Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT U ULCERÓZNÍ KOLITIDY A ULCUS CRURIS?MUDr. Eva Kettmannová

Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každému článku z letošního ročníku Magazínu uvádíme diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naši vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě. Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše články o jednotlivých Schüsslerových solích, je jich celkem 12. 

Články najdete na Magazínu v záložce SERIÁLY.

Ulcerózní kolitida

Klinicky se toto onemocnění projevuje průjmovitou stolici s příměsí krve a hlenů, typické je časté bolestivé nutkání na stolici.  Pacient si stěžuje na silné křeče břicha, ztrátu chuti k jídlu a časem i na úbytek hmotnosti. Následkem tohoto onemocnění je i anémie a chronická únava. Schüsslerovy soli mohou pacientovi pomoci jako komplementární léčba k výše uvedeným projevům.    

Při výběru Schüsslerových solí vycházíme také z patofyziologie - ulcerózní kolitida se řadí mezi nespecifické zánětlivé onemocnění střeva, v léčbě volíme proto sůl No. 3 Ferrum phosphoricum D12 a využíváme její protizánětlivý účinek. Zároveň nám tato sůl pomůže doplnit zásoby železa. Přidáním soli No. 7 Magnesium phosphoricum D6 využíváme kromě analgetického a spasmolytického efektu této soli i relaxační účinek na psychiku pacienta. 

V případě, že se u pacienta již dostavila i dehydratace nebo má vysloveně vodnaté průjmy, doporučuji přidat No. 8 Natrium chloratum D6.

Dávkování: Od každé zvolené soli 6 tbl nasypat do 1/2L vody a odpíjet během dne, ideálně s frekvencí stolice (po každé stolici). Takto bude dávkování kopírovat intenzitu potíží. 

Ulcus cruris

Bércový vřed vzniká následkem trofických změn tkáně poškozené předchozím onemocněním, nejčastěji se jedná o vaskulární poškození. U této diagnózy je zvlášť důležité nacházet účinné komplementární přípravky, jelikož se obvykle jedná o protrahované, na klasickou léčbu špatně reagující stavy, a dochází k výraznému snížení kvality života pacienta. 

Léčba je vždy dlouhodobá. Na doléčení zařazuji i sůl No. 1 Calcium fluoratum D12. U diabetiků přidávám i No. 9 Natrium phosphoricum D6.

Dávkování: Od každé soli 6 tbl do 2dcl vody a popíjet během dne.

.......................................

Pro zájemce o léčebnou metodu Dr. Schüsslera bych ráda doporučila přehlednou příručku od německého kolegy, odborníka na Schüsslerovy soli, Günthera H. Heepena: Schüsslerovy minerální soli, vyd. Fontána, 2022. Najdete v ní doporučení solí u běžných potíží, stejně jako i základy Antlitzdiagnostiky (Obličejové diagnostiky).

Pokud byste se o této terapeutické metodě chtěli dozvědět více, můžete se přihlásit na online vzdělávací cyklus níže či využít záznamy z již proběhlých akcí na www.vzdelavani-seminare.czSRDEČNĚ VÁS ZVEME NA NOVÝ, PODZIMNÍ CYKLUS ODBORNÝCH PŘEDNÁŠEK SPOLU S PRAKTICKÝM WORKSHOPEM NA TÉMA:

SCHÜSSLEROVY SOLI V LÉKÁRENSKÉ PRAXI

 

MINERÁLNÍ SOLI U NEURALGIE TRIGEMINU, TIKŮ A TENISOVÉHO LOKTE
SCHŰSSLEROVY SOLI PŘI SINUSITIDĚ A SEBOROICKÉ DERMATITIDĚ
JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT NA RŮŽI A U REFLUXU?

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie