
Chladné měsíce roku se hlásí tradičně rostoucím výskytem respiračních onemocnění. Jak si s nimi poradit šetrně, pomocí homeopatických léčivých přípravků, připomněla redaktorům zdravotnických periodik ORL lékařka, homeopatka a lektorka Homeopatcké lékařské asociace (HLA), MUDr. Lucie Kozáková.
Snídani s novináři pořádala HLA 15. října 2024 a tématem bylo: "Jak na nejčastější ORL obtíže."
MUDr. Lucie Kozáková pracovala 25 let jako lékařka na oddělení ORL v nemocnici v Litoměřicích. Během své praxe se začala zajímat také o homeopatii. Lektorkou HLA je od roku 2017. MUDr. Kozáková také ochotně odpovídá na dotazy, které přijdou do poradny Světa homeopatie. Každý čtvrtek od 10:00 do 11:00 hodin je také k dispozici na Call lince, kde zdarma konzultuje se zájemci jejich akutní zdravotní problémy.
Foto: Svět homeopatie
„Při léčbě ORL obtíží nedoporučuji pouze jeden homeopatický lék, ale kombinaci více léků podle toho, jaké jsou klinické příznaky nemocného," vysvětluje MUDr. Kozáková a dodává: „Každý lék by měl být podáván v dávce 5 granulí 3-5 x denně podle intenzity příznaků, po zlepšení frekvenci se dávkování snižuje"
Za hlavní lék při léčbě zánětu v ORL oblasti považuje MUDr. Kozáková Ferrum phosphoricum 9 C: první příznaky virózy, zvýšená teplota do 38°C, vodnatá rýma s nitkami krve, únava, pokašlávání, bolesti hlavy, v krku, pobolívání ouška.
Rýma
Počáteční příznaky rýmy jsou nenápadné - začíná se ucpávat nos, ze kterého vytéká lehce vodnatý sekret, a to vše doprovází salvy kýchání. Nemocnému často vadí chlad a průvan. Při infektu je vhodné dopřát tělu odpočinek, přísun tekutin a vitamínů a nachlazení „vyležet". Pokud nastoupí zvýšená teplota, je vhodné ji nechat proběhnout. A do hodnoty 38,5°C ji nesrážet. Teplota je totiž ve stavu nemoci velmi důležitá, protože pomáhá imunitnímu systému s infekcí bojovat. Ne vždy jsou na daný stav účinná antibiotika a ne všechny stavy je vyžadují.
Homeopatické léky mohou být podávány již při prvních příznacích rýmy a nachlazení.
Zánět středního ucha
Velmi častým onemocněním v oblasti ORL je otitida. Jedná se o komplikaci rýmy, která vzniká v souvislosti s nachlazením a velmi často jí trpí malé děti. Ke zhoršení stavu dochází zejména v nočních hodinách, dítě má příznaky respirační infekce, většinou rýmu, budí se s pláčem a náhlou bolestí ouška...A rodiče s ním musí vyrazit do nemocnice.
Na pohotovosti je často provedena paracentéza, tzn. instrumentální protnutí bubínku, a tím dojde k uvolnění nahromaděného sekretu při zánětu. Lékaři nasazují často i antibiotika, aby zánět doléčili.
„Abychom předešli zánětu středního ucha, je třeba při každé rýmě u dítěte dbát na určitá pravidla. Dítě by mělo pravidelně smrkat, aby sekret nestagnoval v oblasti nosohltanu. Pomocí nosních kapek můžeme snížit nejen otok sliznice nosu, ale i v oblasti sluchových trubic, a tím snížit riziko vzniku zánětu středouší. Vhodné je také vystříkávat oblast nosní sliznice mořskou vodou", vysvětluje MUDr. Kozáková.
Při počínajících bolestech ouška doporučuje lékařka nasadit tyto homeopatické léky:
Při bolestech uší je třeba, aby lékař vyšetřil nemocného komplexně, podíval se nejen do ucha, ale i do krku. ORL oblasti jsou totiž propojené a velmi často se stává, že u angíny vystřeluje bolest až do ucha.
Bolest v krku
„V případě onemocnění streptokokovou angínou je jediné řešení nasadit antibiotika. Jako doplňkovou léčbu ale můžeme použít právě homeopatické léky, protože pacientovi sníží bolesti urychlí jeho léčbu," popisuje MUDr. Kozáková.
Chrapot a únava hlasivek
S bolestí v krku a nachlazením bývají také spojené potíže s hlasem, jako je ztráta hlasu, chrapot a únava hlasivek.
Homeopatické léky podle příčiny
V případě, že léky podáme včas, je možné, že se nemoc vůbec nerozvine, proto je velmi vhodné a praktické se těmito léky vybavit a být připraven. Homeopatické léky podle příčiny se dávkují 5 granulí 1-2x denně.
Rekonvalescenci je důležité nepodcenit
Rekonvalescence po nemoci je velmi důležitá, a to jak u malých dětí, tak u dospělých. Často je však velmi podceňována - dospělí mnohdy pracují i při nemoci a děti se vracejí do školních a školkových kolektivů velmi brzy po tom, co jim odezní nejhorší příznaky nemoci. Tělo však potřebuje čas a imunitní systém se po boji s infekcí potřebuje dát zpět do rovnováhy. Podpořit tělo v rekonvalescenci mohou i homeopatické léky, které je vhodné dávkovat 5 granulí 2 x denně.
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Druhý březnový týden (od 10. do 16. 3. 2025) bude opět patřit festivalu Týden mozku. Letošní, již 26. ročník, nabídne široké veřejnosti jedinečnou příležitost nahlédnout do světa neurovědy a porozumět funkcím lidské mysli. Akce představí nejnovější vědecké poznatky, ale také praktické tipy, jak mozek udržet v kondici. Týden mozku pořádá Akademie věd ČR v Praze, Brně a dalších městech po celé republice. Andrea Pačesová z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR například vysvětlí, jak mohou neuropeptidy pomoci v léčbě neurodegenerativních nemocí a obezity. Filip Smolík z Psychologického ústavu AV ČR odhalí, jak lidská mysl zpracovává jazyk a jak se vyvíjí naše schopnost mluvit. Účastníci workshopu prozkoumají fascinující svět biologických hodin, které se synchronizují pomocí světla, ale přitom fungují i v naprosté tmě. Vstup na všechny akce festivalu je zdarma, na některé je ale nutná rezervace. Všechny informace na www.tydenmozku.cz.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.