům.
  • Mladý ječmen je další superpotravinou, jež se vyznačuje vysokým obsahem vitaminů, minerálů, enzymů a živých chlorofylů. Mladá forma ječmene je známá pro své alkalizující vlastnosti, díky kterým pomáhá udržovat zdravou rovnováhu pH v těle. Mladý ječmen také podporuje trávení, posiluje imunitní systém a pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi.
  • Spirulina je opět řasa, tentokrát modrozelená, a také další superpotravina, která je ceněna pro vysoký obsah kvalitních rostlinných proteinů. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, jež jsou nezbytné pro lidské zdraví. Spirulina je také bohatá na vitaminy skupiny B, železo a další důležité minerály. Díky svému složení je ideální pro sportovce, vegetariány a vegany, kteří hledají zdroj kvalitního rostlinného proteinu.

Superpotraviny je možné užívat také v podobě doplňků stravy. Často si můžete zvolit podobu prášku nebo kapslí. Zatímco prášek můžete schovat například do jogurtu nebo do smoothie, v některých případech je intenzita chuti nebo vůně příliš silná a může vás rušit - v takovém případě je mnohdy jednodušší užívání v kapslích. O přesném složení a dávkování se dočtete vždy u konkrétního produktu.

Zdroj: Tisková zpráva ČASP: „Superpotraviny - tajná zbraň pro naše zdraví", Double-U PR, s. r. o

ČEŠI SI UVĚDOMUJÍ ZÁSADNÍ ÚLOHU JATER A JEJICH NUTNOU OCHRANU

JAK NA DETOX A PREVENCI JARNÍ ÚNAVY

POŠKOZENÍ JATER ODHALÍ VČASNÉ A CÍLENÉ VYŠETŘENÍ

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME