
Celospolečenských a celosvětových problémů narůstá a my jsme o nich díky moderním zpravodajským technologiím každý den informováni. Většina z nás se v posledních čtyřech letech musela vyrovnávat s psychickými i fyzickými dopady covidové pandemie. Přišla válka do Evropy. Přinesla nám obavy a nejistoty, které nás zasáhly nejen psychicky, ale promítají se i do ekonomických a profesních stránek života.
Jaká pravidla je vhodné zavést, aby na tom psychika byla lépe? A v jakých případech je možné ji podpořit homeopatií? Takovým tématům se věnovalo lednové neformální setkání s novináři, které pořádala Homeopatická lékařská asociace (HLA). Na tiskovém brífinku, který vedla manažerka HLA Lucie Nestrašilová, o stresu promluvila MUDr. Ilona Ludvíková, praktická lékařka, stomatoložka, předsedkyně HLA a lektorka mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH.
Podle MUDr. Ludvíkové čelíme nyní přemíře negativních a znepokojujících informací, na které není lidské tělo adaptované: „Lidské tělo je nastavené pouze na určitý přísun informací. Ve chvíli, kdy je objem katastrofických scénářů několikanásobně větší, aniž bychom chtěli, podprahově se stresujeme. A to i informacemi, se kterými nemůžeme nic dělat a z nichž se nás některé ani nedotýkají," vysvětluje lékařka a dodává: „Ve chvíli, kdy tělo nezvládá stres vstřebávat, řekne „STOP", rozumová část se odpojí od fyzické, stresovou situaci přejde, adaptuje se na ni, a neřeší ji. Začíná být k podnětům pasivní, a to je v dlouhodobém horizontu chyba."
Cesta k lepšímu zvládání stresu: návrat k přirozenému fyzickém biorytmu
1. Třídit informace pro lepší zpracování - rozlišovat, jaké informace jsou důležité a jaké naopak nedůležité, vyhýbat se každodennímu zpravodajství a nepouštět k sobě negativní informace, které neumíme ovlivnit a které se nás netýkají; jít si místo toho třeba zacvičit.
2. Soustředit se na to, co jíme a co pijeme - v období stresu je třeba vynechat tučná a pro organismus z hlediska zpracování náročná jídla, soustředit se na pitný režim, jíst hodně ovoce, zeleniny a lehčí zdravou stravu a ulevit tím trávení - platí to nejen ve stresu, ale i v nemoci (pokud jste na dovolené, dopřejte si, ale pokud přijde nemoc či stres, je třeba tělu ulevit - pomocí lehké, snadno stravitelné a zdravé stravy).
3. Navrátit zpět do svého těla rytmus a pohyb - tanec, pravidelný pohyb, vycházky; působí pozitivně nejen psychicky, ale i fyzicky.
4. Zaměstnávat své smysly - je potřeba se o ně starat, a to kvůli ukládání důležitých emočních okamžiků (covid byl v tomto velmi těžký a zablokoval vnímání smyslů - lidé přišli na nějakou dobu o čich a o chutě - nejvíc byli zasaženi teenageři - kteří zůstali ze dne na den zavření doma, nemohli prožívat život s vrstevníky, a svými smysly poznávat, zažívat první lásky a vztahové emoce).
5. Postarat se o správný dech - každé ráno, když se vzbudíme, nastartovat den dechových cvičením - 4 x 4 doby tzv. „BOX BREATHING" neboli „krabicové dýchání": 4 doby nádech, 4 doby zadržení dechu, 4 doby výdech, 4 doby zadržení dechu (opakování celkem 8krát) - pomáhá přenastavit tlakové poměry v hrudníku, vhodné na srdce a kardiovaskulární systém, jediná cesta, jak se dají rozumem ovlivnit vnitřní orgány, jak rehabilitovat a poradit si po virózách; pravidelné dechové cvičení je vhodné doplnit krátkým protažením, jógou.
Jak může pomoci v krizové situaci homeopatie
Každá krizová situace působí na každého člověka jinak. To, jak jsou emoce intenzivní, a jak je dotyčný vnímá, záleží na citlivosti a nastavení osobnosti člověka.
„Devadesát procent homeopatické péče je o vyladění těla, aby fungovalo co nejlépe. Zdraví je veličina neustále proměnlivá v čase. Celkové zdraví je ovlivněno emocemi, které prožíváme - je potřeba s nimi dobře pracovat a správně je zpracovávat, aby se neukládaly v těle a neblokovaly správnou funkci pohybového aparátu," vysvětluje MUDr. Ludvíková.
Jaké homeopatické přípravky doporučit?
- pro pacienty, kteří mají úzkosti a strach nejen o sebe samotné, ale i o blízké, o celé lidstvo a o osud celé planety
- pro lidi trpící syndromem prázdného hnízda
- dávkování: 5 granulí 1 x denně navečer
- lidé ohrožení v oblasti osobního bezpečí, v krizové situaci se musí schovat, omezí kontakty a trpí večerní úzkostí
- dávkování: 5 granulí 1 x denně večer
- v případech paralýzy, neschopnosti cokoliv udělat, reagovat na situaci jakýmkoliv činem
- dávkování: 5 granulí 2 x denně, ráno a večer
- pro úzkostné typy, lidi, kteří prožívají vše intenzivně, necítí se dobře a mají strach z nemocí, z kontaktu s lidmi
- tyto úzkosti vygradovaly v covidovém období
- dávkování: 5 granulí 1 x denně večer, dlouhodobě, minimálně 3 měsíce
Podle MUDr. Ludvíkové je třeba ke zdraví přistupovat komplexně, a ne pouze z pohledu jedné lékařské metody či odbornosti.
„Homeopatie je v tomto případě velmi užitečná, praktický lékař má totiž příležitost se pomocí homeopatie o pacienta lépe postarat a pomoci mu vyřešit jeho zdravotní problém. Často se pak vyhne dalším odborným vyšetřením, na které se dlouhé měsíce čeká. Díky tomu, že si praktičtí lékaři doplní portfolio svých lékařských možností o homeopatické léky a naučí se s nimi pracovat, rozšíří se jim terapeutické možnosti zejména u funkčních psychosomatických potíží. Pomohou tím spoustě pacientů, kteří by pasivně čekali na odbornou péči," uzavírá MUDr. Ilona Ludvíková.
-red-
Zdroj: Setkání s novináři organizované Homeopatickou lékařskou asociací, 25. 1. 2024
....................................
V dalším pokračování problematiky stresu připomene MUDr. Ilona Ludvíková, že jeho zvládání záleží zejména na citlivosti a nastavení osobnosti člověka. Ukáže, že lidé trpící stresem, se dají rozdělit do tří základních skupin. Trápí vás spíš pracovní nebo rodinný stres?
Sledujte pravidelně Magazín Healthcomm...
JAK NA DETOX A PREVENCI JARNÍ ÚNAVY
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.