
Takové kávové zrno z cukrárny..........., už se mi sbíhají sliny. Zrno obilí - obilky - to si umím dobře představit. A co takové ječné nebo vlčí? Co si pod tím představit?
Ječné zrno je zánět mazové žlázky řasy na očním víčku. Zánět je doprovázen bulkou na očním víčku, která je zarudnutá, pálí, bolí a je tam výrazný otok. Před objevením se bulky může postižené místo svědět. Nejčastější příčinou je ucpání mazové žlázky. Většinou po několika dnech ječné zrno samo dozraje a praskne. Hnis se vyplaví a postižené místo se začne zahojit. Přikládáním teplých obkladů je možné zrání ječného zrna urychlit. Vytékající hnis opatrně otíráme a na zklidnění můžeme použít odvar z heřmánku nebo světlíku. Pokud se stav nelepší, je vhodné navštívit očního lékaře.
Vlčí zrno je podobné, ale postihuje v hlubších vrstvách víčka Meibomovy žlázky. Více se vyskytují na horním víčku a produkují sekret bohatý na lipidy. Při jejich ucpání dochází k hromadění sekretu a následnému zanícení. Může dojít, stejně jako u ječného, k bakteriální infekci. Víčko je vhodné opatrně čistit. Pokud nedojde k samovolnému vyléčení, je vhodné navštívit lékaře.
A jak nám může pomoci homeopatie? Podle příznaků můžeme použít několik homeopatik.
Apis mellifica 9C - pokud se na víčku objeví růžový otok s bodavými bolestmi, stav se zlepšuje přikládáním studených obkladů.
Belladonna 9C - červené zduření očního víčka je doprovázeno horkostí a tepavými bolestmi, postižené oko je mnohem citlivější na světlo.
Euphrasia 9C - použije se většinou na začátku vzniku ječného zrna, kdy je oko červené, objevuje se pálení a pocit písku v oku.
Pokud je oční víčko červené, oteklé a doprovází jej palčivá bolest, která se zlepšuje přikládáním teplého obkladu, je vhodné sáhnout pro lék Arsenicum album 9C. Tento lék doprovází také pocit odřeného víčka.
Při výtoku nažloutlého hnisu použijeme lék Pulsatilla 9C. zanícené víčko bývá i slepené žlutým skretem, svědí a k úlevě dochází po přiložení studeného obkladu.
Mercurius solubilis 9C je lék na ječné zrno, kdy z něj vytéká lepkavý hnisající sekret.
K urychlení prasknutí hnisavé bulky je možno přidat lék Hepar sulfur 15C. Zrno je velice bolestivé, zanícené. Bolest se projevuje při každém mrknutí. Je citlivé na dotyk a stav se zlepšuje přiložením teplého obkladu.
Pokud je přítomno zatvrdnutí bez zjevného hnisání, je indikován lék Staphysagria 9C. Víčko většinou svědí, může být doprovázeno prasklinkami v koutku oka. Tento lék je také základním lékem na léčbu vlčího zrna.
Léky používáme podle akutnosti stavu 2-3x denně 5 granulí. Pokud během 3-4dní nedojde k zlepšení, je vhodné postiženému pacientovi se zrnem doporučit návštěvu očního lékaře.
PharmDr. Lenka Štýsová
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.