Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT U ROZTROUŠENÉ SKLERÓZY A ROSACEY?



MUDr. Eva Kettmannová

Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každém článku uvádíme 3-4 diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naší vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě.

Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše články o jednotlivých Schüsslerových solích, je jich celkem 12. Najdete je v záložce SERIÁLY na Magazínu Healthcomm ZDE

Roztroušená skleróza

Sclerosis multiplex je chronické autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému, při kterém imunitní systém napadá myelinovou pochvu nervových vláken, což vede k poruchám přenosu nervových signálů. Projevuje se širokou škálou neurologických příznaků, jako jsou poruchy zraku, hybnosti, citlivosti a kognitivních funkcí. Onemocnění probíhá ve formě relapsů a remisí, nebo může mít progresivní charakter.

Dle Günthera Heepena, německého odborníka na Schüsslerovy soli, budeme u roztroušené sklerózy volit v prvé řadě minerální soli s obsahem fosforu, který má stabilizující účinek na svalovou a nervovou tkáň. Tato kombinace spolu s No. 8 Natrium chloratum D6 se užívá formou 2 měsíční kúry nebo ji lze nasadit i podle potřeby, například při větší zátěži. 

Dávkování: 6 tbl od každé minerální soli do 2 - 5dcl vody a po doušcích popíjet během celého dne. Tuto kombinaci doporučujeme užívat aspoň 2 měsíce, v případě potřeby lze i dlouhodobě. 

Rosacea

Rosacea neboli růžovka je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje především obličej. Projevuje se zarudnutím, rozšířenými cévami (tzv. teleangiektázie), pupínky a někdy i otokem. Nejčastěji se vyskytuje na čele, nose, tvářích a bradě. Průběh je typicky cyklický - období zhoršení se střídají s klidnějšími fázemi. Pokud se neléčí, může se postupně zhoršovat a vést k trvalým změnám na kůži, jako je zvětšení pórů a zarudnutí kůže na nose (rhinophyma).

Dávkování: 6 tbl od každé minerální soli do 2 - 5dcl vody a po doušcích popíjet během celého dne. Tuto kombinaci doporučujeme užívat alespoň 2 měsíce, v případě potřeby lze i dlouhodobě.

.....................

Pro zájemce o léčebnou metodu Dr. Schüsslera bych ráda doporučila přehlednou příručku od německého kolegy, odborníka na Schüsslerovy soli, Günthera H. Heepena: Schüsslerovy minerální soli, vyd. Fontána (2022).

.....................

Název léčivého přípravku: Kalium sulfuricum/Natrium phosphoricum/Natrium sulfuricum DHU D6 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Kalium sulfuricum/Natrium phosphoricum/Natrium sulfuricum D6 250 mg, laktózu, pšeničný škrob, magnesium-stearát. Obvyklé dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 6/9/10. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. PokudVám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Pšeničný škrob v tomto léku obsahuje lepek ve velmi malém množství (je považován za bezlepkový) a je velmi nepravděpodobné, že by způsobil problémy, pokud máte celiakii. Jedna tableta neobsahuje více než 0,95 μg lepku. Pokud máte alergii na pšenici (odlišnou od celiakie), neměl (a) byste tento lék užívat. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 16. 7. 2021/25. 3. 2021/5. 10. 2021. Registrační číslo: 93/ 274/92-A/C/93/ 296/92-A/C/93/ 297/92-A/C. Výdej možný v lékárně. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

KTEROU MINERÁLNÍ SŮL DR. SCHÜSSLERA DOPORUČUJEME NEJČASTĚJI V PEDIATRII?

MINERÁLNÍ SOLI PO OPERAČNÍM ZÁKROKU

MINERÁLNÍ SOLI U ZVĚTŠENÉ NOSNÍ MANDLE U DĚTÍ A NÍZKÉM KREVNÍM TLAKU U MLADÝCH DÍVEK

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME