MUDr. Eva Kettmannová
Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každému článku z letošního ročníku Magazínu uvádíme diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naši vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě. Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše články o jednotlivých Schüsslerových solích, je jich celkem 12.
Články najdete na Magazínu v záložce SERIÁLY.
Ulcerózní kolitida
Klinicky se toto onemocnění projevuje průjmovitou stolici s příměsí krve a hlenů, typické je časté bolestivé nutkání na stolici. Pacient si stěžuje na silné křeče břicha, ztrátu chuti k jídlu a časem i na úbytek hmotnosti. Následkem tohoto onemocnění je i anémie a chronická únava. Schüsslerovy soli mohou pacientovi pomoci jako komplementární léčba k výše uvedeným projevům.
Při výběru Schüsslerových solí vycházíme také z patofyziologie - ulcerózní kolitida se řadí mezi nespecifické zánětlivé onemocnění střeva, v léčbě volíme proto sůl No. 3 Ferrum phosphoricum D12 a využíváme její protizánětlivý účinek. Zároveň nám tato sůl pomůže doplnit zásoby železa. Přidáním soli No. 7 Magnesium phosphoricum D6 využíváme kromě analgetického a spasmolytického efektu této soli i relaxační účinek na psychiku pacienta.
V případě, že se u pacienta již dostavila i dehydratace nebo má vysloveně vodnaté průjmy, doporučuji přidat No. 8 Natrium chloratum D6.
Dávkování: Od každé zvolené soli 6 tbl nasypat do 1/2L vody a odpíjet během dne, ideálně s frekvencí stolice (po každé stolici). Takto bude dávkování kopírovat intenzitu potíží.
Ulcus cruris
Bércový vřed vzniká následkem trofických změn tkáně poškozené předchozím onemocněním, nejčastěji se jedná o vaskulární poškození. U této diagnózy je zvlášť důležité nacházet účinné komplementární přípravky, jelikož se obvykle jedná o protrahované, na klasickou léčbu špatně reagující stavy, a dochází k výraznému snížení kvality života pacienta.
Léčba je vždy dlouhodobá. Na doléčení zařazuji i sůl No. 1 Calcium fluoratum D12. U diabetiků přidávám i No. 9 Natrium phosphoricum D6.
Dávkování: Od každé soli 6 tbl do 2dcl vody a popíjet během dne.
.......................................
Pro zájemce o léčebnou metodu Dr. Schüsslera bych ráda doporučila přehlednou příručku od německého kolegy, odborníka na Schüsslerovy soli, Günthera H. Heepena: Schüsslerovy minerální soli, vyd. Fontána, 2022. Najdete v ní doporučení solí u běžných potíží, stejně jako i základy Antlitzdiagnostiky (Obličejové diagnostiky).
Pokud byste se o této terapeutické metodě chtěli dozvědět více, můžete se přihlásit na online vzdělávací cyklus níže či využít záznamy z již proběhlých akcí na www.vzdelavani-seminare.cz
SRDEČNĚ VÁS ZVEME NA NOVÝ, PODZIMNÍ CYKLUS ODBORNÝCH PŘEDNÁŠEK SPOLU S PRAKTICKÝM WORKSHOPEM NA TÉMA:
SCHÜSSLEROVY SOLI V LÉKÁRENSKÉ PRAXI
MINERÁLNÍ SOLI U NEURALGIE TRIGEMINU, TIKŮ A TENISOVÉHO LOKTE
SCHŰSSLEROVY SOLI PŘI SINUSITIDĚ A SEBOROICKÉ DERMATITIDĚ
JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT NA RŮŽI A U REFLUXU?
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024.
Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.
K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.